Narodowy Bank Polski poinformował, że w maju 2025 r. stan rezerw złota wyniósł 509,3 tony.
– Ten symboliczny próg, to nie tylko liczba. To dowód na konsekwentną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski na rynkach międzynarodowych i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli – mówi prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.
Polska złotem stoi
Polska wyprzedziła Europejski Bank Centralny (506,5 tony) oraz m.in. Portugalię (382,7 tony) i Wielką Brytanię (310,3 tony). W Europie pod względem posiadanych zasobów złota zajmujemy 6. miejsce. Udział złota w ogólnej strukturze rezerw dewizowych NBP wynosi już ponad 22 proc.
Systematyczne zakupy kruszcu trwają od 2018 r. W ciągu siedmiu lat NBP zakupił ponad 400 ton złota, z czego znaczną część fizycznie sprowadzono do kraju. Polska awansowała z 35. na 12. miejsce w globalnym zestawieniu największych posiadaczy złota wśród banków centralnych, stając się jednym z największych nabywców złota na świecie.
– Nasze rezerwy dewizowe – dziś to ponad 242 miliardy dolarów – wzmacniają status Polski jako bezpiecznego i wiarygodnego uczestnika globalnego systemu finansowego – mówi profesor Adam Glapiński.
Złoto – w polityce rezerw centralnych – traktowane jest jako aktywo szczególne. Jest wolne od bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju, odporne na kryzysy i zachowuje realną wartość w długim okresie.

i
Szczęściarze zajrzeli do skarbca
W marcu 2025 r. Prezes NBP ogłosił „Złoty konkurs dla polskich rodzin” – inicjatywę mającą na celu popularyzację wiedzy o roli rezerw złota i działalności banku centralnego. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – w ciągu kilku dni trwania konkursu napłynęło ponad 1300 zgłoszeń z całej Polski. Zwycięzcy w nagrodę odwiedzili jeden ze skarbców NBP, w których są przechowywane rezerwy polskiego złota.
– Cała ściana wyładowana sztabkami... Majątek narodowy, cieszymy się, że ktoś o to dba – skomentował jeden z laureatów.
Laureaci konkursu mogli obejrzeć sztaby, które są częścią oficjalnych rezerw NBP. Sprawdzili też numery losowo wybranych sztab z ich rejestrem.
Wizyta w skarbcu była nie tylko emocjonalnym przeżyciem, ale także lekcją z zakresu ekonomii i finansów państwa. Celem konkursu było także pokazanie, że rezerwy złota to nie abstrakcja, lecz realne dobro narodowe – chronione, kontrolowane i służące wszystkim obywatelom.