żywiec zdrój

i

Autor: Shutterstock

Żyj Zdrowiej

Twoje serce domaga się magnezu i witamin z grupy B

2023-06-21 0:00 Materiał sponsorowany

Czujemy się młodzi i myślimy, że wciąż możemy podbić świat, tymczasem nasz organizm mówi: zwolnij! Zbiegiem lat bowiem, nawet już po 40-stce, coraz trudniej się regenerujemy i dłużej odczuwamy zmęczenie. Wsłuchajmy się więc w potrzeby swojego ciała, a zwłaszcza zadbajmy o serce. Dostarczamy organizmowi witaminy i minerały – zwłaszcza magnez i witaminy z grupy B. Pamiętajmy też o piciu wody – odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe.

Zdrowy mózg i mocne serce potrzebują witamin i minerałów, zwłaszcza magnezu i witamin z grupy B. Każdy z tych związków pełni wiele różnych funkcji w organizmie. 

Zdrowe serce 

Przede wszystkim zarówno magnez, jak witaminy z grupy B regulują ciśnienie tętnicze, a ich niedobór wiąże się między innymi z wyższym ryzykiem wielu chorób, w tym cukrzycy, niewydolności serca, udaru oraz zawału serca. 

Mózg i układ nerwowy 

Mózg jest jak komputer zarządzający naszym organizmem. Odpowiada za wszystkie funkcje naszego organizmu, tak fizyczne, jak umysłowe. Układ nerwowy zaś, niezwykle złożony i dynamiczny systemem, odpowiada za przekazywanie informacji pomiędzy różnymi częściami organizmu. Związki, które dostarczamy razem ze zróżnicowaną dietą, zwłaszcza magnez i witaminy z grupy B, wspomagają ich pracę. Obecność witamin z grupy B i magnezu jest niezwykle istotna dla utrzymania optymalnej kondycji umysłowej. Witaminy z grupy B, takie jak niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5) i pirydoksyna (B6) pomagają m.in. w produkcji neuroprzekaźników, które są niezbędne do komunikacji między komórkami nerwowymi. Są również potrzebne do syntezy DNA, RNA i białek, co jest istotne dla utrzymania prawidłowej struktury i funkcji mózgu. Magnez jest natomiast składnikiem mineralnym, który uczestniczy w ponad 300 reakcjach biochemicznych w organizmie. Ma kluczowe znaczenie dla produkcji energii, syntezy białek oraz neuroprzewodnictwa. Nie powinno więc dziwić, że niedobór tych związków może negatywnie wpływać na naszą wydolność umysłową, koncentrację i ogólną kondycję – mówi Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk kliniczna i autorka bloga zdrowonajedzeni.pl.

Magnez 

Jest niezbędny do syntezy neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy noradrenalina, które są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi i nadzoruje pracę tych komórek. Wpływa na plastyczność mózgu, czyli wspomaga proces uczenia się w każdym wieku. Chodzi o nowe umiejętności – np. nauka języków obcych, obsługi jakiegoś urządzenia, gry w tenisa itp. 

Witamina B3 (niacyna) 

Bierze udział w przemianach metabolicznych węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, rozszerza naczynia krwionośne i obniża poziom cholesterolu. Może wpływać na funkcje poznawcze, pamięć i nastrój. 

Witamina B6 (pirydoksyna) 

Jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina, które regulują nastrój, emocje i funkcje poznawcze. Jest również potrzebna do syntezy mieliny, czyli osłonki chroniącej nerwy.

Konsekwencje niedoborów witamin i minerałów

Niedobór zarówno magnezu, jak i witamin z grupy B może prowadzić do objawów związanych z układem nerwowym, takich jak drażliwość, niepokój, zaburzenia snu, a nawet drgawki, oraz z układem mięśniowym – osłabienie, szybkie męczenie się czy brak pełnej regeneracji. Mogą również pojawić się objawy sercowe – nadmierne uderzenia serca czy zwiększone ryzyko niewydolności serca. Wraz z wiekiem problemy z niedoborami tych związków często się nasilają, a zapotrzebowanie na niektóre witaminy (m.in. B6) rośnie już po 50. roku życia.

Podstawą jest zróżnicowana dieta 

Warto zauważyć, że witaminy z grupy B i magnez nie mogą być zgromadzone w organizmie na zapas. Konieczne jest regularne dostarczanie ich wraz z posiłkami, aby organizm mógł z nich korzystać w razie potrzeby. – mówi Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk kliniczna*. By zapewnić odpowiednią ilość magnezu i witamin z grupy B naszemu organizmowi, nie musimy biec od razu do apteki po tabletki. Wręcz przeciwnie – przede wszystkim zadbajmy o urozmaiconą dietę, która naturalnie dostarczy organizmowi niezbędnych związków.

Woda Żywiec Butelka

i

Autor: Żywiec Woda Żywiec Butelka

Zwłaszcza, że magnez i witaminy to nie wszystko. Dla zdrowia serca i mózgu istotne jest również włączenie do posiłków roślinnych tłuszczów, błonnika i wielu innych związków oraz picie wody, która zapewni odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli będziemy spożywać produkty wzbogacane, takie jak np. Żywiec Zdrój Minerals+ dostarczymy organizmowi nie tylko odpowiednie nawodnienie, ale także porcję minerałów i witamin – cztery szklanki (1 litr) pokrywają 75 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminy B3, B5, B6 oraz magnez i cynk. Łatwo dostępnym źródłem magnezu i witamin z grupy B są także orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce morza, warzywa liściaste, mięso, jaja, nabiał. Regularne spożywanie tych produktów wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pracę serca.

Partnerem materiału jest Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój Minerals

i

Autor: Żywiec Zdrój Żywiec Zdrój Minerals

Bibliografia: 

  • Ma J, Folsom AR, Melnick SL i wsp. Associations of serum and dietary magnesium with cardiovascular disease, hypertension, diabetes, insulin and carotid arterial wall thickness: the ARIC study. Atherosclerosis Risk in Communities Study. J Clin Epidemiol. 1995;48:927-40. 
  • Jankowski J, Jabłecka A. Rola magnezu w chorobie niedokrwiennej serca. Farm Wsp. 2008;1:152-5. 
  • Baltrusch S. The Role of Neurotropic B Vitamins in Nerve Regeneration. Biomed Res Int. 2021 Jul 13;2021:9968228. 
  • Jarosz M., Rychlik E, Stoś K, Charzewska J, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020

*RWS – referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej (8400 Kj/2000 kcal). Butelka 1,2 L zawiera 4,8 porcji. Dla przeciętnej osoby dorosłej: 4 porcje (1L) pokrywają 75% dziennej RWS witamin B3, B5, B6 oraz magnezu i cynku. Nie należy przekraczać dziennej RWS. Indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze może się różnić w zależności od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Ważna jest zrównoważona dieta oraz zdrowy tryb życia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany