Lęk i bezsenność

i

Autor: Shutterstock

Senior Śląski. Lęk i bezsenność

2016-05-23 2:00

U każdego z nas pojawia się czasami uczucie niepokoju czy zaburzenia snu. Ale jeżeli stan ten trwa długo i staje się nieodłączną częścią codzienności, bardzo obniża jakość życia.

Wraz z wiekiem narasta skłonność do tych dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich leczyć i dążyć do poprawy jakości wypoczynku nocnego i samopoczucia w ciągu dnia.

Problemy ze snem

Skarży się na nie ponad połowa seniorów. Z wiekiem spada poziom melatoniny, a wzrasta wrażliwość na światło, hałas, temperaturę. Na jakość snu rzutują choroby, zwłaszcza te, którym towarzyszy ból. Bezsenność bywa też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Nie można również pominąć czynników psychologicznych.

Jeśli leczenie przyczynowe nie skutkuje, sięgamy po leki nasenne. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż kilka tygodni. Wynika to z niebezpieczeństwa uzależnienia, lecz także z braku skuteczności przedłużania terapii.

Uczucie niepokoju

Lęki to stany charakteryzujące się poczuciem niepewności oraz obawami. Często towarzyszą im problemy z oddychaniem, kołatanie serca, pocenie się, drżenie czy uczucie ucisku w klatce piersiowej. Bywa że mają początek w wyobraźni, ale mogą również wynikać z poczucia bezsilności w obliczu realnego problemu czy choroby. Co gorsza, wpadamy w błędne koło objawów, np. narastające obawy zaburzają sen, z kolei niedostatek snu pogłębia lęki.
Warto nauczyć się technik relaksacyjnych. Umiejętność odprężania się i odrywania od problemów decyduje o naszym zdrowiu psychicznym. W przypadku powtarzających się silnych stanów lękowych należy poszukać profesjonalnej pomocy terapeutycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki