Seniorze ! Co zrobić, by po śmierci nie stracić działki

2014-02-14 3:00

Masz działkę na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego i boisz się, że w przyszłości może zabraknąć ci sił, aby się nią zajmować? Nie ma się czym martwić! Przepisy nowej ustawy o ROD pozwolą ci ją przekazać żonie, dzieciom czy wnukom lub nawet obcej osobie i dodatkowo na tym zarobić. Dziś w "Super Expressie" dokładnie przedstawiamy wszystkie możliwości.

Nowa ustawa o ROD obowiązuje od 19 stycznia. I w porównaniu z poprzednią wersją pojawiło się w niej kilka istotnych zmian, które są na rękę zwykłym działkowcom. - Jeśli chodzi o kwestię przekazywania prawa do działki, to staraliśmy się, aby przepisy były jak najbardziej przejrzyste i zrozumiałe. Kluczowym zagadnieniem było ograniczenie wpływu zarządów ogrodów na przekazywanie praw do działki, a także nadanie temu procesowi trybu formalnego - wyjaśnia nam poseł PO Marek Łapiński (43 l.), który pracował nad nową ustawą.

Sprzedaż działki

Samej działki sprzedać nie można. Można za to przekazać prawa do korzystania z niej innej osobie, a sprzedać to, co się na niej znajduje. Czyli altanę, nasadzenia, ogrodzenie. Ważne, aby na samym początku wystąpić o zgodę do zarządu ogrodu i poinformować o chęci przekazania działki. Konieczne jest także podanie danych osoby zainteresowanej przejęciem działki. Zarząd ogrodu ma maksymalnie dwa miesiące, aby się do tego wniosku ustosunkować. Jeśli wyrazi zgodę, można podpisać umowę sprzedaży nasadzeń. Ważne, aby pamiętać o notarialnym potwierdzeniu umowy przeniesienia praw. W przypadku odmowy przeniesienia praw zarząd ogrodu musi dokładnie uzasadnić swoją decyzję.

Przekazanie rodzinie

Ustawa określa kategorie tzw. osób bliskich. Zaliczają się do nich: małżonek działkowca, jego rodzeństwo, dzieci, dzieci rodzeństwa, wnuki, czyli bliższa i dalsza rodzina. Bardzo ważne jest to, że według nowej ustawy zarząd ogrodu nie może odmówić przekazania praw do korzystania z działki.

Rozwód

W przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa, jeśli prawo do działki przysługiwało obu małżonkom, muszą oni między sobą ustalić, które z nich będzie z niego korzystać lub w ciągu trzech miesięcy przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Natomiast po upływie minimum 4 miesięcy to zarząd ogrodu będzie mógł zadecydować, któremu z byłych małżonków przyznać prawo do korzystania z działki.

Śmierć

Jeśli oboje małżonkowie mieli prawo do działki, automatycznie przechodzi ono na drugą osobę. Jeśli go nie posiadała (posiadali? posiadała?), ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia woli dotyczącego przejęcia tego prawa. Jeśli pozostający przy życiu małżonek nie będzie zainteresowany korzystaniem z działki, o prawo do niej mogą wystąpić inne osoby bliskie. Mają na to 3 miesiące. Jeśli zgłosi się więcej niż jedna bliska osoba, o tym, kto dostanie prawo do działki, zadecyduje sąd. W pierwszej kolejności będzie kierował się tym, która z osób uprawnionych do działki korzystała z niej razem ze zmarłym.

Zobbacz: Ekspert Super Expressu odpowiada: wszystko o działkach i prawach działkowców

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki