PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce

2020-06-30 8:12 Materiał Partnerski
PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce
Autor: Materiały Prasowe

W czerwcu został otwarty w Oświęcimiu najnowocześniejszy dworzec kolejowy w województwie małopolskim. Jest innowacyjny, ekologiczny, dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych i nawiązujący do historii miejsca.

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Oświęcimiu to drugi po Miechowie obiekt udostępniony podróżnym w województwie małopolskim w ramach modernizacji dworców w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Wartość architektoniczna i historyczna

Dworcowa wieża z podświetlanym nocą zegarem to element autorskiego pomysłu PKP S.A. Jedna część modernistycznej bryły dworca jest przeznaczona do obsługo pasażerów. Znajdują się w niej: poczekalnia, toalety, przestrzeń dla rodziców z dziećmi, kasy biletowe, toalety oraz zaplecze przeznaczone dla Straży Ochrony Kolei. Druga część mieści w sobie cztery lokale komercyjne. Pod wiatą podróżni mogą odpocząć na ławkach i skorzystać ze stacji naprawy roweru.

Renowacji poddano szklano-kamienną mozaikę na elewacji budynku, wykonaną przez Kazimierza Gąsiorowskiego. Mozaika powstała w latach 1964-1965 w holu dawnego dworca w Oświęcimiu, skąd została przeniesiona. Na placu przed dworcem przejezdni mogą obejrzeć składającą się z 2,5 tys. roślin kwietną mozaikę dedykowaną ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau. Dzieło zostało umieszczone po stronie placu z ławkami i przestrzenią do odpoczynku. Nieopodal znajduje się parking z 81 miejscami dla samochodów, 5 jednośladów, 3 miejscami parkingowi dla osób z niepełnosprawnościami oraz wydzielone miejsce postojowe dla rodzin z dziećmi.

PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce
Autor: Materiały Prasowe

Podróże bez barier

Dworzec w Oświęcimiu wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne, a oprócz tego jest dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami. Udogodnieniem dla pasażerów niedowidzących i niewidzących są oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki wewnątrz budynku i w jego obrębie i ekrany dotykowe z mapą. Dzieci pod opieką rodziców w oczekiwaniu na dalszą podróż mogą wypełnić czas dzięki zabawkom w specjalnej poczekalni, gdzie na ścianie znajduje się mapa Polski uwzględniająca położenie dworca. Dodatkowo opiekunowie z dziećmi mogą skorzystać z toalety wyposażonej w przewijak.

Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A
Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A

– Otwarcie dworca w Oświęcimiu to dla nas ważne wydarzenie, gdyż dworzec w tym mieście był realizowany według autorskiej koncepcji PKP S.A. w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, czyli dworców nowoczesnych, funkcjonalnych, komfortowych, energooszczędnych, ekologicznych, bezpiecznych i przystosowanych do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z małymi dziećmi. To nowa jakość w sposobie budowy dworców i myślenia o nich. Mamy nadzieję, że dworzec spodoba się mieszkańcom Oświęcimia i turystom oraz będzie ważnym miejscem na mapie komunikacyjnej miasta i regionu, służąc lokalnej społeczności – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce
Autor: Materiały Prasowe

Inteligentny i ekologiczny budynek

Nowoczesny dworzec w Oświęcimiu to połączenie ekologicznych rozwiązań z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (Building Management System). Dzięki temu jest on energooszczędny. Izolacja cieplna, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, gruntowe pompy ciepła i odpowiednio dobrana stolarka okienno-drzwiowa zapewniają komfort cieplny pasażerom przez cały rok. Oznacza to, że użytkowanie obiektów generuje znacznie mniejsze koszty. Oświetlenie w obiekcie jest energooszczędne, a czujniki dostosowują natężenie światła do pory dnia. Systemy odzysku wody deszczowej pozwalają na jej wykorzystanie w dworcowych toaletach oraz chronią dworzec przed zalaniem w czasie intensywnych opadów deszczu. Na dworcu zainstalowano systemy: monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz detekcji i sygnalizacji pożaru. Dzięki temu jest on dużo bezpieczniejszy.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PKP S.A.

Najnowsze