PREZES Polskiego Związku DZIAŁKOWCÓW o WYROKU TK: OGRODY działkowe ZNIKNĄ z powierzchni ziemi. Eugeniusz KONDRACKI - KIM JEST prezes PZD

2012-07-11 14:26

Prezes Polskiego Związku Działkowców, Eugeniusz Kondracki, w mocnych słowach ocenił wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest niezgodna z konstytucją. Prezes Kondracki zwraca uwagę, że wyrok TK oznacza likwidację ogródków działkowych i pozbawienie działkowców wszystkich ich prawa. Przy okazji wojny o działki przybliżamy sylwetkę prezesa PZD. Kim jest Eugeniusz Kondracki, który od ponad 30 lat stoi na czele Związku?

Polski Związek Działkowców zapowiada, że będzie bronił praw działkowców i nie dopuści, by stracili oni swoje działki. Na konferencji prasowej PZD, tuż po ogłoszeniu przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sprawie działek padły ostre słowa.

- Działkowcy zostali pozbawieni wszystkich praw. Ogrody znikną z powierzchni ziemi. (...) Ogrody to milion osób. Nie sposób nie liczyć się z tak dużą grupą społeczną. Być może będzie nowa ustawa, ale nie będzie zawierała ona tych praw, które działkowcy mieli do tej pory -  mówił prezes Kondracki.

Eugeniusz Kondracki - KIM JEST prezes Polskiego Związku Działkowców

O prezesie PZD wiadomo niewiele. Eugeniusz Kondracki stoi na czele Polskiego Związku Działkowców od samego początku jego istnienia, czyli od 1981 roku. Jego władza jest praktycznie absolutna. To PZD decyduje o przyznawaniu i odebraniu działek członkom Związku. Polski Związek Działkowców zrzesza ok. 1 miliona członków.

Polski Związek Działkowców ma 26 oddziałów, 110 etatowych pracowników, tysiące aktywistów, własne wydawnictwo i miesięcznik "Działkowiec", którego nakład wynosi 100 tys. egzemplarzy.  Do PZD za darmo dzierżawi od samorządów i Skarbu Państwa grunty, których łączna powierzchnia przekracza 44 tys. hekatarów. Wartość gruntów pod działkami jest szacowana na miliardy złotych.

Prawo do gruntów pod ogródkami działkowymi jest obecnie przypisane PZD (w wypadku 67 proc. z nich PZD ma prawo wieczystego użytkowania). Gdyby gmina czy państwo zamierzały je zlikwidować, bo na przykład chciałyby na nich zbudować drogę, muszą uzyskać zgodę związku.

Znaczna część użytkowników ogródków działkowych to emeryci, którzy chcieliby przekazać te działki dzieciom lub krewnym. Aby je oddać muszą mieć jednak zgodę PZD. Działkowcy zależą więc od władz Związku.

W 2009 roku w tygodniku "Wprost" ukazał się artykuł o Polskim Związku Działkowców i rodzinie Eugeniusza Kondrackiego, która znalazła pracę w PZD.

Córka Kondrackiego, Magdalena Kondracka, jest dyrektorem związkowego wydawnictwa Działkowiec, a jej partner – radcą prawnym.

Wcześniej zięć Kondrackiego pracował jako rzecznik prasowy, a siostrzeniec żony prezesa jako kierowca. Kondracki, pytany przez "Wprost" o zatrudnianie rodziny w PZD potwierdził, że w wydawnictwie pracuje jego córka. Na inne pytania nie chciał odpowiadać.


Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają