Sztorm na Bałtyku

i

Autor: DOMIN SE Sztorm na Bałtyku

Sztorm na Bałtyku. Promy do Szwecji odwołane

2019-01-02 18:45

Na północy kraju ogłoszono ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia – poziom morza podniósł się powyżej poziomu alarmowego. Złe warunki pogodowe spowodowały odwołanie w środę czterech rejsów promów pasażerskich na trasie między Gdynią i Karlskroną w Szwecji.

Na Bałtyku możemy obserwować sztormy oraz cofkę, co oznacza, że spiętrzona woda morska może wedrzeć się wgłąb lądu, powodując podtopienia. Stany alarmowe przekroczone są nad całą Zatoką Gdańską, na Półwyspie Helskim, także w Ustce czy Łebie. Na Żuławach również poziom wody mocno wzrósł, w dwóch miejscach przekroczone są już stany alarmowe, w pięciu ostrzegawcze.

Obecnie stan morza wynosi 616 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony o pół metra.

Odwołane promy

Silny wiatr spowodował tymczasowe wstrzymanie ruchu promów na linii Polska-Szwecja.

- Z powodu złych warunków pogodowych zostały odwołane wszystkie rejsy z Gdyni i z Karlskrony w dniu 02.01.2019 promami Stena Vision, Stena Spirit oraz Stena Baltica. Promy powrócą do kursowania zgodnie z rozkładem rejsów od 03.01.2019 – czytamy na stronie operatora promów.

Warunki pogodowe spowodowały także problemy na lotnisku. Kilka samolotów nie mogło wylądować na gdyńskim lotnisku w Rębiechowie, a wiele lotów jest opóźnionych.

Według prognozy wydanej przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia silne wiatry w Pomorskiem występować będą w środę co najmniej do godz. 23.00.

Władze miasta zaapelowały do mieszkańców o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE