Wybory samorządowe 2014. Protest wyborczy – czym jest, kiedy się go stosuje, kto może go złożyć?

2014-11-24 13:16

Nie milkną echa ogłoszenia wyników wyborów samorządowych 2014. Od razu po zaprezentowaniu przez PKW oficjalnych wyników głosowania pojawiły się głosy, że wyniki zostały sfałszowane. Jak to udowodnić i czy każdy obywatel może coś z tym zrobić? Wystarczy złożyć protest wyborczy. Czym jest protest wyborczy i na czym polega? Sprawdź.

- Protest wyborczy to wniosek kierowany do sądu, w którym wskazuje się na formalne nieprawidłowości związane z przeprowadzeniem wyborów.

- Protest wyborczy jest wystosowywany, gdy ktoś domaga się unieważnienia wyborów. Jeśli chodzi o wybory samorządowe protest wyborczy może dotyczyć konkretnego okręgu wyborczego.

- Protest musi zostać złożony do sądu okręgowego w ciągu 14 dni od dnia przeprowadzenia wyborów.

- Protest musi zawierać zarzuty: dopuszczenia się przestępstwa związanego z wyborami albo naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów.

- Protest wyborczy musi zostać skierowany do sądu na piśmie. Musi zawierać zarzuty i przedstawiać dowody, na których zarzuty zostały oparte. Sąd zaczyna rozpoznawać protesty w ciągu 30 dni od upływu terminu wyznaczonego na wpływanie protestów.

- Sąd Najwyższy, który stwierdza ważność wyborów w całym kraju może nakazać powtórzenie wyborów, tylko wtedy gdy, wszystkie sądy okręgowe stwierdziłby nieważność wyborów na swoich terenach.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Zobacz też: Kaczyński i Miller naciskali, Komorowski się ugiął. Będą zmiany w prawie wyborczym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki