Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w ramach programu „Czyste Powietrze”

2021-09-23 0:00
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w ramach programu „Czyste Powietrze”
Autor: Shutterstock

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, rząd uruchomił program „Czyste Powietrze”, z którego możemy dostać dotacje na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. W połączeniu z termomodernizacją naszego jednorodzinnego domu, na którą też przewidziano wsparcie, poprawimy nie tylko efektywność energetyczną budynku, lecz także jakość powietrza w naszym otoczeniu.

Ubiegając się o dofinansowanie z programu, możemy skorzystać z wielu bezpłatnych narzędzi, które będą pomocne podczas całego procesu: począwszy od ustalenia kwoty dotacji, przez wybór odpowiednich urządzeń i materiałów – aż po bezpłatne doradztwo energetyczne.

Strona internetowa

Przydatne informacje dotyczące programu znajdziemy na stronie czystepowietrze.gov.pl. Klikając w zakładkę „Weź dofinansowanie”, a potem „Czyste Powietrze”, zostaniemy przeniesieni na stronę z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z programem. Dowiemy się, komu i w jakim wymiarze przysługuje dotacja oraz na co można ją przeznaczyć. Znajdziemy też informacje o formach i poziomach dofinansowania, rodzajach przedsięwzięć kwalifikowanych, maksymalnych kwotach dotacji i sposobach składania wniosków oraz jakie banki udzielają Kredytu Czyste Powietrze.

Lista ZUM

Lista ZUM to baza urządzeń i materiałów, które spełniają wymogi techniczne programu „Czyste Powietrze”. Wybierając produkt z listy – np. pompę ciepła czy kolektory słoneczne – mamy pewność, że kwalifikuje się on do dofinansowania. Lista jest współtworzona przez producentów, którzy dokonując nowych zgłoszeń, przyczyniają się do stałego rozszerzania wykazu zielonych urządzeń i materiałów, a wnioskodawcy mają jeszcze większy wybór.

Kalkulator dotacji i grubości izolacji

Kolejnymi udogodnieniami są dwa kalkulatory online. Za pomocą kalkulatora dotacji obliczymy wysokość przysługującej nam kwoty dofinansowania. W tym celu należy wypełnić krótki formularz, a następnie kliknąć w przycisk „Oblicz dotację” i gotowe! W wypadku potrzeby ocieplenia przegrody, m.in. ściany, dachu czy podłogi – możemy skorzystać z kalkulatora grubości izolacji. W ten sposób szybko i prosto wyliczymy grubość izolacji cieplnej, a uzyskany wynik możemy zapisać.

Gminne punkty konsultacyjno-informacyjne

Do 15 września 2021 r. gminy z całej Polski mogły zgłaszać deklarację przystąpienia do programu „Czyste Powietrze”, aby skorzystać z finansowych bonusów! Te, które to zrobiły, teraz muszą zawrzeć stosowne porozumienie z właściwym wojewódzkim funduszem ochrony środowiska. Mają na to czas do 30 września br. Dzięki temu gmina może uzyskać do 30 tys. zł na utworzenie i prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”. Ponadto – w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania – będzie otrzymywała 150 zł za złożony wniosek o dotację z terenu gminu lub 50 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania. Ale to nie wszystko, bo trzecią zachętą jest premiowanie najbardziej aktywnych gmin, z terenu których w danym roku wpłynie najwięcej wniosków o dofinansowanie. Dla nich do podziału będzie 16 mln zł! Dzięki zaangażowaniu gmin w realizację zadań wynikających z zawieranych porozumień ich mieszkańcy mają większy dostęp do oferty dofinansowania wymiany „kopciuchów”, a to ma bezpośredni wpływ na przyspieszenie realizacji programu.

Ogólnopolska infolinia

Masz pytania o program „Czyste Powietrze”? Zadzwoń na bezpłatną infolinię pod nr 22 340 40 80 (dla gmin: 22 340 40 90). Infolinie działają od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00. Aby dowiedzieć się, jaki jest status złożonego wniosku, skontaktuj się bezpośrednio z wfośigw.

Doradztwo energetyczne i bankowe

Wnioskodawcy programu „Czyste Powietrze” mogą też skorzystać z bezpłatnej konsultacji z doradcą energetycznym na terenie całej Polski. Pełen zakres doradztwa, w tym dostępne warsztaty, znajdziesz na stronie: doradztwo-energetyczne.gov.pl. A jeśli potrzebujesz Kredytu Czyste Powietrze, to uczestniczący w programie bank – na tę chwilę są to: Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska – pomoże Ci wypełnić wniosek o kredyt, a następnie o dotację z programu „Czyste Powietrze” na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. W tym wypadku nie musisz się fatygować do wfośigw, Twój wniosek o dotację zostanie przyjęty przez bank i za jego pośrednictwem trafi do właściwego wfośigw.

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w ramach programu „Czyste Powietrze”
Autor: materiały prasowe Link: Pokaż zdjęcie

Akademia Czystego Powietrza

Z myślą o samorządach, które są najbliżej swoich mieszkańców, przygotowano II cykl webinariów pn. „Akademia Czystego Powietrza”, który rozpoczął się 16 września. Przewodnik po zreformowanym w  2020 r. programie „Czyste Powietrze” to źródło informacji zarówno dla pracowników gmin, ekodoradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami. Na czwartki z  programem „Czyste Powietrze” zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy. Jak się zapisać do Akademii? Wystarczy zarejestrować się na webinarium, które nas interesuje, ale jeśli nie zdążyliście tego zrobić przed pierwszym spotkaniem, to na każde kolejne zgłosicie się pod linkiem, który co tydzień znajdziecie m.in. na Twitterze programu „Czyste Powietrze” (@WymienKopciucha). Ponadto cały cykl Akademii dostępny będzie m.in. na kanale YouTube pod adresem: youtube.com/user/nfosigw.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST NFOŚiGW

Czysta Polska - belka
Autor: materiały prasowe