Światowy Dzień Zespołu Downa. Kolorowe skarpetki i wzruszające wideo. Musisz to zobaczyć

2019-03-21 10:53 PMar
Za ZESPÓŁ DOWNA odpowiadają wadliwe geny
Autor: Photos.com Dzieci z zespołem Downa obarczone są wieloma wadami. Najczęściej są to różne choroby serca, padaczka, zaburzenia tarczycy, wada słuchu i wzroku, infekcje górnych dróg oddechowych, a także obniżona odporność organizmu.

21 marca ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna z okazji Światowego Dnia Osób z zespołem Downa. Święto to obchodzone jest już po raz 14, z czego pieczę nad nim trzyma ONZ od 2012 roku. Polska akcja ma celu uświadomienie rodakom, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Ty również możesz w prosty sposób przyłączyć się do akcji. Wystarczą do tego... kolorowe skarpetki.

Data 21 marca nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom (zamiast dwóch) w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tej choroby. Z tego powodu zespół Downa przez specjalistów nazywany jest trisomią chromosomu 21.

Główną osią tegorocznej kampanii z okazji tego dnia jest spot, który ma obalać stereotypy związane z zespołem Downa. Do akcji zaproszono 8 osób z trisomią 21, które podzieliły się z swoimi doświadczeniami, opowiedziały, co dla nich znaczy zespół Downa, jakie mają pasje i marzenia. Jak zdradziła inicjatorka akcji, Kaja Bielawska: - Akcja powstała z potrzeby serca. Zespół Downa jest mi bliski, mam 25 letnią siostrę Monikę, która zainspirowała mnie do zrobienia tej kampanii. Mam możliwość pracować wśród wspaniałych osób, które wsparły mój pomysł i pomogły mi w realizacji kampanii. Reprezentanci mediów i wydawców, których zaprosiłam do współpracy podkreślali wartość edukacyjną kampanii.

Akcja jest komunikowana w internecie, na outdoorze i w prasie. Towarzyszy jej także kampania PR. Jest realizowana pro bono dla Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów osób z zespołem Downa „Bardziej Kochani”. Reżyserem spotu został Bartłomiej Szkop, który przyznał: - Wcześniej nie miałem do czynienia z osobami z zespołem Downa. Przychodząc na plan spodziewałem się, że będą tylko dramaty, troski, łzy i jedno wielkie użalanie się nad sobą. A z tego, co zauważyłem, to są osoby, które w ogóle nie dbają o atencję, nie chcą jakiegoś wyjątkowego zainteresowania, chcą być po prostu traktowane normalnie.

Jedną z bohaterek spotu jest Monika Bielawska, siostra organizatorki. Jak mówi: - Mam 25 lat, wiem, że jest dużo takich osób na świecie jak ja. Siostra mi pokazała w Internecie. Przede wszystkim boli mnie to, że ludzie nieraz mówią per "ty Downie", gapią się na mnie jakbym była jakaś inna. A przecież ich nie zarażę. Monika przyznała, że ma wiele pasji, zdradzając: - Lubię gotować, szyć, muzykę lubię i gitarę. Tak jak inni - nic specjalnego. Chodziłam do szkoły, teraz mam warsztaty terapii zajęciowej. Uczę się - nie różnię się tym od innych ludzi. Mam wadę wzroku, wolniej się uczę, kiepsko czytam, ale staram się być samodzielna i rodzice mi pomagają w tym. Nauczyłam się żyć z zespołem Downa.

Ty również możesz okazać wsparcie tej akcji. Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa każdy okazać solidarność z osobami dotkniętymi wadą genetyczną udostępniając w mediach społecznościowych zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną z hasztagiem #ZespolKolorowychSkarpetek

Najnowsze