Produkcja szczepionek przeciw COVID–19 w Polsce jeszcze w 2021 roku?! Są optymistyczne sygnały

2021-06-19 12:10
Produkcja szczepionek przeciw COVID–19 w Polsce jeszcze w 2021 roku?! Są optymistyczne sygnały
Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl Produkcja szczepionek przeciw COVID–19 w Polsce jeszcze w 2021 roku?! Są optymistyczne sygnały / Zdjęcie poglądowe

Jest szansa, że jeszcze w tym roku w Polsce ruszy produkcja szczepionek przeciw COVID–19 - podał w sobotę (19.06.2021) portal TVP Info, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa. Za produkcję preparatów amerykańskiej firmy Novavax odpowiedzialna ma być polska spółka Mabion. Wyniki kolejnych badań są optymistyczne.

Produkcja szczepionek przeciw COVID–19 w Polsce jeszcze w 2021 roku?! Są optymistyczne sygnały

Czy jeszcze w 2021 roku ruszy produkcja szczepionek na koronawirusa w Polsce? Jak podaje PAP, TVP Info przypomina, że według doniesień medialnych wstępny etap trzeciej fazy badań nad szczepionką firmy Novavax został zakończony i jej efektywność osiągnęła 89,3 proc. - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym amerykańskim partnerem. Wysoka skuteczność jest dobrą wiadomością, ponieważ zapotrzebowanie na szczepionki nadal jest bardzo wysokie - powiedzieli portalowi TVP Info przedstawiciele polskiej spółki Mabion, która ma produkować preparaty. Zdaniem telewizji nawet 40 milonów. zł może wynieść wsparcie udzielone w tym celu polskiej spółce Mabion przez Polski Fundusz Rozwoju.

Czytaj też: Koronawirus, 19 czerwca: 168 zakażeń i 41 zgonów! Ilu jest zaszczepionych? [RAPORT, 19.06.2021]

- Mabion po skutecznym ukończeniu procesu transferu technologii oraz po dokonaniu ostatecznych uzgodnień i podpisaniu umowy z Novavax będzie odpowiedzialny za produkcję substancji czynnej tzw. antygenu szczepionkowego, najważniejszego składnika kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Novavax -  podkreśla w rozmowie z portalem członek zarządu spółki Adam Pietruszkiewicz.

Przedstawiciel Mabionu zapewnia, że celem spółki "niezmiennie jest jak najszybsze podpisanie umowy z Novavax, tak by produkcja komercyjna w zakładzie rozpoczęła się jeszcze w 2021 roku. Dzięki temu chętni na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 dostaną kolejną alternatywę.

19 czerwca odnotowano w Polsce 168 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 41 zgonów. Do tej pory wykonano dotąd ponad 26 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest już prawie 11 mln osób. 

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE