Puck nabiera wiatru w żagle

2019-06-27 16:58 Informacja prasowa

Trenowali i startowali tu w regatach nasi najbardziej znani żeglarze, m.in. Mateusz Kusznierewicz, Piotr Myszka, Przemek Miarczyński. Walory jednego z najlepszych akwenów wodnych na kontynencie potwierdzają też Mistrzostwa Europy i Świata organizowane corocznie w różnych klasach żeglarstwa i windsurfingu. Puck to polska stolica sportów wodnych, która ciągle się rozwija.

Płytka i ciepła woda, sprzyjający wiatr, świetnie rozwinięta infrastruktura sportowa, malownicza przyroda. Warunki pożądane przez każdego żeglarza czy surfera są dostępne w naszym kraju, na wyciągnięcie ręki. W Pucku. Miejscowości znacznie mniej popularnej wśród turystów niż Hel, Jastarnia, Jurata czy Chałupy, ale bardzo atrakcyjnej. Obecnie miasto intensywnie się rozwija, realizując nowe inwestycje i eventy dla sportowców z całego świata.

- Cisza, spokój i niewątpliwie rewelacyjne warunki do żeglowania to główne powody które przyciągają do naszego miasta głównie żeglarzy – mówi Janusz Klimczuk, Dyrektor MOKSIR w Pucku - Z akwenu, oprócz zawodników wszystkich grup wiekowych, korzystają żeglarze amatorzy.

Sezon imprez wodnych w Pucku zaczyna się już w maju od regat dla młodzieży o Puchar KS Zatoka Puck w klasie OPTYMIST. Zawody odbywają się od 12 lat i w tym roku brała w nich udział rekordowa liczba 430 dzieci. Impreza stanowi eliminacje do mistrzostw Europy i Polski. W maju zaczął się też cykl Pucharu Polski w windsurfingu, który będzie miał swój finał w październiku oraz dwie edycje Pucharu Pucka. Wśród wielu imprez można wymienić też sierpniowe Mistrzostwa Polski w kitesurfingu, Puchar Polski Stowarzyszenia klasy L’EQUIPE i Puchar Polski OMEGA. Najważniejszą imprezą są jednak I Mistrzostwa Świata w Windsurfingu FOIL, które odbędą się od 30 czerwca do 6 lipca. Po zeszłorocznym sukcesie Mistrzostw Europy, Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu otrzymało prawo do organizacji w Pucku imprezy z udziałem zawodników z całego świata. Polscy mistrzowie oraz medaliści olimpijscy wkrótce zmierzą się więc z gwiazdami światowego formatu.

Sama dyscyplina również jest emocjonująca. Windsurfing Foil, to jedne z najszybszych regatowych jednostek żaglowych na świecie, porównywane do Formuły 1 na wodzie. Nowoczesne deski z żaglem są uzbrojone w hydroskrzydło, dzięki czemu osiągają prędkość aż do 50 km na godzinę unosząc się nad wodą niczym wodolot! Publiczność może spodziewać się niesamowitych widoków i sportowych wrażeń. Wszystkie wyścigi będą rozgrywane i komentowane na żywo, blisko plaży i Molo w Pucku, co sprzyja turystom i kibicom odwiedzającym kurort. To zdecydowanie najbardziej prestiżowa impreza żeglarska tego roku w Polsce, w której szacowany jest udział ponad 100 zawodników z Europy, Australii, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej.

Do Pucka warto też przyjechać, żeby żeglarstwa się uczyć. Na amatorów czekają prywatne szkółki kite i windsurfingu. Na tych, którzy chcą odpocząć – piaszczysta plaża, kawiarnie i restauracje. Po treningach żeglarze i wielbiciele innych dyscyplin mogą też korzystać z szerokiego wachlarza oferty sportowej: stadionu lekkoatletyczno - piłkarskiego, hali sportowej, kręgielni klasycznej, strzelnicy, siłowni, skateparku, mini pola golfowowego, boiska do plażowej piłki siatkowej. Wszystko znajduje się około 30-40 metrów od plaży i portu jachtowego. Przez Puck przebiegają też najpiękniejsze w Polsce trasy rowerowe. Prawie 45 kilometrów urokliwych szlaków wzdłuż morza wiedzie przez nadmorskie miejscowości aż na Hel.

Dyrektor MOKSIR zwraca uwagę na bogatą, morską tradycję miasta, której zawdzięcza ono swój wyjątkowy, żeglarski klimat.

- To jeden z największych ośrodków osadniczych wybrzeża Bałtyku we wczesnym średniowieczu, baza floty kaperskiej i miejsce wygnania szwedzkiego króla, pierwszy port wojenny II RP – wymienia Janusz Klimczuk - Istnieje nawet klasa łodzi żaglowych "Puck" konstrukcji Franciszka Lewińskiego. Jej przeznaczeniem są szkolenia oraz turystyka na śródlądowych i morskich wodach wewnętrznych. Jest idealnie przystosowana do warunków panujących na Zatoce Puckiej

Ze względu na żeglarskie korzenie Pucka, duże imprezy i rosnące zainteresowanie miastem, władze ośrodka zdecydowały się na rozbudowę portu. Przedsięwzięcie zwiększy atrakcyjność miasta, rozszerzy jego ofertę na cały rok, przyciągając zarówno kolejnych sportowców, jak i turystów. Planowana wartość inwestycji to prawie 20 milionów złotych. Projekt zakłada 300 miejsc cumowniczych dla jachtów, nowe molo spacerowe i poszerzoną Zieloną Plażę. Ośrodek ma być jedną z głównych baz szkoleniowych Polskiego Związku Żeglarstwa

Intensywny rozwój miasta sprawił, że Puck docenili także deweloperzy i inwestorzy. Trójmiejska firma Allcon Osiedla w tym roku zrealizowała tu I etap inwestycji NEXO Apartamenty na Klifie. Z okien i balkonów NEXO roztaczają się widoki na Zatokę Pucką i Półwysep Helski, w kilka minut można też dojść stąd do mariny. To idealna oferta dla mieszkańców Polski, chcących posiadać swój drugi dom nad morzem i wyskoczyć na żagle, kiedy tylko mają wolny czas. Od lutego trwa budowa II etapu inwestycji.

Najnowsze