Walcz z nami o zasiłek! Super Express pomaga opiekunom niepełnosprawnych

2014-05-06 3:00

Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych odliczają dni, kiedy wejdzie w życie ustawa o zasiłkach. Da im ona prawo do ubiegania się o przywrócenie odebranej im przed rokiem pomocy. "SE" podpowiada, jak starać się o pieniądze.

Prezydent podpisał ustawę, a dwa dni przed majówką została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. - Kiedy otrzymamy pieniądze? - pytają nas opiekunowie. Wielu żyje już w takiej nędzy, że trudno dłużej czekać. - Przez rok, kiedy odebrano nam pomoc, ludzie głodowali, pozapożyczali się. Znam przypadki, że przestali opłacać czynsz, nie wykupywali leków. Te pieniądze, które wreszcie dostaniemy, będą dla wielu wybawieniem z kłopotów i biedy - mówi Danuta Janoszko (53 l.) z Rudy Śląskiej. Kobieta opiekuje się schorowanym mężem Piotrem (58 l.), chorym na alzheimera, parkinsona oraz afazję (zanik mówienia).

Po opłaceniu z renty męża rachunków, wykupieniu reklamówki leków, pampersów, odżywek, kremów na odleżyny, uzupełnieniu zapasów makaronu, cukru, mąki zostaje jej po 5 zł na dzień. Taki los podzieliły tysiące innych polskich rodzin, w których jest dorosła osoba niepełnosprawna. "SE" wielokrotnie opisywał dramatyczne historie tych osób.

Przeczytaj też: Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy: jakie systemy wspomagające musi mieć takie auto

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów zacznie obowiązywać od 14 maja. Na pieniądze trzeba będzie trochę poczekać. Przewidujemy, że mogą pojawić się na kontach opiekunów dopiero w czerwcu. Zasiłki nie zostaną jednak automatycznie przywrócone. Podpowiadamy, jak się o nie starać.

Najważniejsze informacje

* Opiekunowie otrzymają wyrównanie wraz z odsetkami (13 proc. za miesiąc). Od lipca 2013 r. należy się ok. 5,5 tys. zł.

* Ustawa dotyczy tylko osób, które utraciły zasiłek 1 lipca 2013 r.

* Do 28 maja urzędy gminy poinformują o możliwości otrzymania zaległych zasiłków.

* Nie trzeba czekać na pismo z gminy. Wniosek o przywrócenie świadczeń można składać już od 14 maja.

* Pismo można napisać odręcznie.

* Urząd ma miesiąc na odpowiedź.

* Ośrodek pomocy społecznej musi przeprowadzić wywiad środowiskowy. Będzie on powtarzany co pół roku.

* Prawo do zasiłku ustalane będzie na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

Wiadomości se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki