Wiek wyborczy zostanie OBNIŻONY? Możliwość głosowania już od 16 ROKU ŻYCIA?

2013-03-21 16:14

Czy wiek wyborczy powinien zostać obniżony do 16 roku życia? Dziesięć lat temu politycy Unii Wolności proponowali, by w referendum akcesyjnym obniżyć wiek wyborczy o dwa lata. Teraz do pomysłu tego powraca Ruch Palikota. Czy młodzi ludzie, którzy teoretycznie nie mogą kupić alkoholu ani papierosów, a nawet nie mogą zrobić tatuażu powinni posiadać czynne prawo wyborcze?

Zmiana ta miałaby istontnie wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Czy rzeczywiście jednak liczba osób biorących udział w głosowaniu zwiększyłaby się znacząco? Z raportu Instytutu Spraw Publicznych "Wyborca 2.0" wynika, że młodzi w wieku 18-24 lat są jedną z najbardziej biernych politycznie grup obywateli. GAZETA WYBORCZA zaznacza, że tylko 14 procent z nich śledzi wydarzenia w polityce, a 40 procent z kolei przyznaje, że średnio interesuje się tą tematyką.

Czynne prawo wyborcze już od 16. roku życia - to postulat Ruchu Młodych (młodzieżówki Ruchu Palikota), który zostanie przedstawiony na jej sobotnim kongresie. Wśród propozycji dla ludzi młodych organizatorzy kongresu przedstawią m.in. postulat przyznania czynnego prawa wyborczego, czyli możliwości głosowania w wyborach osobom, które ukończyły 16. rok życia.

- W Austrii to jest i to się sprawdza - tam młodzi ludzie mogą głosować od 16. roku życia, w Niemczech w niektórych landach również, więc jeśli w państwach europejskich takie rzeczy się dzieją, to myślę, że również w Polsce nie byłoby żadnych przeciwwskazań - argumentuje poseł Ruchu Michał Kabaciński.

Zgodnie z obowiązującym obecnie Kodeksem wyborczym "prawo wybierania", m.in. w wyborach do parlamentu, mają osoby, które ukończyły 18 lat.

A Waszym zdaniem? Czy wiek umożliwiający głosowanie w wyborach powinien zostać obniżony? Zapraszamy do dyskusji!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki