Super Historia na 1 września. Od Bałtyku Polska odepchnąć się nie da! [WIDEO]

2014-09-01 4:00

Adolf Hitler od razu po przejęciu władzy w 1933 roku zaczął łamać postanowienia traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową, militaryzując Nadrenię. I tak za cichym przyzwoleniem innych państw cały czas kontynuował swoją agresywną politykę. W 1938 roku włączył do III Rzeszy zamieszkane przez ludność niemiecką Austrię i Kraj Sudetów (część Czechosłowacji). Zachodnie potęgi tylko formalnie i delikatnie skrytykowały ten stan rzeczy, nie chcąc drażnić agresora. Późniejsze podgryzanie Europy miało iść jak z płatka.

Propozycja nie do odrzucenia

Na celowniku znalazł się Gdańsk. 24 października 1938 roku minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop miał dla nas propozycję nie do odrzucenia. Zależało mu na tym, by w granice jego kraju weszło Wolne Miasto Gdańsk, by powstała eksterytorialna autostrada i linia kolejowa łącząca Prusy Wschodnie z Rzeszą. W zamian zaoferował Polsce przedłużenie paktu o nieagresji na 25 lat.

Jednak tutaj z naszej strony napotkał sprzeciw. W związku z tym 28 kwietnia 1939 roku nazistowskie Niemcy wypowiedziały pakt o nieagresji, a 5 maja 1939 roku Józef Beck, nasz ówczesny minister spraw zagranicznych, wygłosił w Sejmie słynne przemówienie: "(...) muszę sobie postawić pytanie, o co właściwie chodzi? Czy o swobodę ludności niemieckiej Gdańska, która nie jest zagrożona, czy o sprawy prestiżowe, czy też odepchnięcie Polski od Bałtyku, od którego Polska odepchnąć się nie da! (...)".

I już było jasne, że Rzeczpospolita za swoją honorową postawę słono zapłaci. Czy Polacy mogli wtedy się zachować inaczej i przyjąć ofertę III Rzeszy? Czy zmieniłoby to bieg historii? Dziś tylko można gdybać.

Nowy podział Europy

W sierpniu 1939 roku czuliśmy się w miarę bezpieczni, bo pomoc w razie wojny zadeklarowali Brytyjczycy i Francuzi. Jednak już 23 sierpnia 1939 roku powstał dokument, który de facto rozpoczął II wojnę światową. Wówczas pakt o nieagresji zawarły III Rzesza oraz ZSRR (pakt Ribbentrop-Mołotow). Najważniejszy w tej umowie był tajny protokół dodatkowy dotyczący podziału państw Europy Wschodniej i Środkowej (m.in. Polski, Litwy, Łotwy). 1 września

1939 roku Hitler bez wypowiedzenia wojny zaatakował Rzeczpospolitą, zaś 17 września w taki sam sposób jej granice przekroczyli Rosjanie. Niestety, w okrutnej, bezwzględnej wojennej rzeczywistości układy międzynarodowe i obietnice tak naprawdę na nic się zdały. Szkoda tylko, że ta smutna historia tak bardzo przypomina obecną sytuację na Ukrainie.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Czytaj: Ile zarobi Donald Tusk w Brukseli? Pensja przewodniczącego Rady Europejskiej to kosmos!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki