Tomaszewski ZDRAJCO! Won do Niemiec!

2012-05-11 6:00

Aż trudno uwierzyć, że te słowa wypowiada były reprezentant Polski w piłce nożnej, medalista olimpijski i mistrzostw świata. - Wstyd mi, że grałem kiedyś w koszulce z orłem. Będę bojkotował polskie mecze - bredzi jak w amoku Jan Tomaszewski (64 l.), poseł PiS. Legendarny bramkarz "Orłów" Kazimierza Górskiego (†85 l.) będzie kibicował... Niemcom!

Piłce nożnej zawdzięcza wszystko! Jan Tomaszewski ponad 60 razy wystąpił w reprezentacji Polski z orłem na piersi. Był bohaterem eliminacji do Mistrzostw Świata w 1974 roku - na Wembley zatrzymał Anglię, a potem wyśmienicie bronił na samym turnieju w RFN. Wraz z drużyną Kazimierza Górskiego w 1976 roku zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. To dzięki piłce nożnej znalazł się w Sejmie. Jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. I teraz sam grzebie swoją legendę. W wywiadzie dla niemieckiej stacji Sport1 ogłosił, że na Euro zamierza kibicować Niemcom. Zdradza także polskie barwy i polskie godło!

- Będę bojkotował mecze polskiej reprezentacji. W tym momencie wstyd mi, że grałem kiedyś w koszulce z orłem, która teraz jest profanowana - mówi dziennikarzom. Tomaszewski sprzeciwia się przede wszystkim temu, że do reprezentacji Polski powołano Francuza i dwóch Niemców. - Oni tam się nie załapali do pierwszych reprezentacji. Odbierają naszym, prawdziwym Polakom miejsce w reprezentacji - uzasadnia Tomaszewski. Słowa byłego reprezentacyjnego bramkarza wywołały szok.

- To skandaliczna wypowiedź. Kiedy grają biało-czerwoni, to trzeba im kibicować. Wszyscy bez względu na polityczne poglądy powinniśmy być za tą drużyną. Mam nadzieję, że Jan Tomaszewski wycofa się z tych słów - stwierdza kibic piłkarski Jacek Kurski (46 l.), europoseł Solidarnej Polski. Jeszcze mocniej Tomaszewskigo krytykuje Jagna Marczułajtis (34 l.), posłanka PO, wybitna snowboardzistka. - Jeżeli wstydzi się tego, że grał w koszulce z orłem na piersi, to niech odda emeryturę olimpijską, którą pobiera od kilku lat! My, sportowcy, wstydzimy się za niego - mówi nam posłanka Platformy Obywatelskiej. Emerytura medalisty olimpijskiego to około 2500 zł miesięcznie.

Edward Linde-Lubaszenko (73 l.), aktor: To i ja bym nie mógł zagrać
Wedle Tomaszewskiego ja bym nie mógł zagrać w reprezentacji polskiej, nie dlatego że nie umiem grać, ale dlatego że mam skomplikowaną sytuację narodowościowo-rodzinną.

Michał Olszański (58 l.), dziennikarz telewizyjny: On ma chyba kompleksy
Uważam, że tego typu wypowiedzi są skandaliczne we współczesnej Europie. Tego typu wypowiedzi świadczą o kompleksie.

Elżbieta Jakubiak (46 l.), była minister sportu: To są za ostre słowa
Słowa Janka są zdecydowanie za ostre i nie powinien był tego powiedzieć. My mieliśmy wspaniałą reprezentację, w której był on świetnym bramkarzem i nie wątpię, że jest z tego dumny.

Ryszard Czarnecki (49 l.), europoseł PiS: Bedę kibicował naszym
Całym sercem będę kibicował polskim piłkarzom na EURO. Niezależ-nie od pochodzenia tworzą naszą narodową reprezentację i będę stał za nią murem.

Jan Nowicki (73 l.), aktor: To myślenie prowincjonalne
- Znam Janka dobrze i bardzo go lubię, ale przesadził. To są absolutne głupstwa i prowincjonalne myślenie. Świat stał się jedną globalną wiochą, a poza tym - co znaczy być Polakiem?

Mateusz Masternak (25 l.), bokser zawodowy: Będziemy się z niego śmiać
Jego słowa uderzyły także we mnie jako kibica. Mam nadzieję, że po EURO będziemy dumni z piłkarzy i śmiać się z Tomaszewskiego.

Krzysztof "Diablo" Włodarczyk (31 l.), bokser, mistrz świata: Tomaszewski przesadził
Jan Tomaszewski był wybitnym bramkarzem. Rozumiem, że coś mu się nie podoba w obecnej kadrze, ma pełne prawo do krytyki. Ale jednak trochę przesadził.

Dr Rafał Chwedoruk (43 l.), politolog, wykładowca UW: Dziwne jak na prawicowca
Dziwi fakt, że jako prawicowy polityk odwraca się plecami do reprezentacji. Jeśli powiedziałby to lewicowiec, można by to zrozumieć.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE