Polacy nie wiedzą, co oznacza skrót POChP

2013-11-20 1:00

Jak wskazują wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc przez firmę TNS, znakomita większość (86 proc.) ankietowanych nie ma pojęcia, do czego odnosi się skrót POChP.

- Trudno rozpoznać skrót, skoro mało kto wie, że taka choroba istnieje i mało kto, mając jej objawy, szuka pomocy u lekarza - komentuje prof. Paweł Śliwiński. - Choćby dlatego, że nie są one specyficzne tylko dla POChP. Jak na przykład uczucie duszności podczas wysiłku. Większość osób pomyśli raczej o astmie niż o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. A są to dwie różne choroby, o różnych przyczynach i najczęściej o początku w innych grupach wiekowych. My, lekarze pneumolodzy, chcemy doprowadzić do tego, aby ktoś, kto ma duszność wysiłkową a nie napadową, pomyślał przede wszystkim o POChP i zasięgnął konsultacji u swojego lekarza, nim choroba rozwinie się na dobre.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają