Waloryzacja kwotowa. Będzie wojna o zmianę sposobu jej obliczania!

2014-07-24 4:00

Możliwość godnego przeżycia starości to marzenie niejednego polskiego seniora. Jednak na razie głodowe podwyżki świadczeń sprawiają, że po latach ciężkiej pracy dla wielu staruszków okres emerytury zamienia się w walkę o przetrwanie. W przyszłym roku też lepiej nie będzie, prognozy wskazują bowiem, że waloryzacja może wynieść mniej niż 1/proc.! Rozwiązaniem wydaje się więc zmiana sposobu jej obliczania, o który w Sejmie już za chwilę wybuchnie prawdziwa wojna!

Do tej pory podwyżka dla seniorów obliczana była na podstawie inflacji oraz wskaźnika wzrostu wynagrodzeń. Raz tylko, w 2012 roku, w drodze wyjątku zastosowano tzw. waloryzację kwotową. Teraz jednak politycy PSL chcą do niej wrócić. Wszystko przez prognozy, które wskazują, że przy procentowym sposobie emerytury wzrosną tyle co nic! - Rozwiązaniem byłaby zmiana mechanizmu waloryzacji. Uważam, że to dobry moment, by wrócić do rozmowy na ten temat - tłumaczy w rozmowie z "Super Expressem" minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (33 l.). Jednak by pomysł wcielić w życie, potrzebna jest zmiana konstytucji poparta głosami 307 posłów. A to wyjątkowo dużo, szczególnie że koalicyjna Platforma jak ognia unika jednoznacznej deklaracji poparcia. - Na klubie o tym jeszcze nie rozmawialiśmy. Jednak ja osobiście uważam, że waloryzacja kwotowa nie odzwierciedla wkładu pracy w przyszłość - wyjaśnia Magdalena Kochan (64 l.) z PO.

Jak ustalił "Super Express", na poniedziałkowym spotkaniu koalicyjnym ludowcy o plany w tej sprawie próbowali podpytywać samego Donalda Tuska (57 l.). Ten jednak odkłada jakiekolwiek decyzje w tej sprawie przynajmniej do września.

Co ciekawe, za propozycją PSL murem ustawia się opozycja. PiS już od jakiegoś czasu sygnalizuje, że jest gotowy poprzeć zmianę konstytucji. - Jesteśmy otwarci na debatę. Propozycja PSL wyznacza słuszny kierunek - mówi Stanisław Szwed (59 l.). Podobnie SLD i Twój Ruch, które jeszcze niedawno prezentowały zupełnie inne pomysły na wsparcie seniorów, teraz gotowe są usiąść do stołu.

Magdalena Kochan (64 l.) z PO:

- Ten temat nie był jeszcze omawiany na klubie PO. W mojej ocenie waloryzacja kwotowa na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie sprawiedliwej. Jednak jej wprowadzenie może sprawić, że osoby, które zdobywały kwalifikacje lub pracowały więcej, zyskają mniej. Równa podwyżka dla wszystkich nie odzwierciedla wkładu pracy we własną przyszłość.

Stanisław Szwed (59 l.) z PiS:

- Jesteśmy otwarci na debatę w tej sprawie. Propozycja PSL wyznacza dobry kierunek. Prawo i Sprawiedliwość samo jakiś czas temu składało projekt bardzo podobnej propozycji, dlatego teraz uważamy, że najważniejsze jest wsparcie dla polskich seniorów.

Dariusz Joński (35 l.) z SLD:

- W tej chwili na terenie całej Polski zbieramy podpisy pod akcją podniesienia świadczeń dla najbiedniejszych emerytów. Natomiast jeśli chodzi o przywrócenie waloryzacji kwotowej, to jesteśmy za. Taka waloryzacja ulży przede wszystkim najbiedniejszym, którzy będą czuć, że nie są gorsi od tych bogatszych emerytów.

Andrzej Rozenek (45 l.) z TR:

- Jesteśmy przede wszystkim za emeryturą obywatelską w postaci 2000 zł dla każdego. Jeśli zaś chodzi o waloryzacje kwotową, to jest nam ona na pewno bliższa niż procentowa i dlatego poparlibyśmy takie rozwiązanie.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki