Tomasz Komenda wyszedł z więzienia. Po euforii wolności Tomek się załamał

2018-03-19 6:00

Gdy wyszedł z więzienia, był gotów góry przenosić. Znajdował się w euforycznym stanie - śmiał się, tryskał energią i humorem. - Minęły dwa dni i doszło do załamania. Ciągle płacze, nie potrafi normalnie funkcjonować, nic go nie cieszy. To straszne, jak bardzo więzienie go zniszczyło - mówią bliscy Tomka Komendy, który odzyskał wolność po 18 latach odsiadki za czyny, których nie popełnił.

- Potrzebna mu terapia. Musi mieć psychologa, bo sam sobie nie poradzi - mówi osoba bliska Tomkowi. - I nie ma się czemu dziwić - dodaje Malwina Szczygłowska (30 l.), psychoterapeutka z Wrocławia. - Przez tak długi pobyt, przez to, co mu się przydarzyło za kratami, Tomasz Komenda może mieć zaburzenia depresyjno-lękowe. Do końca życia może borykać się z traumą związaną z pobytem w więzieniu. Najpierw musi się nauczyć podejmować decyzje, bo przecież w więzieniu wyręczał go system. Czeka go ciężka praca, ale jeśli będzie zdeterminowany, to sobie poradzi - komentuje psycholog.

Tomasz Komenda z pewnością otrzyma zadośćuczynienie. - Najpierw jednak musi zostać uniewinniony - zastrzega prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wybitny adwokat, były minister sprawiedliwości, który ma być pełnomocnikiem prawnym Komendy. - Jeśli zaś chodzi o pieniądze, to na pewno można mówić o wielomilionowej kwocie. Przypomnę, że gangster Słowik chciał 9 milionów odszkodowania za o wiele krótszy czas spędzony za kratami - dodaje prof. Ćwiąkalski.

Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Został skazany na 25 lat za zgwałcenie i zamordowanie 15-letniej Małgosi w podwrocławskich Miłoszycach, choć w dniu zabójstwa nawet go tam nie było. Dopiero kilka miesięcy temu do aresztu trafił Ireneusz M. - prawdopodobny sprawca zbrodni. Prokuratura wznowiła śledztwo w tej sprawie. A o dalszym losie Komendy zadecyduje Sąd Najwyższy, który może go uniewinnić bądź też przekazać sprawę sądowi niższej instancji do ponownego rozpatrzenia.

Zobacz: Sprawa Tomasza Komendy. Sędzia, który skazał Tomka, ciągle wydaje wyroki

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE