Sokół będzie krążył nad miastem. Dla bezpieczeństwa uczestników COP24

2018-11-21 16:38
Sokół będzie krążył nad miastem. Dla bezpieczeństwa uczestników szczytu klimatycznego
Autor: Michał Piątek/Śląska Policja

W Katowicach coraz bliżej do 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP14). Ufff, w skrócie wkrótce: „szczyt klimatyczny”. MSWiA nie ujawnia, ilu funkcjonariuszy służb mundurowych będzie czuwało nad bezpieczeństwem tysięcy oficjeli z całego świata. Wiadomo, że rejon Katowic, który wkrótce przejdzie pod władanie ONZ, będzie systematycznie patrolowany przez policyjny śmigłowiec.

Policja ma na stanie dziesięć helikopterów typu MIL MI 8, Bell 412B, Bell 206B, PZL MI-2 oraz PZL „Sokół”. Maszyny stacjonują wpięciu bazach terenowych, przy komendach wojewódzkich policji, w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu oraz w centralnej – na lotnisku Warszawa-Babice. Nad śląską aglomeracją podczas zabezpieczenia COP24 będzie latał PZL „Sokół”. Jest on lekkim śmigłowcem wielozadaniowym pilotowanym przez dwu- lub trzyosobową załogą. Na pokład maszyny polskiej produkcji można zabrać dziesięciu pasażerów.

Piloci policyjnego lotnictwie mają na koncie po kilka tysięcy wylatanych godzin. Będą wykonywać nie tylko loty patrolowe, ale i transportowe. Potrafią nie tylko doskonale pilotować helikoptery. Jeśli zaszłaby taka potrzeby, to będą współdziałać z policyjnymi oddziałami antyterrorystycznymi. Mieszkańcy Katowic mogli się o tym przekonać, obserwując antyterrorystów ćwiczących opanowanie hali widowiskowej „Spodek” przy użyciu śmigłowca policyjnego. Szczyt klimatyczny rozpocznie się 3 grudnia, a zakończy jedenaście dni później. Uczestniczyć w nim będzie 196 delegacji państwowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE