Skorzystaj z portalu Diety NFZ i poznaj zalety diety DASH ostatnia próba

i

Autor: Materiały prasowe

Nadciśnienie tętnicze chorobą XXI wieku

Skorzystaj z portalu Diety NFZ i poznaj zalety diety DASH

2022-12-09 0:05

Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze – tak wynika z Raportu Narodowego Funduszu Zdrowia „NFZ o Zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze”. Odsetek chorych rośnie z wiekiem. Konsekwencją nieleczonego nadciśnienia tętniczego mogą być m.in. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, pogorszenie widzenia, niewydolność nerek i serca, zawał serca i udar mózgu. Przy nadciśnieniu tętniczym znaczącą rolę odgrywają określone modyfikacje dietetyczne. W ramach profilaktyki m.in. chorób dietozależnych warto odwiedzić bezpłatny portal Diety NFZ.

Osoby z nadciśnieniem czy z dyslipidemią (chorobą spowodowana zaburzeniami gospodarki lipidowej), którym lekarz zalecił zmianę sposobu żywienia oraz każdy, kto chce się zdrowo odżywiać – może bezpłatnie korzystać z portalu żywieniowego Diety NFZ i wypróbować dietę DASH - bez restrykcji i wyrzeczeń. Warto, ponieważ ten sposób żywienia zwiększa ochronę przed chorobami dietozależnymi, w tym przed nadciśnieniem tętniczym. Czy wiesz, że jedną z przyczyn nadciśnienia jest nadmierne spożycie soli?

Spożycie soli a nadciśnienie tętnicze

Sól, czyli chlorek sodu nie tylko nadaje smak potrawom, ale też spełnia w ludzkim organizmie ważne funkcje m.in.: reguluje gospodarkę wodną i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową. Jony sodu, pozostając w odpowiednim stosunku do jonów potasu, poprawiają samopoczucie, usprawniają pracę mięśni i działanie układu nerwowego. Zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dzienna dawka soli dla osób dorosłych to 5 g/dobę (płaska łyżeczka herbaty), w Polsce te normy są przekraczane nawet dwukrotnie! Najbogatszym źródłem soli jest sól kuchenna, ale sporo znajdziemy jej też w chlebie, wędlinach, serze, sosach i zupach instant, ketchupie, a nawet w słodyczach. Zarówno niedobór, jak i nadmiar soli w organizmie może być szkodliwy. Niedobór sodu może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, a nawet śmierci, z kolei nadmiar soli przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, chorób kardiologicznych, kamicy nerkowej i nowotworów np. żołądka. Sól jest niezbędna dla organizmu, jednak nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej. Unikajmy produktów wysoko przetworzonych i konserw, które zawierają duże ilości soli.

Wejdź na diety.nfz.gov.pl

Nowe normy ciśnienia tętniczego

Jeszcze do niedawna norma ciśnienia tętniczego wynosiła 140/90 mm Hg. Jednak eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego razem z Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego zdecydowali się obniżyć tę wartość, uwzględniając normy dla 3 grup wiekowych:

120-129/70-79 mm Hg – dla osób do 65 r.ż.,

130-139/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 65 r.ż.,

130-149/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 80 r.ż.

Choroba może długo nie dawać objawów, dlatego należy regularnie mierzyć ciśnienie krwi.

Dieta DASH - dobra dla zdrowia

Nadciśnienie tętnicze to choroba, w leczeniu której wsparciem mogą być określone modyfikacje dietetyczne, np. takie jak w diecie DASH. Jest to sposób żywienia oparty o jak najmniej przetworzone produkty spożywcze tj.: świeże warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy, nasiona i oleje roślinne. Ten rodzaj żywienia zakłada niższe spożycie czerwonego mięsa, słodyczy, cukru i soli, a koncentruje się na dostarczaniu organizmowi prozdrowotnych składników m.in. błonnika, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Dieta DASH jest rekomendowana przez polskie i europejskie towarzystwa naukowe. Zasady żywienia DASH nie tylko pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze, ale też zapobiegają jego rozwojowi. Narodowy Fundusz Zdrowia też rekomenduje dietę DASH w planach żywieniowych na portalu Diety NFZ. Dlaczego?

Skorzystaj z portalu Diety NFZ i poznaj zalety diety DASH

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php

„Wszystkie plany żywieniowe (diety) dostępne na portalu zostały przygotowane na bazie diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) uznawanej za najzdrowszą dietę świata. Jest to uniwersalny sposób żywienia o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych – wręcz profilaktycznych. Jakie inne korzyści zdrowotne możemy zaobserwować stosując dietę DASH? Informujemy, że sprzyja poprawie stanu zdrowia w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.”

Portal Diety NFZ - zdrowo i smacznie 

Bezpłatny portal Diety NFZ oferuje aż 11 planów żywieniowych opartych o dietę DASH oraz 2 tys. przepisów na proste dania, które przygotujemy z ulubionych, ogólnodostępnych, sezonowych produktów! Dla osób z nadciśnieniem tętniczym jest przygotowany specjalny plan żywieniowy DASH Nadciśnienie. Na portalu znajdziemy dania na każdą kieszeń, a także skorzystamy z funkcji stworzenia wirtualnej listy zakupów. Diety NFZ mogą pomóc osobom chorującym na: nadciśnienie tętnicze, Hashimoto, cukrzycę, otyłość i nadwagę, zaparcia czy depresję. To także propozycje dla wegan, seniorów, a także plan żywieniowy dla całej rodziny. Obecnie z portalu korzysta już ponad pół miliona osób!

Zdrowe odżywianie pozwala zastąpić leczenie farmakologiczne w łagodnym nadciśnieniu. […] Odżywiajmy się zdrowo – apelował w mediach społecznościowych dr n. med. Michał Chudzik, specjalista w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych.

Jak korzystać z portalu Diety NFZ?

Zrobisz to w kilku prostych krokach:

1. Wejdź na www.diety.nfz.gov.pl lub wpisz w wyszukiwarkę „Diety NFZ”

2. Zarejestruj się na stronie portalu, podając login (adres e-mail) i hasło.

3. Wpisz wymagane dane, aby ustalić swoje zapotrzebowanie energetyczne i poznać wskaźnik masy ciała BMI.

4. Wybierz dietę w zależności od kaloryczności, dolegliwości chorobowej lub indywidualnych potrzeb.

Portal jest dostępny na stronie www.diety.nfz.gov.pl, a także na telefonie komórkowym - dzięki aplikacji mobilnej moje IKP.

Wszystkie przepisy są bezpłatne, a dania proste w przygotowaniu.

Profilaktyka chorób dietozależnych

Choroby dietozależne są związane z dietą, czyli ze sposobem odżywiania. Ich występowanie to najczęściej skutek błędów żywieniowych i dostarczania organizmowi więcej kalorii niż ten zużywa do produkcji energii. Tu wymienić można m.in.: cukrzycę typu 2, otyłość, zaburzenia lipidowe czy osteoporozę. Diety NFZ są formą profilaktyki chorób dietozależnych i cywilizacyjnych, w tym: nadciśnienia tętniczego, Hashimoto, otyłości i nadwagi, mogą pomóc też przy zaparciach czy w leczeniu depresji. Regularne spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. W portalu Diety NFZ znajdują się też propozycje dla wegan, seniorów oraz plan żywieniowy dla całej rodziny.

Wspólny posiłek łączy ludzi

Portal Diety NFZ to miejsce pełne inspiracji na zdrowy i smaczny posiłek dla całej rodziny. Jednym z innowacyjnych rozwiązań portalu jest Rodzinny Plan Żywieniowy czyli DASH Rodzina. To plan żywienia przygotowany w oparciu o zdrowe zasady. Mogą z niego skorzystać wszyscy, którym zależy na pełnowartościowych i prostych w przygotowaniu posiłkach, a także podtrzymywaniu tradycji zasiadania do stołu całą rodziną. Wspólne spożywanie posiłków to doskonała okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i wspólnego budowania zdrowych nawyków żywieniowych..

Skorzystaj z portalu Diety NFZ i poznaj zalety diety DASH nowe zdjęcie rodziny

i

Autor: Materiały prasowe

Żywienie na bazie diety DASH – przepis na zdrowie

Wspólne spożywanie posiłków to też szansa na poznanie gustów kulinarnych wszystkich członków rodziny. W Rodzinnym Planie Żywieniowym znajdziemy przepisy na potrawy, które posmakują każdemu! Dostępny na portalu Diety NFZ plan żywienia dla rodzin to bogactwo inspiracji do przygotowania zdrowych śniadań, obiadów, kolacji i deserów - bez restrykcji i wyrzeczeń. Żywienie oparte na diecie DASH zwiększa naszą ochronę przed chorobami dietozależnymi, redukuje też ryzyko wystąpienia nadwagi. Dzięki opcji DASH Rodzina przygotujemy jeden posiłek dla wszystkich – z ulubionych produktów i o odpowiedniej kaloryczności. Przepis do wyboru poniżej.

Jak skorzystać z Rodzinnego Planu Żywieniowego?

To proste! Wystarczy po zalogowaniu na stronie diety.nfz.gov.pl wybrać dostępny plan „RODZINNY dla co najmniej dwóch osób”. W kolejnym kroku podaj liczbę osób (maks. 8) i zatwierdź. Następnie wpisz swój wariant kaloryczności posiłków, a potem kolejnych domowników. Po przygotowaniu posiłku według wybranego przepisu – rozdzielamy go na porcje zgodnie ze wskazówkami – i gotowe!

Ogromną zaletą diety DASH jest możliwość przygotowania dań z dostępnych produktów oraz proste przepisy kulinarne. Odżywianie według zasad diety DASH przynosi korzyści zdrowotne, które można zaobserwować już po kilku tygodniach stosowania! Sprawdź, który plan żywieniowy z portalu Diety NFZ będzie najlepszy dla ciebie.

Przepisy z portalu Diety NFZ

Placki cukiniowe

Składniki: Czosnek – 1 ząbek (5 g), Cukinia – ⅓ sztuki (200 g), Gałka muszkatołowa – 2 szczypty, Jaja kurze – 2 sztuki, Mąka ryżowa – 1 łyżka (20 g), Oliwa z oliwek – 2 łyżeczki (10 ml)

Przepis: Cukinię umyj i zetrzyj na grubych oczkach, lekko odciśnij z wody. Wymieszaj wszystkie składniki. Nakładaj łyżką na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz 25 minut w 180 stopniach.

Skorzystaj z portalu Diety NFZ i poznaj zalety diety DASH

i

Autor: Materiały prasowe

Kotlety z soczewicy i kaszy jaglanej

Składniki: Cebula – 1 sztuka (100 g), Kasza jaglana – 5 łyżek (50 g), Olej rzepakowy – 1 łyżka (10 ml), Soczewica czerwona - 4 łyżki (48 g), Mąka orkiszowa – 1 łyżka (15 g), Tymianek – szczypta, Pieprz czarny – szczypta, Sól - szczypta

Przepis: Ugotuj soczewicę i kaszę jaglaną. Posiekaj drobno cebulę. Zmiksuj składniki razem z mąką i ulubionymi przyprawami, np. solą, pieprzem, tymiankiem. Uformuj kotleciki i posmaruj małą ilością oleju. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 15-20 minut.

Partnerem materiału jest Narodowy Fundusz Zdrowia