Mobilna wystawa KGHM w sierpniu na Pomorzu Zachodnim

2021-06-18 0:00

W sierpniu mieszkańcy i turyści nadmorskich kurortów w woj. zachodniopomorskim będą mogli odwiedzić niecodzienną wystawę KGHM! Specjalny tir z mobilną ekspozycją na pokładzie w pierwszej kolejności pojawi się w Świnoujściu przy ul. Jachtowej (Marina Basen Północny) i będzie otwarty dla zwiedzających od 31 lipca do 1 sierpnia. Następnym celem podróży mobilnej wystawy KGHM będzie Niechorze – 4 i 5 sierpnia tir będzie stacjonował w pobliżu Latarni. Od 7 do 8 sierpnia wystawę będą mogli odwiedzić mieszkańcy Kołobrzegu, na Nabrzeżu Portowym, przy Latarni. Następnie 11 i 12 sierpnia tir KGHM stanie w Ustce przed Kapitanatem Portowym (Urząd Morski), a od 15 do 16 sierpnia wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w Darłowie, na Placu T. Kościuszki. Jeśli planujesz urlop nad Bałtykiem – nie może cię tam zabraknąć!

Mobilna wystawa KGHM

– Nie możemy zaprosić wszystkich Polaków do naszych kopalni i hut, by pokazać proces wydobycia i przetwarzania miedzi, ale dzięki wystawie i cyfrowej rzeczywistości możemy przedstawić nasz fascynujący świat tysiącom ludzi w całym kraju – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź. – Multimedialne ekrany pozwolą przenieść się do naszego podziemnego miasta i zademonstrować rzeczywistość KGHM. Tak chcemy świętować nasz jubileusz. Miedź to surowiec przyszłości, który pojawia się praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Edukujemy przez zabawę i najnowsze technologie – zaprasza.

– Najbardziej cieszą nas momenty, gdy w różnych częściach Polski spotykamy osoby, które były związane z firmą i na jakimś etapie życia angażowały się bardzo mocno w działalność KGHM Polska Miedź S.A. – czy to jako górnicy, czy naukowcy. Oni traktują ekspozycję, jako część własnego życia i historii. Wśród najmłodszych natomiast wielką popularnością cieszą się gry multimedialne z nagrodami – mówi Piotr Chęciński, dyrektor komunikacji korporacyjnej KGHM.

SPRAWDŹ, GDZIE SPOTKASZ MOBILNĄ WYSTAWĘ KGHM:

  • 04.08 - 05.08 - Niechorze, przy Latarni
  • 07.08 - 08.08 - Kołobrzeg, Nabrzeże Portowe, przy Latarni
  • 11.08 - 12.08 - Ustka, plac przed Kapitanatem
  • 15.08 -16.08 - Darłowo, Plac T. Kościuszki
  • 29.08 - Łomża
  • 04.09 - Białystok
  • 25.09 - Jakuszyce, Rowerowy Bieg Piastów
  • 02.10 - Zamość

Trasa ciągle się rozszerza i TIR KGHM zawita do wielu miast w Polsce

Dowiesz się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w katedrze na Wawelu. I to wszystko w nowoczesnej formie, jak na miedziowego giganta przystało.

Skarby ziemi

KGHM to spółka związana zagłębiem miedziowym na Dolnym Śląsku, ale znana na całym świecie. Spółka jest także jednym z największych światowych liderów branży metalurgicznej. Ma zakłady produkcyjne na 4 kontynentach – w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i w Azji. Słynie przede wszystkim z wydobycia i przetworzenia miedzi, ale – o czym mało kto wie – jest też także światowym liderem w wydobyciu srebra. Poza tym wydobywa także złoto i wiele innych produktów.

Choć miedź wydobywano na Dolnym Śląsku od czasów średniowiecznych, to historia KGHM zaczyna się w 1957 r., gdy zespół geologów Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem Jana Wyżykowskiego odkrył złoże miedzi i srebra występujące między Lubinem a Głogowem. Jest to największe złoże w Europie i jedno z największych na świecie! Dzisiaj KGHM to lider polskiej gospodarki i międzynarodowy gigant, który wyznacza nowe trendy w branżach górniczej i metalurgicznej na świecie. – Chcemy opowiedzieć naszą historię Polakom, pokazać, na czym polega nasza praca. Historia KGHM to historia wielu pokoleń. Zbudowaliśmy podziemne tunele o powierzchni aglomeracji warszawskiej. Myślimy też otym, co przed nami, chcemy to pokazać, ruszając w trasę po całej Polsce. Pokażemy, że przyszłość jest z miedzi – podkreśla Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Dla rodziców i dzieci

Na mobilnej wystawie KGHM zobaczysz filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Pojedziesz na wirtualną wycieczkę po kopalni korytarzem położonym kilometr pod ziemią! Atrakcją są imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Możesz ich dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Mobilna wystawa będzie opowiadać o historii odkrycia miedzi w Polsce, ale też informować w ciekawej formie o ciągu technologicznym i systemach tworzenia wyrobisk. Na dzieci będzie czekać m.in. infokiosk z grami i quizem, w którym do wygrania są ciekawe gadżety.

Tak bawiliśmy się w Krakowie

KGHM 60 lat
Autor: Materiały Promocyjne