Sprawdź, jak możesz sam się zbadać

2010-01-29 8:17

Zamiast wystawać w kolejkach do laboratorium, możesz przebadać się w domu. Testy diagnostyczne do samodzielnego wykonania stają się coraz popularniejsze i coraz wiarygodniejsze.

To, jak stresująca potrafi być wizyta w przychodni, wie każdy polski pacjent. Dobrym rozwiązaniem są domowe testy diagnostyczne. Są proste w obsłudze, coraz tańsze i można je kupić bez recepty. Niepotrzebne jest żadne skierowanie od lekarza. Musisz jedynie solidnie przestrzegać załączonych instrukcji. Zazwyczaj wystarczy kilka kropli krwi albo moczu. Na wynik czekasz kilka minut i masz już wstępną wiedzę o stanie swojego zdrowia.

Powszechnie używane są już testy ciążowe dla młodych mam oraz glukometry do pomiaru stężenia cukru we krwi dla cukrzyków. Ale zbadać można znacznie więcej. W zaciszu domowym sprawdzisz obecność we krwi helicobacter pylori, bakterii powodującej m.in. wrzody żołądka, a także poziom cholesterolu, stan układu moczowego i jelit, poziom antygenu prostaty oraz hormonu FSH, którego określenie jest pomocne przy diagnozowaniu menopauzy. To nie wszystko. Jeśli podejrzewasz swoje dzieci o branie narkotyków, możesz zrobić im test na ich obecność w moczu.

Zobacz, jakie masz ulgi i zniżki

Jeśli więc przypuszczasz, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego, możesz to szybko sprawdzić, jeszcze zanim udasz się do lekarza. Badania możesz też przeprowadzać raz na jakiś czas tylko po to, żeby się upewnić, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj jednak, żeby niepokojący wynik i jakiekolwiek odstępstwo od normy skonsultować z lekarzem.

Aparat do pomiaru stężenia cukru we krwi

Badanie poziomu glukozy we krwi to obowiązek każdego cukrzyka. Chorzy powinni robić to rano, a przy zaawansowanej cukrzycy nawet kilka razy dziennie. Najprostsze w użytku są glukometry, które wyparły już tradycyjne testy paskowe. To przenośne urządzenie służy do szybkiego i bardzo dokładnego pomiaru cukru. Wyposażone jest w igły wymienne oraz paski testujące. Opuszek palca należy nakłuć cieniutką igiełką (jest to prawie bezbolesne). Kroplę krwi umieszczasz na pasku testowym, który wkładasz do aparatu. W ciągu kilku sekund na dużym wyświetlaczu pojawi się wynik. Właściwy poziom cukru we krwi wynosi 80-105 mg/dl. Niektóre glukometry mają też inne funkcje, np. dodatkowo odczytują poziom cholesterolu. Miesięcznie cukrzyk może zużyć nawet kilkadziesiąt pasków do pomiaru. Na szczęście są one refundowane przez NFZ. W niektórych poradniach cukrzycowych glukometry są rozdawane chorym za darmo. Cena urządzenia w aptece waha się od 30 zł do nawet 700 zł i zależy od marki oraz liczby funkcji.

Czytaj dalej >>>


Test do ogólnego badania moczu

To test dla całej rodziny. W domowych warunkach możesz określić poziom: glukozy, bilirubiny, ketonów, ciężaru właściwego, krwi, pH, białka, urobilinogenu, azotynów i leukocytów. To wszechstronne badanie moczu pomoże w rozpoznaniu bardzo wielu chorób, m.in. zaburzeń układu moczowego, chorób nerek i wątroby. Ułatwi również diagnozę cukrzycy i żółtaczki. Test składa się z 10 plastikowych pasków, na których zostały umieszczone pola reakcyjne. Podczas badania stosuje się te same zasady, jak w laboratorium. Żeby wynik był wiarygodny, należy pobrać mocz po przerwie nocnej i umieścić go w sterylnym pojemniku. Przed wykonaniem testu nie wolno jeść pokarmów i leków, które mogą zmienić barwę moczu, i unikać ćwiczeń fizycznych. Dokładnie przeczytaj ulotkę i stosuj się do jej wskazań. Test dostaniesz w aptekach i sklepach internetowych. Cena: 27-35 zł.

Zobacz, komu przysługują zniżki na lekarstwa

Test ciążowy

To najprostszy i najszybszy sposób na potwierdzenie, czy jest się w ciąży czy nie. Test przypomina termometr elektroniczny, z tym że w okienku na białym tle jest ciemnofioletowa kreska. Wykrywa poziom hormonu beta-hCG w moczu, który w organizmie kobiety pojawia się już po kilku dniach od zapłodnienia. Najlepiej zrobić go w terminie spodziewanej miesiączki. Wcześniej stężenie hormonu w moczu może być zbyt niskie, co może zafałszować wynik. Testy dzielą się na strumieniowe i płytkowe. W przypadku tych pierwszych końcówkę umieszcza się w strumieniu moczu, w tych drugich trzeba na pipetkę nanieść kilka kropli. Wynik uzyskasz w ciągu kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut. Jeśli wynik jest pozytywny, to pojawia się druga kreska. Nawet bardzo jasna może świadczyć o ciąży. Lekarze twierdzą, że nowoczesne testy są skuteczne nawet w 99 proc. Koniecznie zrób go rano, bo mocz po nocnej przerwie da ci najpewniejszą odpowiedź. Stosuj się do instrukcji obsługi. Pozytywny wynik potwierdź u ginekologa. Testy można kupić bez recepty w aptekach i drogeriach. Cena: od 6 do 15 zł

Czytaj dalej >>>


Test na obecność helicobacter pylori

To bardzo groźna bakteria, która uszkadza błony śluzowe żołądka, co z czasem może prowadzić do powstania wrzodów, chorób dwunastnicy, przewlekłego nieżytu, a nawet raka żołądka. Podejrzewa się, że w Polsce objętych infekcją helicobacter pylori jest ok. 70 proc. osób, dlatego każdy, kto ma problemy z żołądkiem, powinien to sprawdzić. Test wykrywa charakterystyczne przeciwciała, które produkuje organizm zakażony bakterią. Do badania potrzebna jest kropla krwi, którą umieszcza się na pasku testowym. W ciągu od 5 do 15 minut pojawi się wynik. Pozytywny należy jeszcze potwierdzić u lekarza, który ewentualnie zaleci dalsze leczenie. Testy dostępne są bez recepty w większości aptek. Cena: 20-30 zł.

Test cholesterolowy

Poziom cholesterolu należy zacząć badać już od ok. 20. roku życia. Przynajmniej raz do roku powinni zrobić to wszyscy, którzy zajadają się tłustym, smażonym jedzeniem i nie stronią od używek oraz osoby starsze. Za wysoki poziom może spowodować nawet zawał serca i udar mózgu, dlatego tak ważne jest jego pilnowanie. Domowy test diagnostyczny bada poziom całkowitego cholesterolu we krwi. Wykonuj się go poprzez nakłucie palca. Krople krwi umieszcza się na specjalnej płytce. Wynik pojawi się w ciągu 12 minut. Można go wykonywać o każdej porze dnia, nawet po posiłku. Jego dokładność jest porównywalna do testów laboratoryjnych. Cena: 26-37 zł.

Poznaj prawa pacjenta

Test do ustalania krwi utajonej w kale

Pomaga zdiagnozować m.in. raka jelita grubego, który stanowi w Polsce jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych. Warto wiedzieć, że wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse chorego na przeżycie. Jednym z ważniejszych jest badanie na krew utajoną w kale. Test domowy wykrywa wyłącznie ludzką krew, dlatego przed jego wykonaniem nie trzeba stosować żadnej diety. Stosuj się jednak do załączonej instrukcji, żeby test był wiarygodny. Wynik pojawi się w ciągu 5 minut. Dodatni nie oznacza, że masz raka, ale koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Cena: 17-55 zł.

Czytaj dalej >>>


Test na antygen prostaty

Służy do wykrycia podwyższonego poziomu specyficznego antygenu PSA. Mężczyźni z chorą prostatą mają znacznie wyższe stężenie PSA we krwi. Może to wskazywać na łagodny przerost, zapalenie, ale i na raka prostaty. Badanie PSA powinno być wykonywane przez mężczyzn po 50. roku życia. Najszybciej i najprościej można to zrobić, wykonując test domowy. Umożliwia on sprawdzenie, czy poziom PSA jest w normie. Palec należy nakłuć specjalnym lancetem. Za pomocą pipetki trzeba umieścić krew na płytce testowej, następnie dodać kilka kropli specjalnego płynu. W ciągu 10 minut pojawi się wynik. Cena: 18-23 zł.

Test menopauzalny

Przeznaczony jest dla kobiet po 40. roku życia. A szczególnie dla pań, które zaobserwowały u siebie takie dolegliwości, jak: uderzenia gorąca, nocne poty, nietrzymanie moczu, bezsenność, depresję, drażliwość i spadek popędu płciowego. Test umożliwia szybkie zdiagnozowanie okresu menopauzalnego. Podczas klimakterium zwiększa się produkcja hormonu FSH, dlatego jego określenie jest pomocne przy rozpoznaniu menopauzy. Testy dzielą się, podobnie jak testy ciążowe, na strumieniowy i płytkowy. Najczęściej wykonuje się je w pierwszym tygodniu cyklu. Obydwa należy zrobić rano, bo mocz po nocnej przerwie ma najwyższe stężenie FSH. Wynik powinien pojawić się w ciągu 3-10 minut. Cena: 20-35 zł.

Sprawdź, co zrobić, by leczyć się za darmo

Test do wykrywania narkotyków w moczu

Przyda się rodzicom, którzy obawiają się, że ich dzieci biorą narkotyki. Na rynku dostępne są testy sprawdzające obecność konkretnych narkotyków, np. tylko heroiny, oraz takie, które jednocześnie wykrywają obecność najpopularniejszych sześciu używek, czyli amfetaminy, kokainy, morfiny, heroiny, marihuany i haszyszu. Są dostępne bez recepty w większości aptek i bardzo szybkie. Na wynik czekasz ok. 5 minut. Cena: 26-30 zł.

Test do wykrywania infekcji intymnych

Przeznaczony jest dla kobiet, które zauważyły u siebie podejrzane upławy. Test umożliwia zdiagnozowanie przyczyn nieprawidłowej wydzieliny z pochwy, takich jak zakażenie bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Do bielizny należy przykleić specjalną wkładkę higieniczną i cały dzień z nią chodzić. Wynik wskazuje kolor paska wskaźnikowego. Najlepiej zastosować je przed wizytą u ginekologa, aby ułatwić lekarzowi diagnozę i wybór odpowiednich leków. Cena: ok. 30 zł.

Czytaj dalej >>>


Ola Raczkowska (24 l.)

- Ogromne kolejki na badania laboratoryjne i konieczność skierowania nieraz sprawiły, że nie poszłam na pobieranie krwi. Na szczęście teraz można kupić w aptekach wiarygodne testy. Są niedrogie, proste do wykonania, a wynik jest czytelny. Ostatnio lekarz polecił mi zrobienie testu na helicobacter pylori, żeby sprawdzić, czy mam wrzody żołądka. Nie miałam żadnego problemu z wykonaniem testu, a lekarz od razu uznał wynik testu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE