Super Historia: Kreatorzy rzymskiej cywilizacji

2014-08-18 4:00

Etruskowie w starożytności zamieszkiwali tereny północnej Italii. Lud ten najprawdopodobniej dał początek wielkiej cywilizacji rzymskiej. Wyróżniał się on nie tylko zamiłowaniem do nauki, sztuki, ale i do rozrywki oraz... seksu grupowego.

Z rozwikłaniem historii Etrusków problemy mają sami badacze starożytności. Wszystko wskazuje na to, że Etruskowie przybyli do Italii ok. X w. p.n.e. z Bliskiego Wschodu. Po podbiciu tamtejszej ludności utworzyli swoje państwo nazywane z czasem Etrurią. Składała się ona z 12 osiedli przypominających greckie polis, czyli państwa-miasta powstające na planie o regularnej siatce ulic. Na czele państwa Etrusków stali królowie. Jednak z upływem lat władza monarchów przeszła w ręce rozrywkowej, dość leniwej i frywolnej arystokracji. Nie przeszkadzało to jednak w rozwoju tego kraju.

Zobacz też: Super Historia. Bitwa pod Szkłowem w całkowitym zaćmieniu

Wzrost potęgi Etrusków doprowadził do starć z koloniami greckimi na południu Italii, zakończonych klęską Etrusków (474 r. p.n.e. - utrata Lacjum, 423 r. p.n.e. - utrata Kampanii). W okresie 396-272 p.n.e. Etruskowie zostali podbici przez Rzym i poddani stopniowej romanizacji. W rezultacie wiele rodów rzymskich miało korzenie etruskie. Co odziedziczyli po swoich przodkach? Prawdopodobnie wiele mitów, rytuałów religijnych oraz ubiór. Niewykluczone, że to właśnie po Etruskach zostało mieszkańcom Wiecznego Miasta zamiłowanie do pysznego jedzenia, dobrych win i licznych romansów

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki