ZOBACZ 9 KROKÓW JAK PRZYGOTOWAĆ AUTO NA MRÓZ I ŚNIEG!

2014-12-05 1:00

Choć zima jeszcze nie zawitała na dobre, to pierwsze mroźne dni już za nami i pewnie niejeden kierowca nerwowo szukał kabli, żeby odpalić samochód. Jak można zabezpieczyć się przed takimi przykrymi niespodziankami? Przedstawiamy 9 kroków, które warto wykonać, aby zima nie była taka sroga dla twojego auta.

1. Bez zimowych opon ani rusz

Jeśli jeszcze nie zmieniłeś opon, zrób to koniecznie. Opony zimowe mają inny wzór bieżnika niż letnie – jest mocniej ponacinany, a to powoduje, że guma jest bardziej elastyczna i lepiej chroni nas przed poślizgiem w trakcie jazdy. To znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj też, że montując zimowe opony tylko na dwóch kołach zwiększasz ryzyko poślizgu i wypadku Samochód na dwóch różnych rodzajach opon jest bardziej nieprzewidywalny i w konsekwencji zmniejsza się bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy. Często zapominamy, aby przed i po zimie zadbać o felgi w samochodzie. Zrób to koniecznie, bo one także mają duży wpływ na sterowność pojazdu.

2. Sprawdź akumulator

Minusowe temperatury bywają zabójcze dla akumulatora. Podczas ostrej zimy jego pojemność spada blisko o 50 proc., o połowę mniejszą wartość ma też prąd rozruchowy. Pamiętaj o tym szczególnie, jeśli akumulator w twoim samochodzie jest już częściowo rozładowany. W przypadku, gdy akumulator często cię zawodzi, powinieneś wymienić go na nowy.

Uwaga! Nie wolno skrajnie rozładowanego akumulatora zostawić w samochodzie na mrozie! Jeśli zawarta w nim woda zamarznie,
może rozsadzić obudowę, a to grozi dalszą awarią silnika lub jego części.

3. Zrób przegląd samochodu ze szczególnym uwzględnieniem:


• alternatora i instalacji elektrycznej

Alternator podczas pracy silnika zapewnia dostawy prądu. Jego zadaniem jest też doładowywanie akumulatora. W razie uszkodzenia tej części, możesz mieć problem z odpaleniem swojego samochodu.

• hamulców

W zimowych warunkach dobrze działające hamulce są podstawą. Mechanik sprawdzi stan klocków, a także innych części, co zagwarantuje optymalny poziom bezpieczeństwa na drodze. Obejrzy i ewentualnie wymieni też tarcze oraz płyn hamulcowy. Dodatkowo zweryfikuje sprawność hamulca ręcznego, który zimą bywa szczególnie przydatny.

• świec

Stan świec jest niezwykle istotny szczególnie w samochodach z silnikami Diesla – jeśli nie będą się nagrzewać, to zimą może być problem z zapaleniem auta. Najlepiej wymienić od razu cały komplet świec, bo jeśli zawodzi jedna, inne też w końcu będą sprawiać kłopot.

4. Klimatyzacja i filtry

Niektórym wydaje się, że klimatyzacja potrzebna jest wyłącznie w sezonie letnim. Nic bardziej mylnego. Klimatyzacja jest niezbędna także zimą, aby utrzymać właściwe warunki wewnątrz samochodu – odpowiedni poziom wilgoci i temperatury. Oprócz jej przeglądu warto także osuszyć i zdezynfekować kanały wentylacyjne.

5. Ustawienie świateł

Źle ustawione reflektory nie tylko nie oświetlają dobrze drogi, ale także oślepiają innych kierowców. Światła najlepiej sprawdzić w warsztacie. Zrób to zwłaszcza, gdy auto jest bardziej obciążone – np. gdy całą rodziną, z bagażami wyjeżdżacie na święta czy ferie.

6. Wycieraczki i płyn do szyb

Dla wielu z nas jazda z osiadającym na szybach marznącym deszczem czy śniegiem to codzienność. Po co się męczyć?
Wystarczy sprawdzić stan piór wycieraczek i ewentualnie wymienić wadliwy sprzęt. Pamiętaj też o wymianie letniego płynu do spryskiwaczy na zimowy. Nawet jeśli w ciągu dnia utrzymują się temperatury na plusie, nocą, gdy temperatura zdecydowanie spada płyn może zamarznąć.

7. Płyny eksploatacyjne

Sprawdź poziom oleju silnikowego, płyn hamulcowy i olej w skrzyni biegów. Uwagi wymaga także płyn chłodniczy. Jeśli dotąd jego poziom uzupełniałeś np. zwykłą wodą, powinieneś zbadać krzepliwość płynu w niskich temperaturach. Być może trzeba go całkowicie wymienić.

8. Tankuj dobre paliwo

To niezwykle istotne zwłaszcza w zimowych warunkach, bo złej jakości paliwo obniża sprawność silnika. Szczególnie w przypadku silników Diesla. Niska jakość oleju napędowego może spowodować wytrącanie się substancji, które zatykają filtr paliwa i uniemożliwiają uruchomienie samochodu. Dlatego kupuj paliwo na renomowanych stacjach paliw, na przykład pod marką ORLEN czy Bliska. Przy niższych temperaturach warto także pokusić się o nalanie do baku paliwa typu premium, jak VERVA.

Wyższa jakość paliwa oznacza lepsze parametry eksploatacyjne i komponenty dbające o układ paliwowy, w tym szczególnie pompę oraz sam silnik samochodu. Jednocześnie podczas wizyty na stacjach w sieci PKN ORLEN możesz ogrzać się przy ciepłej kawie czy gorącym posiłku.

9. Chroń przed zamarzaniem i solą

Kup przezroczysty smar sylikonowy w paście, sztyfcie lub sprayu. Nie niszczy gumy, a można nim konserwować uszczelki i prewencyjnie smarować mechanizmy (także we wnętrzu). Gdy drogowcy zaczną sypać sól, pamiętaj o częstym myciu samochodu. W myjni wybieraj program z myciem podwozia oraz woskowaniem, bo wosk zabezpiecza metal. Jeśli twoje auto ma już kilka lat, odśwież w warsztacie zabezpieczenia przeciwkorozyjne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki