Prokuratura zajęła się awarią oczyszczalni Czajka

2019-09-21 7:54
Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka
Autor: Tomasz Radzik Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka"

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Chodzi o sprawę awarii, w wyniku której do Wisły trafiły ścieki.

- Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w Warszawie informuje, że w dniu dzisiejszym (20 września 2019r.) wszczęła śledztwo w sprawie niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S. A., polegającej na niewłaściwym nadzorze podczas przeprowadzania inwestycji w zakresie modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków „Czajka”, w tym prowadzonej do grudnia 2012r. budowie Stacji Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych oraz dopuszczeniu do niewłaściwej eksploatacji i konserwacji powyższej Stacji do września 2019r., wskutek czego wyrządzono spółce szkodę w wielkich rozmiarach tj. o czyn z art. 296 §1 i 3 Kodeksu karnego. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10 - poinformował Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Zobacz: Wstrząsające zdjęcia ścieków. Tak wygląda Wisła zalana miliardem litrów zanieczyszczeń!

Do awarii kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni Czajka doszło 27 sierpnia. Ustalanie przyczyny awarii zajęło kilka dni. Powodem były zaniedbania przy budowie rurociągu, a osoba odpowiedzialna za nadzór budowy została już zwolniona. Od czasu awarii do Wisły wpłynęła ogromna ilość ścieków. Awaryjny rurociąg na moście pontonowym został uruchomiony 9 września a 14 września osiągnął on pełną wydajność i zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki został wstrzymany.

Najnowsze