ŚWIĘTA 2012: Wigilijny OPŁATEK: skąd ta tradycja, co symbolizuje?

2012-12-22 12:12

Wigilijny stół, na nim lśniącobiały obrus i talerzyk z opłatkiem. To od krótkiej modlitwy i dzielenia się opłatkiem zaczyna się wigilijna kolacja. Skąd wzięła się ta tradycja i co symbolizuje? Sprawdź!

To zacznijmy od samego początku. Tradycyjny opłatek piecze sie podobnie jak chleb. Potrzebna jest jednak tylko woda i mąka - nie używa się drożdży, stąd jest cieniutki i łamliwy.
Słowo opłatek pochodzi z języka łacińskiego. "Oblatum" oznacza "dar ofiarny", dlatego w wigilijny wieczór dzielimy się tym darem z najbliższymi. Tradycja łamania się opłatkiem przekazywana jest w Polsce od drugiej połowy XVIII wieku. Jest to jednak dużo starszy zwyczaj, sięgający początków chrześcijaństwa. Pierwsi wyznawcy Chrystusa na msze przychodzili z własnym chlebem. Podczas nabożeństwa kapłan go błogosławił a wierni zanosili najbliższym i przyjaciołom do domu.
Wówczas "chlebki" sporządzano wylewając rzadkie ciasto na rozgrzane płyty z żelaza lub płaskie kamienie. Z upieczonego opłatka wycinano kształt koła.
Z czasem czynność nabrała  sakralnego charakter, ze względu na to, że opłatki używane były jako znak ciała Jezusa podczas mszy święteych. Aż do XV wieku wyrób opłatków zmonopolizowali mnisi. Tylko w opactwach wytwarzano cienkie chlebki.

Już w średniowieczu dość powszechnie zapanował obyczaj polegający na przekazywaniu cienkich płatków mszalnego chleba wiernym w kościele. Z czasem tradycja z przeniknęła do świątecznych obyczajów i opłatek pojawił się na wigilijnym stole. 
Prze Polską zwyczaj dotarł do Włoszech, gdzie również do dzisiaj jest kultywowany. Opłatkiem przełamują się też podczas wigilijnej kolacji Słowacy, Czesi, Litwini i Ukrańcy.

Co symbolizuje łamanie się opłatkiem z najbliższymi?
To znak pojednania i przebaczenia. To czas, kiedy stajemy twarzą w twarz z tymi, których czymś zraniliśmy, zasmucilismy czy zawiedliści. Ma to byc moment szczególnego pogodzenia się i przebazczenia, żeby do wigilijnego stołu usiąść bez niesnasek i urazy. Żeby panowała atmosfera świątecznego ciepła i miłości. I niezmąconej kłótniami radości z narodzenia Jezusa.
Opłatek czyli cienki chlebek to dla chrześcijan też odwołanie do modlitwy "Ojcze nasz" i słów: "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Odwołań do Biblii jest więcej. Ilekroć bowiem przełamujemy się opłatkiem, powtarzamy gest Jezusa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy. Wtedy dzielił się chlebem z Apostołami.

powtarzamy co roku gest Jezusa Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy dał ludziom symboliczny chleb życia wiecznego.

http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/opatek-od-jak-dawna-amiemy-sie-opatkiem-podczas-wigilii-skad-pochodzi-ten-zwyczaj,87_34554.html

CZYTAJ WIĘCEJ: ŚWIĘTA BOŻEGO NARRODZENIA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki