Sprawdzaj, weryfikuj, czyli wybory w mediach społecznościowych

i

Autor: Shutterstock

Sprawdzaj, weryfikuj, czyli wybory w mediach społecznościowych

2019-05-20 0:02

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych NASK, ponad połowa polskich internautów zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją w sieci. Media społecznościowe są obecnie jednym z najważniejszych miejsc, w których zabiega się o głosy wyborców. Niestety, nie wszyscy korzystają z nich w sposób uczciwy i etyczny.

Co zrobić, by się ochronić przed najpopularniejszymi zagrożeniami, które sprzyjają dezinformacji? Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z jednym z tych zagrożeń?

Fake news – sprawdź źródło informacji

Przygotowanie mema podającego fałszywe informacje, trwa tylko kilka chwil. Dlatego zawsze sprawdzaj źródło informacji, zanim ją skomentujesz lub podasz dalej. Zadaj sobie pytanie, czy znasz portal, z którego pochodzi informacja? A jeśli nie, to czy wydaje Ci się on wiarygodny? Jeśli masz wątpliwości lub nie jesteś w stanie dotrzeć do źródła, lepiej nie powielaj informacji.

Boty i fałszywe konta – sprawdź z kim masz do czynienia

Czasem może ci się wydawać, że informacja jest wiarygodna, ponieważ udostępniło ją już wiele osób. A co jeśli większość z nich to zaprogramowane boty? Nie zakładaj, że informacje są prawdziwe, tylko dlatego że stały się viralem (rozprzestrzeniają się szybko jak wirus).

Zwróć też uwagę, czy aby na pewno śledzisz osobę, o którą ci chodzi. W mediach społecznościowych nie brakuje fałszywych kont. Dorobili się ich nawet Robert Kubica czy Krzysztof Piątek, których wpisy wywołują tysiące reakcji nieświadomych użytkowników. W tej sytuacja zwłaszcza wybory mogą stanowić pokusę, aby zrobić zamieszanie, podszywając się pod osoby publiczne.

Trolling - zachowaj chłodną głowę

W mediach społecznościowych nie brakuje ludzi, którzy zarabiają na tym, że sieją zamieszanie. Doskonale opanowali tworzenie informacji tak, aby osiągały jak największy zasięg, np. poprzez używanie popularnych hasztagów czy wytwarzanie kontrowersyjnych treści. Będą próbowali prowokować, obrażać, a nawet wyzywać. Dlatego nie daj się im zmanipulować, ani nie wchodź w bezproduktywne dyskusje. Pamiętaj, że to ich praca. Im większe zaangażowanie wygenerują, tym więcej zarobią za swoje działania.

Dowiedz się więcej na: BezpieczneWybory.pl

 

Akcja edukacyjna

Nask

i

Autor: Akcja Edukacyjna
Nasi Partnerzy polecają