Super Historia: sportowcy, którzy oddali życie za ojczyznę!

2014-09-22 17:46

W czasie II wojny światowej wybitni polscy sportowcy stanęli do walki z okupantem. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę. Olimpijczyk lekkoatleta Janusz Kusociński był torturowany przez gestapo i został rozstrzelany, podobnie narciarka Helena Marusarzówna. Życie za ojczyznę oddali też oszczepnik Eugeniusz Lokajski oraz jeździec Henryk Dobrzański "Hubal".

W czasie II wojny światowej zginęły miliony Polaków. Wśród nich byli wybitni sportowcy i olimpijczycy, którzy nie wahali się wypełnić obowiązku wobec ojczyzny i stanąć do walki z okupantem.

Aresztowany przez gestapo, był potwornie torturowany

Najsłynniejszym sportowcem, który oddał życie za ojczyznę, był Janusz Kusociński, rekordzista świata, lekkoatletyczny mistrz olimpijski z Los Angeles (1932 ). We wrześniu 1939 roku, będąc kapitanem rezerwy, zgłosił się ochotniczo do wojska, by bronić Warszawy. Za bohaterstwo dostał Krzyż Walecznych. Działał w konspiracji. Aresztowany przez gestapo, był potwornie torturowany. W czerwcu 1940 roku został rozstrzelany w Palmirach. Tego samego dnia w czasie egzekucji śmierć ponieśli również inni znakomici sportowcy: Tomasz Stankiewicz - kolarz, wicemistrz olimpijski z Paryża (1938) i Feliks Żuber - biegacz, olimpijczyk z Los Angeles.

Partyzanci i powstańcy

Świetnym jeźdźcem, olimpijczykiem był też major Henryk Dobrzański "Hubal". Legendarny dowódca partyzancki zginął 30 kwietnia 1940 roku w okolicach Anielina pod Opocznem.

Pięć dni przed końcem powstania warszawskiego, dowodząc plutonem, poległ Eugeniusz Lokajski.

Oszczepnik, który startował na olimpiadzie w Berlinie (1936) jako faworyt, ale kontuzja pozbawiła go medalu. Walczył w kampanii wrześniowej, potem prowadził zakład fotograficzny. Był żołnierzem AK, w czasie powstania zrobił setki, zachowanych do dziś, zdjęć dokumentujących przebieg walk.

Zobacz też: Super Historia - Imperium zła znów atakuje

Tatrzańscy kurierzy

Siostra słynnego króla nart Stanisława Marusarza, Helena, była piękną i utalentowaną narciarką, wielokrotną mistrzynią Polski. Gdy wybuchła wojna, została tatrzańską kurierką. Gestapo złapało ją w marcu 1940 roku. Nie zdradziła nikogo z konspiracji, została rozstrzelana w 1941 roku. Miała zaledwie 23 lata.

Bohaterem wojennym był również pierwszy polski narciarz światowej klasy, trzykrotny olimpijczyk Bronisław Czech. W czasie wojny był kurierem na trasie Zakopane - Budapeszt. Po aresztowaniu w 1940 roku trafił do obozu w Oświęcimiu. Po czterech latach zmarł z wycieńczenia. Rokrocznie od 1946 roku rozgrywane są zawody narciarskie poświęcone ich pamięci - Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki