Żony górników nie powinny pracować? Piotr Duda, szef "S" powołuje się na model śląskiej rodziny

2015-01-16 10:09

Piotr Duda argumentował, dlaczego kopalnie na Śląsku stanowczo nie powinny być zamknięte. Jednym z powodów podanych przez Dudę była "specyfika śląskiej rodziny", w której mąż pracuje, a żona wychowuje dzieci.

Piotr Duda chyba oderwał się od rzeczywistości. W rozmowie w RMF FM Duda argumentował, dlaczego kopalnie na Śląsku powinny zostać otwarte. Jako jeden z głównych powodów podał "model śląskiej rodziny". Według Dudy, w takim modelu mężczyzna pracuje, a żona wychowuje dzieci w domu i nie pracuje.

Czyżby Piotr Duda oderwał się od polskich realiów? W obecnych czasach taki model rodziny jest często niewykonalny. Rzeczywiście, w pierwszej połowie XX wieku, kiedy w śląskiej rodzinie kobieta pracowała, był to powód do hańby. Ale czasy się zmieniły...

Sprawdź też: Zarobki górników. Ile zarabiają górnicy? PRAWDZIWE ZAROBKI GÓRNIKÓW

- Tradycyjna rodzina górnicza charakteryzowała się przede wszystkim hierarchicznym układem pozycji swoich członków. Pozycja ojca była najsilniejsza i najwyższa, podporządkowane jej były pozycje wszystkich innych osób, także matki. Autorytarny, pracowity i pobożny ojciec dbał o rodzinę, przynosił do domu wypłatę, którą sumiennie oddawał żonie - tak napisała w swojej książce "Rola i wartość tradycyjnej rodziny górniczej, dawniej i obecnie" dr Elżbieta Leks-Bujak.

Ale od tego czasu minęło już kilkadziesiąt lat. Model śląskiej rodziny przeszedł wiele transformacji i już nie jest tym tradycyjnym sprzed prawie stu lat. Obecnie aż 60 procent ankietowanych mieszkanek Śląska miało pracujące matki. Co to oznacza? Społeczeństwo Śląska przeszło w ostatnich kilkudziesięciu latach szereg zmian i już nie jest takie samo. Tradycyjny podział: mąż zarabia, kobieta wychowuje dzieci i nie pracuje - to już relikt przesłości.

Zobacz też: Wydajemy wiele MILIONÓW na niepotrzebnych urzędników! Te pieniądze można byłoby przeznaczyć na KOPALNIE!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki