Rewolucja na kolei! Sprawdź, co zmieni się w Twoim regionie

2020-01-31 0:00
Rewolucja na kolei! Sprawdź, co zmieni się w Twoim regionie
Autor: Materiały Prasowe

Ponad 1600 km nowych linii i 10 szlaków kolejowych – to założenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Co się zmieni w twoim regionie? Już dziś możesz to sprawdzić w internecie.

Do CPK bezpośrednio ze 120 miast

Spółka Centralny Port Komunikacyjny ma już opracowanie z mapami nowych linii kolejowych prowadzących z różnych stron Polski do CPK. CPK to nowe, największe w Europie Środkowo-Wschodniej lotnisko, które powstanie między Warszawą i Łodzią oraz gigantyczne skrzyżowanie linii kolejowych. To stąd będą się rozchodzić szlaki kolejowe we wszystkich kierunkach – niczym szprychy w kole rowerowym. Dzięki nowym i zmodernizowanym liniom kolejowym mieszkańcy 120 polskich miast i wielu miast poza granicami naszego kraju zyskają bezpośrednie połączenie z CPK i Warszawą.

Weź udział w konsultacjach!

Strategiczne Studium Lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego to nowy etap Programu Kolejowego CPK. Gdyby wydrukować wszystkie mapy, jakie zawiera, to ich powierzchnia zajęłaby 70 metrów kwadratowych! Mapy pokazują różne warianty przebiegu każdej z linii i mają dopiero charakter orientacyjny. Zanim jednak specjaliści siądą do wstępnego projektowania nowych szlaków kolejowych, CPK chce poznać zdanie mieszkańców poszczególnych regionów. Mapy obejrzysz na stronie www.cpk.pl. W pierwszej połowie lutego zostanie tam udostępniony specjalny formularz konsultacyjny. Będziesz mógł go wypełnić i zgłosić swoje propozycje w sprawie przebiegu linii kolejowych.

Wielka szansa gospodarcza dla Polski

Centralny Port Komunikacyjny to serce rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i priorytet tego rządu. Jestem przekonany, ze CPK będzie kołem zamachowym całej polskiej gospodarki. Dotrzymaliśmy słowa: dziś pokazujemy Polakom Strategiczne Studium Lokalizacyjne dla 10 „szprych” i szczegółowy plan budowy ponad 1600 km nowych linii kolejowych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Każdą z propozycji dokładnie przeanalizujemy, rozważając jej zasadność i możliwość wprowadzenia – podkreśla Mikołaj Wild, prezes CPK.

Przebieg linii kolejowych uzależniony będzie nie tylko od opinii mieszkańców, ale także m.in. od badań środowiskowych i szczegółowych uwarunkowań technicznych.

Pociągi pomkną 250 km/h

Na nowe lotnisko dojedziemy koleją już w 2027 roku. Jako pierwsza z nowobudowanych linii pojawi się szybka linia kolejowa Warszawa–Łódź. Podróż pociągiem z Warszawy do CPK zajmie zaledwie 15 minut, a z Łodzi – niespełna 30 minut! Pociągi pojadą tu z prędkością do 250 km/h.

Szybka linia kolejowa Warszawa-Łódź będzie krzyżować się z Centralną Magistralą Kolejową i jej przyszłym przedłużeniem na północ do Płocka, Grudziądza i Trójmiasta. Połączenia kolejowe odzyskają Łomża i Jastrzębie- -Zdrój, które dzisiaj są wykluczone transportowo.

Koniec z wykluczeniem transportowym

Dzięki CPK, kolej stanie się znowu ważnym elementem rozwoju średnich miast. Po 30 latach kolej wróci do Łomży, a po prawie 20 latach do Jastrzębia-Zdroju, do których dzisiaj nie kursują pociągi. Podróż do stolicy z Płocka, Włocławka czy Torunia skróci się o połowę.

Rewolucja na kolei! Sprawdź, co zmieni się w Twoim regionie
Autor: Materiały Prasowe Link: POWIĘKSZ MAPĘ

Rewolucja na kolei

CPK wprowadza polską kolej w XXI wiek. To już najwyższy czas, bo w naszym kraju nadal jest ponad 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców bez dostępu do połączeń kolejowych! W dodatku obecny kształt polskiej sieci kolejowej został stworzony w XIX wieku i wciąż nosi w sobie ślady czasy dawnych zaborów, co widać m.in. pozbawieniu niektórych miast wygodnego dojazdu do Warszawy. Czas to zmienić! Dzięki CPK po Polsce będziemy mogli jeździć pociągami szybciej i wygodniej niż obecnie.

10 nowych linii, ponad 1600 km szlaków kolejowych

Od lat 80. praktycznie nie budowano w Polsce nowych szlaków kolejowych. Port „Solidarność” (Centralny Port Komunikacyjny) ma powstać 37 km na zachód od centrum Warszawy. Z CPK promieniście odchodzić będzie 10linii kolejowych. Program CPK to bowiem pierwszy w Polsce program systematycznej budowy nowych linii kolejowych. Gdy zostanie zrealizowany, w Polsce przybędzie ponad 1600 km nowych linii, a czas podróży koleją po Polsce skróci się średnio o połowę. Obecnie łączna długość linii kolejowych wynosi ok. 19 tys. km. Od początku lat 90. w Polsce zostało zlikwidowanych ponad 5 tys. km linii.

SZYBCIEJ DOJEDZIESZ DO WARSZAWY

 • z Wrocławia 1 godz. i 55 min.
 • z Bydgoszczy 2 godz.
 • z Torunia 1 godz. 35 min.
 • z Lublina 1 godz. 30 min.
 • z Gorzowa Wlkp. 3 godz. 30 min.
 • z Zielonej Góry 3 godz. 10 min.
 • z Łodzi 45 min.
 • z Krakowa 1 godz. 50 min.
 • z CPK 15 min.
 • z Opola 3 godz. 10 min.
 • z Rzeszowa 2 godz. 15 min.
 • z Białegostoku 1 godz. 15 min.
 • z Gdańska 2 godz. 5 min.
 • z Katowic 1 godz. 40 min.
 • z Kielc 1 godz. 20 min.
 • z Olsztyna 1 godz. 45 min.
 • z Poznania 1 godz. 55 min.
 • ze Szczecina 3 godz. 40 min.

 

PARTNEREM MATERIAŁU JEST CPK