Podróż za smakami Podkarpacia

i

Autor: Shutterstock

Regionalne potrawy i frykasy

Podróż za smakami Podkarpacia

2023-12-07 0:05 Materiał sponsorowany

Zwiedzając Polskę koniecznie trzeba poznać regionalną kuchnię i miejscowe przysmaki. Ze swoich wspaniałych i różnorodnych smaków słynie cała Polska Wschodnia. Skosztujemy tu także kuchni żydowskiej i tatarskiej. Niezwykle charakterystyczne są kuchnia śląska i podhalańska, ale w Wielkopolsce i na Pomorzu także skosztujemy regionalnych potraw i frykasów. Można też ruszyć w Polskę kulinarnym szlakiem.

Podróż za smakami Podkarpacia

i

Autor: Shutterstock

Podkarpacie ma bardzo smaczną choć niewyszukaną kuchnię. Najsłynniejsze bodaj są proziaki – tradycyjne placki z dodatkiem sody (prozy), pieczone na blasze i jedzone z wiejskim masłem i solą. Oczywiście najlepiej na ciepło. Fuczki najłatwiej zjeść z Bieszczadach. To grube placki z ziemniaków i kiszonej kapusty. Podkarpacie ma też swoje pierogi – lasowiackie i huculskie. W tych pierwszych farsz stanowią ziemniaki. Pierogi podaje się sowicie okraszone skwarkami i boczkiem. Pierogi huculskie robi się z nadzieniem z mięsa wołowego i wieprzowego, kapusty kiszonej, ziemniaków i cebuli. Można tu zjeść pyszny, mocno kwaśny żurek z grzybami i boczkiem. Nie można nie spróbować gomółek. To kawałki suszonego twarogu, które tradycyjnie występowały bez dodatków, z kminkiem lub słodką papryką. Obecnie robi się je w wielu wersjach, także na słodko. Hreczanki to kotlety z kaszy gryczanej i mięsa. Na Podkarpaciu można zjeść dziczyznę, flaki z zupełnie innym niż ten znany zestawem przypraw. Na deser koniecznie strudel. Można także zwiedzać region szlakiem kulinarnym „Podkarpackie Smaki”. Spróbujemy na nim także wielu innych dań.

Podróż za smakami Podkarpacia

i

Autor: Shutterstock

Przy okazji można zwiedzić lub odwiedzić:

  • Rezerwat Skalny Prządki,
  • Zamek Kamieniec w Odrzykoniu,
  • Pijalnię Czekolady w Korczynie,
  • Centrum Dziedzictwa Szkła,
  • Muzeum Rzemiosła, Muzeum Podkarpackie i Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie,
  • Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze „Sucha Góra”, Skałki Wspinaczkowe, dawną Cerkiew Grekokatolicką pw. św. Dymitra i wieżę widokową w Czarnorzekach. Jest tu także wyciąg narciarski, trasy narciarstwa biegowego i trasy rowerowe,
  • Winnice Zamkową w Odrzykoniu
  • Ścieżkę przyrodnicza i Pomnik Przyrody „Wodospad Trzy Wody” w Komborni,
  • Centrum Rozrywki Krakowiak w Iwoniczu-Zdroju.
  • No i oczywiście można pojechać w Bieszczady.

Warto zwrócić uwagę Na Centrum „Szklane Lniane”, położone w samym sercu Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Powstało dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. To nie tylko nowoczesne centrum konferencyjno-bankietowe. Promuje ono regionalne tradycje hutnictwa szkła, wytwarzania lnianych tkanin i przypomina o naftowej historii regionu.

Komisja Europejska sekcja logo

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają