Seniorzy nie chcą szczepionki AstraZeneca, więc rząd ma nowy pomysł. Jest propozycja dla ozdrowieńców!

2021-03-22 10:44
Seniorzy nie chcą szczepionki AstraZeneca, więc rząd ma nowy pomysł. Jest propozycja dla ozdrowieńców!
Autor: PhotoLizM/cc0/Pixabay.com Seniorzy nie chcą szczepionki AstraZeneca, więc rząd ma nowy pomysł. Jest propozycja dla ozdrowieńców!

Coraz więcej Polaków rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca, dlatego rząd przedsięwziął nowe kroki w tej sprawie. Seniorzy, którzy odmówią szczepień, mają być od razu zastąpieni innymi chętnymi. Taka możliwość ma ruszyć już w tym tygodniu, a ważną rolę w nowym programie szczepień przygotowano też dla ozdrowieńców, którzy otrzymają tylko jedną dawkę szczepionki. To nie wszystko.

Seniorzy nie chcą szczepionki AstraZeneca, więc rząd ma nowy pomysł

Rezygnacji z otrzymania preparatu od firmy AstraZeneca jest tak dużo, że rząd przebudowuje system szczepień, przyśpieszając zapisy dla młodszych. Tempo całej akcji poprawi także to, że ozdrowieńcy otrzymają tylko jedną dawkę - podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Cytowana przez "DGP" "osoba z rządu" powiedziała, że odnotowano 50-proc. spadek rejestracji na szczepienia AstraZeneką i dużą absencję wśród osób już umówionych na szczepienia tym preparatem - są placówki, w których nie przyszło nawet 80 proc. zapisanych.

Czytaj też: Sochaczew. Wyjmował z grobów kobiety i gwałcił ich zwłoki. W ujęciu nekrofila pomógł Zbigniew Lew-Starowicz

Miejsce seniorów zajmą młodsze roczniki

"Chcemy w tym tygodniu dać możliwość zapisów dla wszystkich seniorów z etapu I, a potem młodszym rocznikom" – deklaruje rozmówca dziennika. Inaczej mówiąc: jeśli seniorzy będą odmawiać szczepienia preparatem AstryZeneki, to będą mogli się zapisać młodsi. "Jeżeli to też nie zadziała i będzie więcej preparatów niż chętnych, otworzymy się dla wszystkich" – deklaruje nasz rozmówca. "Są głosy, by po 60-latkach przejść już do szczepienia wszystkich i nie mnożyć kolejnych grup. Jeśli zgłosi się dużo osób, otworzymy rejestrację dla wszystkich, ale będziemy rocznikami przydzielać możliwość szczepienia, z pierwszeństwem dla starszych" – dodaje.

Czytaj też: Płock. Dyrektor szpitala ujawnia zarobki lekarzy i mówi, że nie chcą się narażać. Anestezjolodzy odpowiadają

Kto w kolejce do szczepień?

Strategia rządu przewiduje, że po I etapie, w którym są m.in. seniorzy, w dalszej kolejności mieliby być szczepieni pracownicy strategicznych sektorów państwa i osoby z chorobami przewlekłymi, dla których koronawirus jest dużym zagrożeniem (część pacjentów z grup ryzyka została zaliczona do I etapu). III etap obejmuje całe społeczeństwo. Chęć skorzystania z preparatu AstryZeneki zgłasza już wojsko. To grupa obejmująca ok. 100 tys. osób. Można się spodziewać, że rozporządzenie w sprawie szczepień zostanie zmienione w przyszłym tygodniu.

Czytaj też: Komendant policji w Płońsku ratował życie 7 osób! Był świadkiem makabrycznego wypadku [ZDJĘCIA]

Z analiz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że przy takim poziomie obostrzeń, jaki obowiązuje od soboty, średnia tygodniowa może dojść do ok. 31 tys. przypadków, a dzienna liczba zachorowań może przekroczyć 38 tys. Szczyt ma nastąpić w okolicach 1 kwietnia. Jak tłumaczy dr Franciszek Rakowski z ICM UW, nawet gdyby teraz wprowadzić jeszcze mocniejsze rygory, to ich efekt odczujemy dopiero z początkiem kwietnia. (...) Z prognoz ICM UW wynika, że na majówkę nowych przypadków będzie ok. 18 tys. dziennie, a na początku czerwca ta liczba spadnie do ok. 5 tys. Wiadomo, że w najbliższych tygodniach w szpitalach potrzeba będzie większej liczby – być może nawet 40 tys. – łóżek dla chorych na COVID-19 - podaje "DGP". (PAP)

Czytaj też: Gostynin. Poćwiartował żonę i zabił kochankę, teraz jest na wolności! To dlatego, że ośrodek dla "bestii" nie miał miejsc

Covid zniszczył mi serce. Mam nowe

Akcja informacyjna dotycząca szczepień - strażacy roznoszą ulotki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE