Polscy święci juz balują w niebie

2019-11-22 23:54 VNG
PAPIEŻ JAN PAWEŁ II - PIELGRZYMKI.
Autor: East News MEKSYK.

Rok 2020 będzie rokiem świętych Polaków. Papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. A być może i ks. Jerzy Popiełuszko doczeka się świętości. Już w środę z "Super Expressem" wyjątkowy kalendarz. Polscy święci i błogosławieni.

– Polskie Niebo – tak mówi o świętych oraz błogosławionych z naszego kraju o. Szczepan Praśkiewicz, konsultor kongregacji spraw kanonizacyjnych. – W niebie od nas są już 262 osoby – 216 mężczyzn i 46 kobiet. A liczba polskich kandydatów do ołtarzy to 282 osób. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II, gdyż 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić okrągłą rocznicę stulecia urodzin Karola Wojtyły. Jako papież rozpoczął proces, który zaowocował powstaniem Solidarności, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy, a także pomógł dostać się do nieba naszym rodakom, bo ogłosił świętymi 9 Polek i Polaków oraz 154 błogosławionych.

To też za wstawiennictwem papieża Polaka i 262 świętych polskich, do których modlił się Kościół już 7 czerwca czeka nas beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, która odbędzie się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Ks. prof. Józef Naumowicz uważa, że Wojtyła i Wyszyński to były dwie czołowe postacie w Kościele polskim. – Spotykali się poza różnymi uroczystościami kościelnymi także na terenie prywatnym, często naradzali się i bardzo dobrze ze sobą się rozumieli – powiedział. – Być może jedną z przyczyn wielkiego autorytetu kardynała Wyszyńskiego, był fakt, że w 1978 roku, w ostatnich latach jego życia biskup krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża.

Wojtyła był bardzo lojalny wobec prymasa. – Jeżeli władze państwowe starały się rozgrywać między nimi, np. prymasowi nie udzielono pozwolenia na wyjazd do Watykanu, a kard. Wojtyła otrzymał je, ale ze względu na to, że prymas Wyszyński nie otrzymał, on też nie pojechał, żeby okazać lojalność wobec prymasa Wyszyńskiego. To był wspaniały tandem przewodzący Kościołowi w Polsce – dodaje. Archidiecezja Krakowska rozpocznie także proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II: Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich.

Najnowsze