W tym tygodniu w TV: Filmy i programy o powstaniu warszawskim

2018-07-27 9:44 Ewa Wąsikowska-Tomczyńska
Powstanie Warszawskie
Autor: "Super Express"

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. W środę będziemy obchodzić 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji stacje telewizyjne przygotowały programy i filmy, które przybliżają tamte wydarzenia.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Już po raz jedenasty zgromadzeni na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego mieszkańcy stolicy będą śpiewać powstańcze piosenki.

Wydarzenie to ma być uczczeniem pamięci uczestników zrywu w 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W zeszłym roku akcja zgromadziła osiemnaście tysięcy uczestników. Teraz zebrani w sercu stolicy ponownie wykonają m.in. piosenki "Warszawskie dzieci", "Sanitariuszka Małgorzatka" i "Warszawo ma". Towarzyszyć im będzie Orkiestra Warszawa i Chór Warszawiaków.

Emisja w TV:
Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki
środa 20.35 TVP 1

Powstanie warszawskie

„Powstanie warszawskie” to zmontowany z kronik filmowych z sierpnia 1944 roku film przedstawiający wydarzenia, do których doszło w ramach akcji „Burza”.


Dwaj operatorzy Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, Karol i Witek, wyruszają w miasto z zadaniem zrealizowania kroniki filmowej. Zgodnie z poleceniem szefa dokumentują codzienność warszawiaków. Starają się też zbliżyć do walczących żołnierzy powstańczych oddziałów. W końcu udaje im się dołączyć do jednego z nich i wyruszyć wraz z nim na akcję. Produkcja została zrealizowana w hołdzie realizatorom powstańczych kronik filmowych. Głosu postaciom użyczyli m.in. Michał Żurawski, Maciej Nawrocki, Mirosław Zbrojewicz, Jacek Czyż, Roma Gąsiorowska, Jacek Kopczyński, Antoni Królikowski, Paweł Szczęsny, Marieta Żukowska, Stanisław Brudny, Piotr Bajor i Agnieszka Kunikowska.

Emisja w TV:
Powstanie warszawskie
Poniedziałek 0.55 TVP 1
Wtorek 16.50 TVP Kultura
Środa 20.00 Stopklatka TV

Tacy jak my

„Tacy jak my” to film o losach bohaterów powstania warszawskiego widzianych oczami współczesnych.


Historię powstańców możemy poznać z perspektywy kreatywnych ludzi, a przede wszystkimi popkulturowych artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do tego wydarzenia. W filmie zobaczymy muzyków sceny rockowej, reggae oraz hip-hopowej m.in. Kazika Staszewskiego, Lao Che, Darka Malejonka, Marikę czy zespół Hemp Gru. Materiały dodatkowo uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego.

Tacy jak my
Środa 17.05 Kino Polska