Matura, egzamin, test, sprawdzian, szkoła

i

Autor: Piotr Grzybowski

Sondaż dla SE.pl: Polacy za CAŁKOWITĄ likwidacją gimnazjów i nauką od 7 roku życia

2015-12-01 20:00

Wielki raport Super Expressu i SE.pl o polskiej edukacji. Na zlecenie naszych redakcji Instytut Badań Pollster przeprowadził szereg sondaży dotyczących ważnych kwestii związanych z kształceniem młodych Polaków. Badanie przeprowadzone zostało w ramach cyklu "Taka jest Polska" w którym zapytaliśmy między innymi o likwidację gimnazjów, edukację 6 latków, dostęp do nauki dla biednych i bogatych. Okazuje się, że 56 procent badanych opowiada się za całkowitym zlikwidowaniem gimnazjów i powrotem do 8 letniej szkoły podstawowej. Większość badanych opowiada się też za rozpoczynaniem edukacji w wieku 7 lat.  

Kolejne ekipy rządzące proponują wprowadzenie reform, które mają usprawnić system zdobywania wiedzy. Prawo i Sprawiedliwość chce między innymi zlikwidować gimnazja, zapowiada powrót do 8 letniej szkoły podstawowej oraz cofnięcie reformy w ramach, której dzieci rozpoczynały edukację w wieku 6 lat. Redakcje Super Expressu i SE.pl zapytały Polaków o ważne kwestie dotyczące edukacji.

Oto najważniejsze wnioski z naszego badania:

- Likwidacji gimnazjów chce 56 proc. badanych
- Blisko 35 proc. badanych uważa, że szkola średnia ŹLE przygotowuje do matury
- Edukacja szkolna powinna rozpoczynac się w wieku 7 lat - uważa 54 proc.
- Czy wykształcenie decyduje o dostaniu dobrze płatnej pracy? Tak uważa tylko 12 proc. badanych
- Polska szkoła uczy teorii nie praktyki. Tak uważa 74 proc badanych
- Nie ma równego dostępu do edukacji dla bogatych i biednych - tego zadania jest 69 proc badanych.

Jeżeli interesuje Was ten temat edukacji to zapraszamy do lektury naszego raportu.

Złe gimnazja i reforma bez szacunku dla dzieci

Ankieterzy z Instytut Badań Pollster zapytali Polaków: "W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę w szkole?" Najwięcej bo 54 proc Polaków uważa, że należy wrócić do czasów kiedy do szkoły szło się w wieku 7 lat.  Utrzymania obecnej zasady kiedy to 6 latki idą do pierwszej klasy chce 26 proc badanych. Znaczny odsetek badanych bo aż 15 procent uważa, że to rodzic powinien decydować kiedy posłać dziecko do szkoły. - Reforma obniżenia wieku szkolnego w Polsce miała wyłącznie jeden cel – skrócić edukację o rok i wcześniej wypuścić młodzież na rynek pracy. Tak zdefiniowany cel tej reformy sprawił, że robiona ona była bez szacunku dla dziecka. - mówi Super Expressowi Karolina Elbanowska z fundacji Rzecznika Praw Rodziców. Polacy zdecydowanie opowiadają się za zapowiadaną przez PiS likwidacją gimnazjów. Powrotu do 8 letniej szkoły podstawowej chce 56 procent badanych, odmiennego zdania jest 29 procent ankietowanych. Pozostała część nie ma zdania. - Wiele roczników dzieci już przez gimnazja przeszło, więc rodzice doskonale znają słabości tego systemu. Już abstrahując od problemów wychowawczych, które gimnazja powodują, to młody człowiek nie ma czasu na edukację. Ciągle jest przerzucany z jednego etapu do drugiego, ciągle szykuje się do kolejnych testów. Nieustannie musi udowadniać swoją wyjątkowość. - mówi Elbanowska.


Zobacz też: Elbanowska o polskiej edukacji: To testomania

Liczą się znajomości a nie wykształcenie

Nie ważne jak bardzo przykładacie się do nauki ... z przeprowadzonego na zlecenie SE.pl sondażu jasno wynika, że aby zdobyć dobrą pracę w Polsce liczą się znajomości a nie wykształcenie. Około 62 procent Polaków uważa, że to znajomości decydują kto dostanie korzystną ofertę pracy, na wykształcenie stawia tylko 12 proc. badanych. Nasz sondaż jasno pokazuje też, że istnieją gigantyczne różnice w dostępie do edukacji dla biednych i bogatych. Około 69  procent respondentów uważa, że zasobność portfela decyduje o dostępie do dobrego wykształcenia. -  Niewątpliwie nierówności edukacyjne w Polsce występują. Kreowanie nierówności zaczyna się już na najniższym poziomie edukacji, czyli edukacji przedszkolnej. Dzieci rodziców z większych miast i z bogatszych rodzin mają większą szansę, by z niej skorzystać. - mówi w rozmowie z Super Expressem Michał Syska dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. Lassalle'a.

Zobacz też: Syska: Podział na lepszych i gorszych zaczyna sie juz w przedszkolach

Największe bolączki polskiej szkoły

Instytut Badań Pollster zapytał również Polaków o największe BOLĄCZKI polskiej edukacji. W tym miejscu pytani mogli udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. Wśród nich respondenci najczęściej wskazywali na fakt, że polska szkoła uczy teorii a nie praktyki. Taka odpowiedź zadeklarowało aż 74 procent badanych. Na słabe zaplecze dydaktyczne wskazało 56 proc. Zbyt liczne klasy wskazało ponad 44 proc. Polacy nie są też zadowoleni z poziomu nauczycieli, według 41 procent są oni słabo przygotowani do zawodu. Zbyt mała liczba godzin zajęć z języków obcych to problem według 39 proc. Wciąż istotnym problemem jest nauka zmianowa, na którą wskazuje 20 proc badanych.


Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 23-24 listopada 2015 roku na próbie 1104 Polaków. Maksymalny błąd losowy wyniósł 2,94%. Instytut Badań Pollster jest 10 pod względem liczby zrealizowanych wywiadów firmą badawczą w Polsce. Specjalizuje się w badaniach marketingowych i społecznych, posiada własny panel badawczy ReaktorOpinii.

 


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki