Wycieczka do Czech szlakiem barokowej architektury

2017-06-02 2:00

Zapraszamy na wycieczkę dla całej rodziny do najpiękniejszych zakątków Czech, szlakiem niezwykłej architektury Jana Blažeja Santiniego-Aichela, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych architektów barokowych. Nadawał on wyjątkowy charakter nie tylko okazałym obiektom, lecz również małym kapliczkom czy kościółkom. W ciągu 23 lat pracy zaprojektował niemal sto budowli sakralnych, pałacowych i gospodarczych. Poniżej przedstawiamy dziesięć miejsc na wycieczki do różnych regionów Czech, w których możemy znaleźć dzieła tego słynnego architekta.

Kościół pielgrzymkowy NMP w miejscowości Křtiny na Morawach Południowych

Znaczący zabytek architektury barokowej, największa budowla Santiniego na planie krzyża greckiego i jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych na Morawach.

Klasztor cystersów w miasteczku Plasy w Czechach Zachodnich

Rozległy zespół klasztorny, zbudowany na ponad pięciu tysiącach dębowych filarów umieszczonych w bagnistym gruncie. Dzieje klasztoru sięgają XII wieku.

Zelená Hora – kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena koło Žďáru nad Sázavou

Kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena koło Žďáru nad Sázavou (region Wysoczyzna) zbudowany został przez Santiniego w latach 1719 – 1722. Należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. Od roku 1994 znajduje się na Liście UNESCO.

Dolny cmentarz w Žďárze nad Sázavou

Unikatowy cmentarz morowy zbudowany w roku 1709 według projektu Santiniego. Znajduje się w odległosci 350 metrów na północny zachód od dawnego klasztoru.

Kościół w Obyčtovie

W odległości około 8 kilometrów na południe od Zelenej Hory w Žďárze nad Sázavou leży Obyčtov, zabytkowe sanktuarium maryjne. Kościół zaprojektowany przez Santiniego został wzniesiony dopiero po śmierci architekta.

Katedra Wniebowzięcia NMP w Kutnej Horze – Sedlcu

Odnowiona katedra Wniebowzięcia NMP i przepiękna gotycka świątynia pod wezwaniem świętej Barbary zaliczane są do najważniejszych zabytków Kutnej Hory, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Klasztor Kladruby w Czechach Zachodnich

Najciekawszą budowlą kompleksu klasztornego jest zaprojektowany przez Santiniego barokowo – gotycki kościół. Budynek nowego klasztoru jest dziełem Kiliána Ignáca Dienzenhofera.

Klasztor w Želivie na Wysoczyźnie

Założony w 1139 roku. Początkowo stał się siedzibą benedyktynów z pobliskiego opactwa w Sázavě, potem osiedliła się w nim wspólnota premonstratensów ze Steinfeldu nad Renem. Przez cały okres dziejów klasztor przeszedł wiele przemian. Po licznych pożarach był kilkakrotnie odbudowany, ale największych zmian architektonicznych dokonał w latach 1713–1720 Jan Blažej Santini. W czasach komunizmu w XX wieku klasztor służył jako miejsce internowania księży. Kompleks jest położony pośród malowniczej przyrody, prowadzi do niego wiele szlaków turystycznych i rowerowych. W skład obiektu wchodzi browar, który w tradycyjny sposób produkuje kilka rodzajów piwa.

Pałac Karlova Koruna w Chlumcu nad Cidlinou w Czechach Wschodnich

Uważany za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski.

Klasztor w Rajhradzie koło Brna

Należy do najstarszych i najsłynniejszych klasztorów na Morawach. Możemy tu zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła i Muzeum Piśmiennictwa na Morawach z zabytkową biblioteką.

Więcej propozycji na wycieczki: www.czechtourism.com

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki