Premier Tusk po spotkaniu z lekarzami: USTAWA nie do ruszenia. ZMIANY w wypisywaniu RECEPT na LEKI REFUNDOWANE?

2012-01-04 16:42

Spotkanie Donalda Tuska z protestującymi lekarzami z OZZL i PZ zakończyło się bez jasno określonego porozumienia. Szef rządu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłosił, że ustawa refundacyjna jest nie do ruszenia, a zmiany mogą dotyczyć tylko zapisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane. Tusk wyraził gotowość prac nad zmianą, która zawiesi system kar dla lekarzy. Premier zapewnił, że rozumie protest lekarzy, którzy dbają o swój komfort pracy.

- Na tym spotkaniu i w treści listu jaki do mnie dotarł widziałem dobrą wolę jeśli chodzi o znalezienie rozwiązania i bezpieczeństwo pacjentów. To ułatwiło nam dojście do wspólnych ustaleń - zaczął Tusk.

- Poinformowałem lekarzy, że istota ustawy refundacyjnej jest nie do ruszenia, bo miała na celu limitowanie zysków koncernów farmaceutycznych. Jest dla nas rzeczą ważną utrzymanie w mocy ustawy. Protest lekarzy jest nie do zaakceptowania ze względu na interes pacjentów, ale rozumiem motywy lekarzy. Nie uznaję jednak tej formy protestu za dialog - dodał.

Zdaniem Tuska ustawa, nawet jeśli jej zapisy są kwestionowane przez środowisko lekarzy, musi być przez nie respektowana. -  Nie może być tak, że ustawa, która nie odpowiada jakiejś grupie zawodowej nie będzie przestrzegana. Na temat ochrony lekarzy przed dodatkowymi obowiązkami możemy rozmawić i nie jest potrzebny żaden protest - wyjaśnił.


- Rozumiem postulat lekarzy, aby nie egzekwować podczas wizyty czy pacjent jest ubezpieczony. Rozpoczniemy prace zawieszeniem działania kar za nieprawidłowe wypisanie recepty dopóki obie strony nie stwierdzą, że narzędzie nie zostało usprawnione. Lekarz nie będzie musiał określać poziomu odpłatności za leki w przypadku niektórych medykamentów - stwierdził.

Po rozmowach z Tuskiem lekarze udali się do ministerstwa zdrowia. Niewykluczone, że resort zmieni rozporządzenie nakładające na lekarzy obowiązek określania na receptach poziomu odpłatności za leki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE