Szkoła – bezpieczne miejsce dla Twojego dziecka, ale czy na pewno?

2021-08-31 0:00
Szkoła – bezpieczne miejsce dla Twojego dziecka, ale czy na pewno?
Autor: Materiały Prasowe

Pandemia koronawirusa, która jest w Polsce od marca ubiegłego roku, spowodowała zamknięcie szkół i wymusiła naukę zdalną naszych dzieci. Choć mogłoby się zdawać, że taka forma nauczania stanowi przyszłość polskiej i światowej edukacji, szybko okazało się, że zamiast korzyści niesie ze sobą więcej szkód. Nie tylko dla psychiki dzieci, ale również dla ich rodziców oraz nauczycieli. Obecnie dzieci szykują się na powrót do szkoły, jednak nie będzie to powrót łatwy. Jakie zagrożenia niesie ze sobą nadchodzący rok szkolny i powrót do nauki stacjonarnej?

Nauka zdalna — czy przyniosła oczekiwane rezultaty?

Przede wszystkim uczniowie szkół dotkliwie odczuli ograniczenia w swobodnym kontaktowaniu się ze swoimi rówieśnikami. Nawet połowa z nich, zwłaszcza tych najmłodszych, deklarowała pogorszenie relacji z kolegami ze szkoły, a 1/4 odczuła to również w kontakcie z nauczycielami. W związku z tym drastycznie pogorszyło się problemy psychiczne u młodych ludzi.

Mimo obecności social media czy aplikacji typu Zoom, nie były one w stanie zapewnić sobie podstawowych potrzeb fizycznego kontaktu z rówieśnikami. Wielu z uczniów deklarowało pogorszenie samopoczucia, a około 10% wskazało na problemy depresją. Niewątpliwie przyczyniło się do tego brak rozmów ze szkolnym pedagogiem i psychologiem. Dodatkowo nie tylko rodzice, ale i uczniowie z rodzin uboższych i wielodzietnych, musieli borykać się z niedostatecznymi możliwość sprzętowymi oraz miejscem do swobodnej nauki. Co tylko pogłębiło nierówności między uczniami.

Powrót do szkoły, czyli jakie trudności stoją przed uczniami we wrześniu 2021 roku?

Wbrew pozorom powrót do szkół wcale nie jest tak oczekiwaną i przyjemną perspektywą, o której mówią ciągle media. Wielu uczniów zdążyło przyzwyczaić się do trybu nauki zdalnej. Mogli oni dużej pospać, siedzieć na lekcjach zdalnych na łóżku w piżamie lub serfować po Internecie. Ci, którzy na co dzień byli otwarci i nie mieli problemów z kontaktem z rówieśnikami, także w czasie pandemii, utrzymywali kontakty ze swoimi znajomymi.

Inaczej przedstawia się sytuacja tych dzieci, dla których szkoła była źródłem negatywnych emocji, stresu związanego z nauką, oceną innych czy nie zawsze miłymi stosunkami z rówieśnikami. Takie dzieci z pewnością będą miały najwięcej problemów z powrotem do szkoły. O ile przed wyłączoną kamerką nie było obawy przed zdradzaniem swoich emocji, o tyle nauka stacjonarna może wywołać ich bardzo wiele. Nie ma co ukrywać, dzieci przyzwyczaiły się do swojej wygodnej strefy komfortu, którą teraz będą musiały opuścić.

Warto również zwrócić uwagę, że wielu młodych ludzi odczuwa ogromny stres i presję w związku z koniecznością nadrobienia braków. Podczas nauki zdalnej program szkolny został mocno okrojony, dlatego też obawy te są słuszne. Jedni nauczyciele odczuwają nieodpartą chęć, aby sprawdzić to, czego rzeczywiście nauczyli się uczniowie podczas zdalnych lekcji i czy nie oszukiwali na sprawdzianach. Wizja kartkówek i odpytywań nie jest niczym miłym chyba dla każdego ucznia.

Dlatego też nauczyciele i system szkolnictwa powinni radykalnie zmienić program nauczania i znaleźć sposób, aby powrót nie był radykalnym nadganianiem materiału na siłę, a stał się próbą powrotu do normalności nauki stacjonarnej i odbudowy relacji między uczniami i nauczycielami.

Jak szkoły zadbają bezpieczeństwo uczniów w czasach pandemii?

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nowy rok szkolny w dobie pandemii koronawirusa będzie inny niż dotychczas. Rodzice mają jednak wiele obaw, czy będzie to bezpieczne dla ich dzieci. Chodzi tu przede wszystkim o bezpośrednie zagrożenie spowodowane możliwością zarażenia się wirusem w miejscu, w którym dziennie przebywają setki osób. Dlatego też Ministerstwo Oświaty przygotowało nowe wytyczne i obostrzenia, które będą dotyczyły zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz innych pracowników szkół. Są to m.in.:

  • obowiązek zachowania dystansu społecznego o ile to możliwe; na stołówkach wynosi on 1,5 m;
  • ograniczenie kontaktowych aktywności fizycznych podczas lekcji wychowania fizycznego np.: sztuk walki, gry w koszykówkę i piłkę ręczną, gimnastyki na rzecz takich sportów jak gra w ping-ponga, badmintona lub siatkówkę;
  • dezynfekcja sprzętów i akcesoriów sportowych;
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem do szkół oraz częste mycie rąk wodą i mydłem;
  • stosowanie maseczek w miejscach, w których trudno zachować dystans społeczny np. podczas przerw czy w szatni szkolnej;
  • regularne czyszczenie i wietrzenie sal lekcyjnych;
  • przypisanie jednej sali do konkretnej klasy;
  • codzienny pomiar temperatury pracowników szkoły;
  • w miarę możliwości prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu;
  • możliwość nauki hybrydowej podyktowanej indywidualną decyzją dyrektorów szkół zwłaszcza w powiatach ze strefy żółtej i czerwonej.

Jak pomóc szkołom zapewnić bezpieczeństwo nauczania?

W czasach, kiedy bezpieczeństwo i zdrowie są tak ważne, marka Ariete postanowiła wdrożyć działania, które kierują się zasadą, że małymi krokami można zmienić swoje najbliższe otoczenie. W lipcu tego roku, Ariete widząc dużą potrzebę, aby wakacje były w końcu normalne, postarała się zawalczyć o bezpieczeństwo i zorganizowała akcję #NormalneWakacje 2021. W ramach tego 30 placówek publicznych oraz ośrodków kultury otrzymało darmowe urządzenia do dezynfekcji powierzchni i otoczenia. „Nie chcemy, aby kolejny lockdown był tak dramatyczny jak ostatnio, a dzieci ponownie były zamknięte w domach. Postanowiliśmy więc zrobić wszystko, aby nadchodząca jesień i zima była lepsza.” – mówi Michał Obalewski – Prezes Gero Sp. z o.o. będącej w Polsce wyłącznym dystrybutorem marki Ariete.  

Akcja okazała się sukcesem, więc marka postanowiła zrobić krok dalej i chce przekazać kolejnych 10 urządzeń do szkół – kontynuując działania pod hasłem #BezpiecznaSzkoła.

Szkoła – bezpieczne miejsce dla Twojego dziecka, ale czy na pewno?
Autor: Materiały Prasowe

Jeżeli chcesz, aby Twoje dzieci i otoczenie było bezpieczne, zgłoś szkołę, która Twoim zdaniem powinna dostać 1 darmowe urządzenie dezynfekujące (sanifikator marki Ariete). Jak to zrobić? Wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres normalnewakacje@gero.pl w temacie dodając #BezpiecznaSzkoła, wskażesz dane teleadresowe placówki szkolnej i napiszesz, dlaczego tam warto przekazać urządzenie*. Masz czas do 30.09.2021*. 

Na koniec pamiętaj. Powrót do szkoły we wrześniu 2021 roku będzie trudnym powrotem zarówno dla uczniów, jak i rodziców i nauczycieli. Jednak przy współpracy nauczycieli i rodziców oraz odpowiednim wsparciem dzieci, można ten powrót uczynić o wiele łatwiejszym.

*Informacje o wybranych placówkach, które otrzymają darmowe sanifikatory, będą ogłoszone na Facebooku Ariete pod adresem: https://www.facebook.com/ArietePolska do 7.10.2021.