PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce

2020-06-30 8:12
PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce
Autor: Materiały Prasowe

W czerwcu został otwarty w Oświęcimiu najnowocześniejszy dworzec kolejowy w województwie małopolskim. Jest innowacyjny, ekologiczny, dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych i nawiązujący do historii miejsca.

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Oświęcimiu to drugi po Miechowie obiekt udostępniony podróżnym w województwie małopolskim w ramach modernizacji dworców w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Wartość architektoniczna i historyczna

Dworcowa wieża z podświetlanym nocą zegarem to element autorskiego pomysłu PKP S.A. Jedna część modernistycznej bryły dworca jest przeznaczona do obsługo pasażerów. Znajdują się w niej: poczekalnia, toalety, przestrzeń dla rodziców z dziećmi, kasy biletowe, toalety oraz zaplecze przeznaczone dla Straży Ochrony Kolei. Druga część mieści w sobie cztery lokale komercyjne. Pod wiatą podróżni mogą odpocząć na ławkach i skorzystać ze stacji naprawy roweru.

Renowacji poddano szklano-kamienną mozaikę na elewacji budynku, wykonaną przez Kazimierza Gąsiorowskiego. Mozaika powstała w latach 1964-1965 w holu dawnego dworca w Oświęcimiu, skąd została przeniesiona. Na placu przed dworcem przejezdni mogą obejrzeć składającą się z 2,5 tys. roślin kwietną mozaikę dedykowaną ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau. Dzieło zostało umieszczone po stronie placu z ławkami i przestrzenią do odpoczynku. Nieopodal znajduje się parking z 81 miejscami dla samochodów, 5 jednośladów, 3 miejscami parkingowi dla osób z niepełnosprawnościami oraz wydzielone miejsce postojowe dla rodzin z dziećmi.

PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce
Autor: Materiały Prasowe

Podróże bez barier

Dworzec w Oświęcimiu wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne, a oprócz tego jest dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami. Udogodnieniem dla pasażerów niedowidzących i niewidzących są oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki wewnątrz budynku i w jego obrębie i ekrany dotykowe z mapą. Dzieci pod opieką rodziców w oczekiwaniu na dalszą podróż mogą wypełnić czas dzięki zabawkom w specjalnej poczekalni, gdzie na ścianie znajduje się mapa Polski uwzględniająca położenie dworca. Dodatkowo opiekunowie z dziećmi mogą skorzystać z toalety wyposażonej w przewijak.

Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A
Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A

– Otwarcie dworca w Oświęcimiu to dla nas ważne wydarzenie, gdyż dworzec w tym mieście był realizowany według autorskiej koncepcji PKP S.A. w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, czyli dworców nowoczesnych, funkcjonalnych, komfortowych, energooszczędnych, ekologicznych, bezpiecznych i przystosowanych do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z małymi dziećmi. To nowa jakość w sposobie budowy dworców i myślenia o nich. Mamy nadzieję, że dworzec spodoba się mieszkańcom Oświęcimia i turystom oraz będzie ważnym miejscem na mapie komunikacyjnej miasta i regionu, służąc lokalnej społeczności – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

PKP S.A. stawia na nowoczesne dworce w Małopolsce
Autor: Materiały Prasowe

Inteligentny i ekologiczny budynek

Nowoczesny dworzec w Oświęcimiu to połączenie ekologicznych rozwiązań z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (Building Management System). Dzięki temu jest on energooszczędny. Izolacja cieplna, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, gruntowe pompy ciepła i odpowiednio dobrana stolarka okienno-drzwiowa zapewniają komfort cieplny pasażerom przez cały rok. Oznacza to, że użytkowanie obiektów generuje znacznie mniejsze koszty. Oświetlenie w obiekcie jest energooszczędne, a czujniki dostosowują natężenie światła do pory dnia. Systemy odzysku wody deszczowej pozwalają na jej wykorzystanie w dworcowych toaletach oraz chronią dworzec przed zalaniem w czasie intensywnych opadów deszczu. Na dworcu zainstalowano systemy: monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz detekcji i sygnalizacji pożaru. Dzięki temu jest on dużo bezpieczniejszy.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PKP S.A.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE