Ukarzą winnych wypuszczenia gwałciciela

2016-01-23 3:00
Wypuścili gwałcicela! Znowu zgwałcił!
Autor: Katarzyna Zaremba

Robert K. (31 l.), który odsiaduje karę 13 lat więzienia za gwałt, dostał zgodę na przepustkę. I to aż na trzy miesiące! Nie trzeba było długo czekać na kolejne przestępstwo dokonane przez dewianta. W ostatnią niedzielę zgwałcił w Zabrzu 22-latkę. Teraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada, że wyciągnie konsekwencje wobec odpowiedzialnych za wypuszczenia gwałciciela.

O "urlop" z więzienia dla Roberta K. wnioskował dyrektor Zakładu Karnego w Kluczborku ppłk Andrzej Frydel, a zaaprobował go sędzia Andrzej Głowacz z Sądu Okręgowego w Opolu. Decyzja o wypuszczeniu gwałciciela zza krat zapadła 11 grudnia ub.r. - Wniosek do sądu został skierowany, bo lekarz badający osadzonego stwierdził, że z powodu jaskry grozi mu stały uszczerbek na zdrowiu, a być może także zagrożone jest jego życie. W warunkach więziennych leczenie nie mogło być przeprowadzone - tłumaczy nam por. Katarzyna Idziorek z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu.

Robert K. 14 grudnia ub. r. miał przejść zabieg leczenia jaskry. Zazwyczaj po takim zabiegu "zwykli" pacjenci szybko wracają do domów. Sąd w Opolu uznał jednak, że przerwa w wykonywaniu kary ma trwać aż do 11 marca. - Mieliśmy na uwadze nie tylko sam zabieg, ale także wymaganą po nim rekonwalescencję - wyjaśnia Waldemar Krawczuk, rzecznik Sądu Okręgowego w Opolu.

Żadna ze stron odpowiadających za wypuszczenie gwałciciela na wolność nie ma więc sobie nic do zarzucenia. Tymczasem sprawię bada Ministerstwo Sprawiedliwości. - Zażądałem wyjaśnień od służby więziennej i sądu w sprawie wypuszczenia Roberta K. Według naszej wstępnej analizy doszło do nieprawidłowości. Wyciągniemy konsekwencje wobec winnych, niewykluczone, że zawiadomimy prokuraturę. Będziemy też zastanawiać się nad zmianą prawa - mówi minister Zbigniew Ziobro.

Sprawdź: Skandal w Zabrzu! Wypuścili gwałciciela, a on znowu zgwałcił!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE