Święta Barbaro, miej górników w opiece!

2020-12-04 0:00 Materiał Partnerski
Święta Barbaro, miej górników w opiece!
Autor: Materiały Prasowe

Święta Barbara z Nikomedii jest patronką górników. Nie tylko tych fedrujących w kopalniach węgla, ale także tych wydobywających rudy metali. Zagłębie Miedziowe na Dolnym Śląsku obchodzi Barbórkę uroczyście, choć w tym roku, z powodu pandemii nie będzie tradycyjnych górniczych imprez.

Św. Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny z Heliopolis (dziś część Kairu w Egipcie). Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii (obecnie Izmit w Turcji). Tam zetknęła się z chrześcijaństwem i przyjęła chrzest. Gdy ojciec Barbary się o tym dowiedział, chciał zmusić córkę do wyparcia się nowej wiary. Niczego jednak nie wskórał. Doniósł więc na nią do panujących w basenie Morza Śródziemnego rzymskich władz, które wówczas prześladowały chrześcijan. Barbara została uwięziona w wieży, gdzie miał objawić jej się anioł z kielichem i hostią. Św. Barbara została ścięta mieczem. Stało się to za panowania cesarza Galeriusza ok. 305 r. Dlaczego św. Barbara jest patronką górników? Bo ponoć uciekając przed ojcem schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła. Dziś chroni górników przed nagłą i niespodziewaną śmiercią. Brać górnicza obchodzi swoje tradycyjne święto, Barbórkę, 4 grudnia.

HISTORIA POLSKIEJ MIEDZI

Początek historii eksploatacji złóż miedzi w Polsce sięga średniowiecza i miał miejsce w Górach Świętokrzyskich i Karpatach. Jednak największe złoża miedzi znajdują się w okolicach Sudetów (woj. dolnośląskie). Rudy miedzi występują w tych rejonach w utworach górnego permu. Miedź wydobywano tu już pod koniec XIX wieku. Zaś przyłączenie w 1945 r. ziem zachodnich do Polski zapoczątkowało w tym regionie rozkwit górnictwa i hutnictwa. W 1957 r. zespół geologów Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem Jana Wyżykowskiego odkrył złoże miedzi i srebra występujące między Lubinem a Głogowem. Jest to największe złoże w Europie i jedno z największych na świecie. W grudniu 1959 powołano Zakłady Górnicze Lubin, które dwa lata później przekształcono w KGHM. W 1968 r. dobiegła końca budowa kopalni „Lubin” i „Polkowice” oraz modernizacja Huty Legnica. Rozpoczęto budowę Huty Głogów, a pod koniec lat 60. geolodzy odkryli w miejscowości Rudna nowe, jeszcze bogatsze złoża miedzi. Kopalnia w Rudnej ruszyła w 1974 r. To nie tylko najgłębsza kopalnia KGHM i największa kopalnia rudy miedzi w Europie, ale także jedna z największych głębinowych kopalni rud miedzi na świecie! Rudna ma 11 szybów o głębokości od 900 do 1244 metrów. KGHM wydobył ponad miliard ton urobku i wyprodukował 20 mln ton miedzi. Obecne zasoby pozwalają na dalszą pracę przez kilkadziesiąt lat.

TRADYCYJNA BARBÓRKA

Górnicze tradycje w KGHM Polska Miedź są bogate. Wraz z wykorzystywaniem w odległych czasach złoża rud miedzi, zalegającego w łupkach marglistych na obszarze niecki leszczyńskiej, budową Starego Zagłębia Miedziowego oraz rozwojem współczesnego przemysłu miedziowego pielęgnowano je i wzbogacano. Dziś największym świętem branżowym organizowanym w KGHM jest Barbórka. 4 grudnia jest wyjątkowo istotnym dniem czczenia kultu Świętej Barbary oraz okazją do wyrażenia szacunku i uznania dla trudu oraz znaczenia pracy miedziowych górników dla regionu i kraju. W tym dniu zwykle w górniczych Oddziałach KGHM odbywa się wiele tradycyjnych uroczystości i imprez.

KGHM logotyp
Autor: Materiały Promocyjne
Najnowsze