STRAJK KOBIET. Bijatyki na GOŁE PIĘŚCI przed kościołami! Ważne słowa prymasa [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2020-10-26 23:10 pt
STRAJK KOBIET. Paraliż miast, SZTURM na kościoły! Prymas apeluje [RELACJA NA ŻYWO]
Autor: Marcin Gadomski / Super Express STRAJK KOBIET. Paraliż miast, SZTURM na kościoły! Prymas apeluje [RELACJA NA ŻYWO]

Strajk kobiet zalewa całą Polskę. W poniedziałek (26.10.2020) kolejne miejscowości dołączyły do protestów. W manifestacjach, oprócz oburzonych zakazem aborcji pań, biorą udział również panowie. Strajk kobiet we wzmożonej formie trwa od minionego czwartku. Pierwsze protesty zaczęły się chwilę po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji. Obecnie w całym kraju sprzeciw manifestują już tysiące osób. Jak wyglądają protesty w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu, Łodzi czy Katowicach? Zobacz najważniejsze informacje i materiały w jednym miejscu! Relacja na żywo to efekt zaangażowania rozsianych po Polsce reporterów Super Expressu.

STRAJK KOBIET ws. zakazu aborcji. PARALIŻ MIAST, blokada dróg, prowokacje w kościołach [RELACJA - 26.10.2020]

Strajk kobiet trwa w najlepsze. Relacja na żywo z poniedziałkowych protestów przeciw zakazowi aborcji prowadzona była w tym artykule. Do późnego wieczora publikowaliśmy sprawdzone informacje o manifestacjach oraz zablokowanych ulicach. W poniedziałek (26.10.2020) strajki odbyły się we wszystkich większych polskich miastach. Reporterzy Super Expressu byli obecni w pobliżu tych demonstracji. Przyjrzeliśmy się również mniejszym miejscowościom. Z myślą o naszych Czytelnikach udostępniliśmy liczne zdjęcia i filmy, by lepiej zobrazować skalę protestów. Które ulice były blokowane? Jak protestowano w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu, Łodzi czy Katowicach? Zapraszamy do zapoznania się z zapisem RELACJI NA ŻYWO!

23:10 Strajk kobiet w Polsce [RELACJA]

Dziękujemy, że byliście dziś z nami. Przez kilka ostatnich godzin relacjonowaliśmy dla Was wydarzenia z całego kraju. W najbliższych dniach planowana jest kontynuacja protestów w wielu miastach. Reporterzy Super Expressu będą wszędzie tam, gdzie dzieje się coś istotnego. Do jutra!

23:00 Warszawa: Strajkujący opuszczają ulicę Nowogrodzką

Coraz mniejsza grupa protestujących idzie w stronę Dworca Centralnego. Wykruszają się kolejne osoby. Stołeczna policja prawdopodobnie już we wtorkowy poranek podsumuje dzisiejsze zajścia na ulicach. Momentami było bardzo nieprzyjemnie, szczególnie w czasie konfrontacji na Placu Trzech Krzyży.

22:40 Kraków: Policja podsumowuje protesty. Funkcjonariusza obrzucono racami

Ile osób dołączyło dziś do strajku w stolicy Małopolski? - Szacujemy, że udział w proteście wzięło ponad 1100 samochodów, pewna liczba motocykli i rowerów, a także prawie 5000 pieszych - przekazał mł. insp. Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. - Funkcjonariusze skoncentrowali się na zapewnieniu bezpieczeństwa, w szczególności w ruchu drogowym. Do żadnych kolizji czy wypadków nie doszło. Poza oczywistym naruszeniem przepisów dotyczących organizowania zgromadzeń i celowego tamowania ruchu, nie doszło też do poważniejszych naruszeń ani przestępstw. Wyjątkiem jest atak na policjanta z drogówki, który został obrzucony racami. Sprawca tej napaści jest zatrzymany. Innych aktów agresji, także wobec protestujących, nie stwierdzono - dodał rzecznik.

22:30 Warszawa kończy protest... poza Nowogrodzką!

Protesty w Warszawie nadal trwają, jednak w o wiele skromniejszej formie. Jak informują korespondenci Super Expressu, małe grupki blokują chwilami skrzyżowania lub przejścia dla pieszych. Duży strajk już się jednak zakończył, a wraz z nim poważne utrudnienia komunikacyjne. Tylko przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości wciąż jest tłoczno. Stąd ostatnie osoby prawdopodobnie udadzą się w kierunku Dworca Centralnego.

22:23 W większości miast jest dość spokojnie. Co słychać w stolicy?

Tak to wygląda w chwili obecnej...

22:10 W Warszawie strajkujący już na Nowogrodzkiej

Uczestnicy manifestacji przenieśli się na ulicę, przy której zlokalizowana jest siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Po drodze zniszczyli jeden radiowóz, malując go sprayem.

Tak natomiast z lotu ptaka wyglądał dzisiejszy protest w Katowicach.

21:55 Gdańsk: Żałosny poziom starcia przed Katedrą Oliwską

Po jednej stronie zwolennicy legalnej aborcji, a po drugiej katolicy broniący świątyni przed protestującym tłumem. Między nimi policja. Tak wygląda poniedziałkowy wieczór w Gdańsku. W pobliżu Katedry Oliwskiej było pokazywanie pośladków i obrzucanie się wyzwiskami. Nie zabrakło transparentów z wulgaryzmami oraz wzajemnych oskarżeń... o mordowanie nienarodzonych dzieci z jednej strony oraz ograniczanie wolności wyboru z drugiej. Jak przekazał nasz trójmiejski korespondent, na szczęście nie doszło tu do rękoczynów. Wiele jednak nie brakowało. Wejdź w poniższą galerię, by zobaczyć więcej zdjęć.

21:40 Plac Trzech Krzyży w Warszawie był dziś areną walk na słowa i... pięści!

Petardy, latające butelki oraz inne przedmioty, a przede wszystkim bezpośrednie starcia (podobne do tego na załączonym filmiku)... Niestety, wściekłość, wzajemna niechęć i agresja aż kipią. Do czego nas to zaprowadzi?

21:30 Warszawa: Strajkujący idą dalej. Plac Trzech Krzyży już cichnie

Protest przeniesie się prawdopodobnie przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej.

21:25 Katedra Oliwska oblężoną twierdzą

Z jednej strony modlitwa, a z drugiej wyzwiska i przekleństwa. Broniący katedry trójmiejscy katolicy krzyknęli "mordercy" w stronę uczestników strajku proaborcyjnego, po czym odśpiewali "Rotę". W tym samym czasie z przeciwnej strony niesie się fala okrzyków okraszonych całą serią niecenzuralnych słów.

21:15 Gdańsk: Gorąco pod Katedrą Oliwską

Kordon policji między wściekłą grupą protestujących a obrońcami świątyni! Uczestnicy strajku przemaszerowali tu pieszo z wcześniejszej manifestacji, która rozpoczęła się w centrum miasta. Część zrezygnowała na trasie. Inni natomiast dołączyli później. Na miejscu czekali już wierni i pilnujący bezpieczeństwa funkcjonariusze.

21:00 W Szczecinie strajk się kończy

Protestujący podziękowali policjantom za asystę przy protestach, po czym zaczęli się rozchodzić.

20:55 Strajk kobiet i szturm na kościoły. Warszawa dziś długo nie zaśnie

Sporo dzieje się w stolicy. Plac Trzech Krzyży oblegają dwie zwaśnione grupy. Protestujący przeciw zakazowi aborcji oraz broniący kościoła katolicy są rozdzieleni kordonem policji. Atmosfera jest jednak bardzo gorąca, a chwilami widać rzucane przedmioty, przelatujące tuż nad głowami.

Co wcześniej działo się w Warszawie? Zobacz zdjęcia w poniższej galerii!

20:40 W Krakowie już niemal po wszystkim

Około godziny 20:00 policjanci zablokowali na Basztowej grupę protestujących, która szła w kierunku dworca. Jak podaje nasz krakowski korespondent, grupa ta zawróciła na Rynek. Później większość uczestników strajku wróciła do domów.

20:25 Warszawa: Nie milkną echa potrącenia protestujących

Czytaj więcej w artykule Kierowca BMW potrącił protestujących w stolicy. Wcisnął gaz stojąc w tłumie ludzi [WIDEO].

20:10 Protesty w Łodzi

Tak wyglądały strajki przeciw zakazowi aborcji w Łodzi. Zobacz, co działo się na miejscu w poniższym materiale wideo.

Strajk kobiet w Łodzi

19:55 W Warszawie nadal protestują

Strajk w stolicy trwa. Kierowca BMW potrącił protestujących. "Wcisnął gaz stojąc w tłumie ludzi" [CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ WIDEO]. Ruch tramwajowy na ul. Puławskiej i Marszałkowskiej jest całkowicie wstrzymany. Demonstranci odblokowali za to Plac Unii. Wcześniej protestujący bili brawa kierowcom stojącym na Trasie Łazienkowskiej.

19:40 Policja i wierni pilnują kościołów w wielu miastach

Zostajemy w Gdańsku, gdzie Katedry Oliwskiej pilnuje spora grupa katolików. Otoczeni kordonem policji czekają na nadejście fali protestujących przeciw zakazowi aborcji. Ci wybrali się na długi spacer. Przypomnijmy, że ich strajk rozpoczął się w centrum miasta. Ilu uczestników dotrwa do końca i stawi się przed zabytkową świątynią?

19:30 Protestujący w Gdańsku: "To jest wojna"

Zobaczcie materiał korespondenta Super Expressu ze stolicy Pomorza.

Blokujemy wszystko! To jest WOJNA! - Gdańsk

19:20 Kraków: Strajkujący chcą odbić mężczyznę, który rzucał w policję racami?

Część osób zmierza pod komisariat, gdzie znajduje się zatrzymany podczas protestu mężczyzna. - Wyjaśnić należy, ze o godzinie 15:50 nieopodal Jubilata w Krakowie zatrzymany został 23-letni mieszkaniec Chrzanowa, który miał dopuścić się czynnej napaści na funkcjonariusza drogówki - ustalił nasz korespondent. Młody mężczyzna miał rzucić w stronę policjanta dwie odpalone race. Na szczęście mundurowy uchylił się w porę. Przy zatrzymanym w wyniku przeszukania ujawniono pałkę teleskopową koloru czarnego o długości 50 centymetrów, a także gaz pieprzowy i racę świetlną.

19:10 Protest kobiet w Kielcach pod pomnikiem Sienkiewicza

O godzinie 17:00 w Kielcach rozpoczął się strajk przeciw zakazowi aborcji w przypadku letalnych uszkodzeń płodu. W proteście wzięło udział kilka tysięcy osób [CZYTAJ WIĘCEJ].

19:00 Niebezpieczny incydent w Warszawie

Na Mokotowie samochód miał wjechać w dwie protestujące kobiety. Kierowca był zdenerwowany, że droga jest zablokowana. Potrącił uczestniczki strajku, po czym uciekł. Jedna z poszkodowanych została zabrana do szpitala z lekkimi obrażeniami.

18:52 Około tysiąca osób na ulicach Koszalina

Protesty zorganizowano dziś również w mniejszych miejscowościach, nie tylko największych polskich aglomeracjach.

Protest kobiet w Koszalinie

18:50 Tak protestowano dziś w Lesznie

Zobacz materiał wideo naszego korespondenta.

Protest "Piekło Kobiet" na ulicach centrum Leszna

18:40 Warszawa: Wulgaryzmy przed kościołem na placu Trzech Krzyży

Tutaj grupa protestujących kobiet stanęła naprzeciw manifestujących środowisk pro-life.

18:35 W Gdańsku protestujący obrali za cel Katedrę Oliwską

Strajkująca grupa zmierza przez Wrzeszcz w kierunku Oliwy. Na miejscu jest nasz korespondent, który mówi o "wściekłym tłumie". - Idą już kilka dobrych kilometrów - relacjonuje wysłannik Super Expressu. Do sprawy będziemy wracać.

18:28 Łódź: Protest przy pomniku jednorożca

W Łodzi strajk rozpoczął się na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Piotrkowskiej. Choć uczestników było mniej niż w innych dużych miastach, dali oni o sobie znać głośnymi okrzykami i wyrazistymi transparentami. Nie obyło się bez wulgaryzmów, które dziś towarzyszom wszystkim protestom.

18:25 W Katowicach karetka na sygnale jechała wprost na uczestników

Poniedziałek w Katowicach upływa pod znakiem protestu kobiet, które sprzeciwiają się decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. - Tym razem uczestnicy demonstracji przeszli ulicami miasta, blokując kilka kluczowych ulic. Atmosfera była spokojna, a wszystkiemu czujnie przyglądali się policjanci - relacjonuje ze Śląska nasz korespondent. Zdarzył się jednak dość niespodziewany incydent. Szczegóły oraz zdjęcia i wideo znajdziesz w osobnym artykule [KLIKNIJ TUTAJ].

18:20 Protestował również Rzeszów

Tam strajkujący pieszo i autami przemierzali powoli ustaloną trasę. W pewnym momencie stanęli w miejscu, powodując gigantyczny korek.

18:10 Bydgoszcz: Strajk kobiet na ulicach miasta. Wśród protestujących Radosław Sikorski

- Na ulicy Gdańskiej stoją tramwaje, a obok nich ustawili się bydgoscy taksówkarze, blokując przejazd. Kierowcy przyłączają się, trąbiąc bez przerwy. Oprócz wszechobecnego hałasu, jest bardzo spokojnie. Policja stara się być niewidoczna i nie wchodzić w drogę strajkującym - mówi nasza korespondentka, która na trasie dostrzegła m.in. Radosława Sikorskiego i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Transmisję udostępniamy poniżej. - Zablokowane jest obecnie rondo Jagiellonów. To jeden z głównych węzłów komunikacyjnych. Protestujący, wybierając to miejsce, wpłynęli na opóźnienia wielu linii autobusowych i tramwajowych w Bydgoszczy.

18:05 Przez Most Poniatowskiego można już jechać

To ważna informacja dla warszawskich kierowców. Więcej o protestach w mieście i związanych z nimi problemach komunikacyjnych piszemy w aktualizowanym artykule Stolica jest kompletnie sparaliżowana [RELACJA NA ŻYWO].

18:02 Warszawa zakorkowana. Wiele dzielnic zmaga się z potężnymi korkami

Mapa utrudnień w ruchu generowana przez Google w obrębie stolicy świeci na czerwono. To efekt pieszych i samochodowych protestów.

18:00 W Krakowie strajkują przeciw zakazowi aborcji

Relacjonujemy na bieżąco, co dzieje się w stolicy Małopolski. Zobacz nagranie!

Strajk kobiet w Krakowie

17:55 Zobacz materiał naszego reportera z protestu kobiet w Gdańsku!

Trójmiasto strajkuje, a nasz wysłannik jest w centrum wydarzeń. Co tam się dzieje?

Protest kobiet w Gdańsku

17:50 Prymas Polski prosi o szacunek wobec świątyń i siebie nawzajem

Abp Wojciech Polak wystosował apel w odpowiedzi na trwające w Polsce od kilku dni protesty. - Nie przekraczajmy granic, nie pogłębiajmy podziałów - prosi duchowny.

17:40 Strajk kobiet. Obrazek z Zabrza

Katowice protest kobiet
Autor: RS - Super Express

17:30 Protest samochodowy w Gdańsku, a wśród uczestników... syn Lecha Wałęsy

Przeczytaj więcej w artykule Rewolucja w wyglądzie Wałęsy! Co za metamorfoza lub zajrzyj do poniższej galerii.

17:15 Poznań protestuje, a w Warszawie... koniec blokady?

Rondo Waszyngtona koło PGE Narodowego za moment ma być przejezdne, jednak w innych miejscach w stolicy wciąż sporo protestujących blokuje ruch. W Białymstoku na rondzie Lussy obecne są tłumy strajkujących. Do walki z zakazem aborcji ruszył także Poznań, gdzie demonstranci stoją na rondzie Kaponiera, na zachód od ścisłego centrum miasta.

17:10 Trójmiasto stoi w korkach, w Krakowie setki aut spowalniają ruch

Od północy do południa... Dziś sparaliżowane jest niemal każde miasto w Polsce.

17:05 Koszalin protestuje. Zobacz galerię zdjęć

16:55 Półnagie kobiety na dachach samochodów w Warszawie. W Krakowie siedzą na drodze

Do połowy rozebrane skaczą po autach, machając flagami i odpalonymi środkami pirotechnicznymi. Przy rondzie de Gaulle'a w stolicy jest już sporo uczestników protestu. W Krakowie natomiast strajkujący usiedli na jezdni i przejazdu nie ma. Relację ze stolicy Małopolski można śledzić poniżej.

16:45 Dzieje się w Krakowie!

Zablokowane jest skrzyżowanie przy Jubilacie, a także ulica Zwierzyniecka. Podobnie sytuacja wygląda na Kościuszki i alei Krasińskiego, gdzie protestujący usiedli na jezdni.

16:35 Toruń, Szczecin, Katowice...

Mieszkańcy tych miast protestują już od kilkudziesięciu minut. Na Śląsku sporo aut blokuje drogi. Plac Rodła w Szczecinie pełen ludzi. Jest głośno. W Toruniu pod pomnikiem Kopernika podobnie. Tu prezydent miasta wydał oświadczenie, w którym prosi demonstrantów o bezpieczne manifestowanie poglądów. - Apeluję o pokojowy przebieg marszów i manifestacji. Nie dopuśćmy do tego, aby czyjekolwiek zdrowie lub życie było zagrożone! Wyrażając swoje poglądy, dostosujmy formy protestu do tych trudnych okoliczności - zachowujmy dystans między sobą, chrońmy usta i nos maseczką. Dbajmy o zachowanie zasad własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa tych, którzy w protestach nie biorą udziału - pisze Michał Zaleski.

16:25 Warszawa sparaliżowana!

Blokada Waszyngtona
Autor: Marcin Wziontek/Super Express

16:15 Warszawa: Mieszkańcy stolicy ruszają na rondo Waszyngtona!

Zapowiada się nawet kilkugodzinna blokada mostu Poniatowskiego, a sznur strajkujących brnie w kierunku ronda Waszyngtona. Okolice PGE Narodowego w pierwszym etapie dzisiejszych demonstracji mogą być oblegane przez tysiące osób. Dokąd protestujący udadzą się później? Jeszcze nie wiadomo. Mowa tu o kilku prawdopodobnych celach. Czytaj więcej w aktualizowanym artykule o manifestacjach przeciw zakazowi aborcji w stolicy [KLIKNIJ TUTAJ].

16:05 Śmigłowiec nad Krakowem. Protesty zaczęły się również w innych miastach

Jak ustalił nasz reporter, krakowscy funkcjonariusze będą nadzorować dzisiejszy protest samochodowo-pieszy. Około 16:00 rozpoczął się on w kilku lokalizacjach. - Przewidujemy utrudnienia w ruchu. Protestujący mogą dążyć do blokady skrzyżowań czy głównych arterii komunikacyjnych. Możliwe są zatem interwencje z naszej strony oraz organizowanie objazdów - przekazał nam mł. insp. Sebastian Glen z KWP w Krakowie. Nad miastem krąży już policyjny śmigłowiec. Aktualnie grupa około stu pieszych blokuje przejście pod Jubilatem. Spod M1 w kierunku centrum ruszył natomiast sznur aut.

Protesty zaczęły się także m.in. w Trójmieście i Szczecinie.

15:55 Adres Kai Godek wyciekł do sieci!

Jak przekazują nam liczni internauci, grupy przeciwników zakazu aborcji dotarły do prywatnego adresu Kai Godek, znanej aktywistki pro-life. Czy możliwe są dziś demonstracje przed jej domem? Śledź naszą relację na żywo!

15:50 Lublin: Strajk kobiet już ruszył. Stoi niemal całe miasto

W Lublinie zakorkowanych jest wiele ulic. Wyszli na nie ludzie z transparentami. Zapowiedź tych wydarzeń zamieściliśmy w artykule Blokada Lublina? Dziś strajk kobiet. Chcą blokować główne ulice [CZYTAJ WIĘCEJ].

15:40 Strajk kobiet przybiera na sile. Relacjonujemy największe manifestacje

W niektórych miastach już teraz protestujący gromadzą się w wyznaczonych miejscach zbiórek. Strajk kobiet ma ruszyć o 16:00 w kilku większych miejscowościach. Protesty przeciw zakazowi aborcji mogą być dziś zdecydowanie większe niż w miniony weekend.

15:30 Strajk kobiet trwa! Rolnicy dołączą do przeciwników aborcji?

Krowie odchody przed biurem Prawa i Sprawiedliwości? Niekonwencjonalny plan przedstawili wczoraj wieczorem pomorscy rolnicy, którzy odwiedzili siedzibę partii rządzącej w Nowym Dworze Gdańskim. Sami sprzeciwiają się tzw. "piątce dla zwierząt", ale postanowili dołączyć do osób strajkujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji. Po połączeniu sił, oprócz tabliczek z niecenzuralnymi hasłami, na ulicy Kopernika pojawił się również sznur ciągników. Miała być też beczka gnoju, jednak protestujący postawili na dawkowanie emocji. Czytaj więcej w artykule Strajk przed biurem PiS-u. "BECZKA GNOJU już w drodze" [KLIKNIJ TUTAJ].

Strajk kobiet. RELACJA NA ŻYWO [26.10.2020]

Strajk kobiet trwa. Relacja na żywo z protestów przeciw zakazowi aborcji prowadzona jest w tym artykule. Publikujemy aktualne i sprawdzone doniesienia o zablokowanych ulicach i happeningach w wielu polskich miastach. Reporterzy Super Expressu są obecni w centrum największych demonstracji w kraju, aby przekazać naszym Czytelnikom rzetelne informacje. Publikujemy również zdjęcia i filmy ze strajków. Bądź z nami do późnego wieczora, by niczego nie przegapić.

Ciągniki i kobiety pod biurem PIS-u. "BECZKA GNOJU już w drodze" - Nowy Dwór Gdański

Strajk kobiet po decyzji TK o zakazie aborcji w Polsce [26.10.2020]

W miniony czwartek (22 października) obradujący w pełnym składzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczenie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją. - Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę - mówił w uzasadnieniu Justyn Piskorski. Większość sędziów zgodziła się z tą opinią, a odrębne zdanie wyrazili jedynie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Efektem wyroku są protesty, podczas których uczestnicy domagają się zmiany prawa aborcyjnego, wyrażając przy tym niechęć do rządzącej obecnie partii i jej długoletniego lidera.

Najnowsze