Sylwester

i

Autor: Megakartki

Skąd się wziął Sylwester

2021-12-31 18:08

Wyłonił się z ciemnoty i zabobonów, z głupoty i wiary w smoki. Kto by się spodziewał. Tradycja świętowania ostatniego dnia roku ma już ponad tysiąc lat. Gdyby pewien papież nie był Sylwestrem ale np. Theodorusem, a mało brakowało, bo to imię było jego planem B, fetowalibyśmy dzisiaj Theodorusa

Według legend, w roku 317 papież Sylwester zamknął smoka Lewiatana w lochach Lateranu. Przepowiednia głosiła, że potwór morski opisany w Starym testamencie - Lewiatan - wyjdzie z ukrycia z chwilą rozpoczęcia roku 1000. i pożre cały świat. W 999 roku Lewiatan miał już przebierać nogami gotując się do ataku. Wtedy na tron papieski wstąpił mnich Gerbert, który przyjął imię Sylwester II. Miał być ostatnim papieżem przed końcem świata. O północy 31 grudnia 1000 roku zaczęły dzwonić wszystkie dzwony w Rzymie. Ludzie naprawdę spodziewali się ataku Lewiatana!Wielu się wtedy powiesiło, aby nie paść ofiarą przedwiecznego smoka. Inni uciekali w popłochu. Wszechobecny chaos i przerażenie spowodowały, że tylko niewielu Rzymian zauważyło, że na balkonie pałacu laterańskiego stoi papież i błogosławi urbi et orbi.

Sylwester w czasie pandemi [Sonda]

Tak warszawiacy spędzą Sylwestra 2021! [SONDA]

Tańce zamiast końca świata

Minęła północ, a Lewiatan nie zaatakował. Wierni odetchnęli z ulgą, ale to nie znaczyło, że przestali w owego żarłocznego morskiego gada wierzyć. Na Lateranie zaczęła się spontaniczna feta. Rzymianie tańczyli, rzucali się sobie w ramiona i życzyli wszystkiego najlepszego, ze szczególnym uwzględnieniem Lewiatana, który miał siedzieć w lochach po wsze czasy.Właśnie od tego momentu świętuje się Sylwestra w ostatnim dniu roku: na pamiątkę radości z powodu usadzenia pradawnego smoka na amen, na co najmniej kolejne tysiąc lat, siłą błogosławieństwa. Moda na pierwsze bale sylwestrowe przyszła do Polski z Zachodu, gdzie urządzano je od XVIII wieku. W Polsce pierwsze huczne Sylwestry, w salach balowych dużych pałaców, datuje się dopiero od XIX wieku. Wcześniej, bo od XVII wieku, bawiono się w Polsce na balach karnawałowych, ale dopiero od 1 stycznia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki