Polaku, rusz się po zdrowie

2013-11-04 1:00 ama

Brak ruchu, stres, nieregularny sen, przemęczenie, nieodpowiednia dieta to najczęstsze przyczyny naszego złego stanu zdrowia. Według lekarzy średnią życia Polaków można wydłużyć nawet o kilka lat. Wystarczy zacząć prowadzić zdrowy tryb życia.

Współczesne społeczeństwo jest jak Homer Simpson (bohater animowanego serialu „Simpsonowie” – red.) – obrazowo powiedział o Polakach prof. Toerben Joergensen z Uniwersytetu w Kopenhadze podczas konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

– W dni robocze spędza on 30 minut w samochodzie, dojeżdżając do pracy, w której siedzi 8 godzin, następnie 30 minut spędza za kierownicą samochodu, wracając do domu, a później przez 6 godzin nieprzerwanie siedzi przed telewizorem – dodał. Duński ekspert w ten sposób skomentował mało optymistyczne wyniki badania NATPOL (Ogólnopolskie Badanie Rozpowszechnienia Czynników Ryzyka Chorób Układu Krążenia), których głównym realizatorem jest Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Chory jak Polak

Co wynika z ostatnich badań NATPOL? Niemal 32 proc. dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie (aż 3 mln nie zdaje sobie z tego sprawy). Co trzeci młody Polak (18–34 lata) ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Problemy z sercem są główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków. Według GUS aż 45 proc. (57 tys. osób, z czego 14 tys. w wieku produkcyjnym) wszystkich zgonów spowodowanych jest przez choroby układu krążenia.

W ciągu ostatnich lat zwiększyła się także liczba osób chorujących lub zagrożonych cukrzycą. Obecnie jest 1,6 mln cukrzyków, a za kilkanaście lat będzie ich aż 3,2 mln! To jest konsekwencja większej liczby osób otyłych. W ciągu ostatnich
kilku lat znacząco wzrósł odsetek osób z nieprawidłową masą ciała. Obecnie prawie co czwarty mężczyzna w naszym kraju jest otyły. Dziś liczba osób otyłych przekroczyła 6 mln.

Na podstawie wyników badania określono także średni wiek serca statystycznego Kowalskiego. Niestety, potwierdził się najgorszy scenariusz. Jesteśmy w złej formie i szybko się starzejmy. Serce przeciętnego Polaka jest średnio o 8–9 lat starsze niż wskazuje na to wiek metrykalny. I tak serce 35-letniego mężczyzny ma 40 lat, 50-latka – 60–65 lat, a 70-letniego Polaka – 80 lat. Serce kobiet powyżej 40. roku życia ma ok. 10 lat więcej, ale serce Polki w wieku 60–74 lat ma aż 95 lat.

Więcej ruchu, więcej zdrowia

Tylko co drugi Polak stawia na aktywność fizyczną, a jedynie co piąty rusza się systematycznie. Polacy najczęściej uprawiają sport dla przyjemności, zachowania kondycji oraz zdrowia. Według prof. Wojciecha Drygasa, kierownika Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia Instytutu Kardiologii w Warszawie, statystyka ta jest niepokojąca, ponieważ kondycja fizyczna zmniejsza ryzyko chorób serca i innych schorzeń, jak cukrzyca czy nawet niektóre nowotwory. Osoby, które w ciągu dnia siedzą nie dłużej niż 4 godz. zmniejszają o 40 proc. ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 3 lat.

Kolejnymi ważnymi czynnikami zmniejszającymi ryzyko chorób serca jest również zdrowa dieta oraz unikanie stresujących sytuacji. Rezygnacja z tłustych potraw, zwiększenie ilości warzyw oraz ryb pomoże nam przedłużyć życie nawet o 10 lat. Należy również zacząć walczyć ze stresem np. przez dystansowanie się od pracy czy ćwiczenie technik relaksacyjnych.

Dr Wiesław Marszał, internista, specjalista chorób wewnętrznych

Zbyt późna zmiana stylu życia nie pomoże

Rzeczy proste są najtrudniejsze. Dlatego cały czas należy powtarzać i uczyć zasad zdrowego stylu życia. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w połowie to my sami, a nie lekarze są odpowiedzialni za długość życia. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, np. mamy nadwagę czy palimy papierosy to zdrowy styl życia trzeba zacząć prowadzić w wieku 30 – 40 lat, a nie 60.

 

 

 

Akcja partnerska

Najnowsze