Zobacz, ile możesz dorobić do emerytury

2009-12-30 3:00

Głodowe świadczenia nie wystarczają polskim seniorom na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb. Dlatego miliony emerytów, mimo zaawansowanego wieku, a często i problemów ze zdrowiem, decydują się na dalszą pracę zawodową. Dziś w "Super Expressie" wyjaśniamy, na jakich warunkach emeryci i renciści mogą dorobić.

Wszyscy ci, którzy osiągnęli ustawowy wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, mogą spać spokojnie. Nie dotyczą ich żadne ograniczenia co do sumy, jaką mogą dorobić. Jednak inni nie mają tak dobrze. Osoby, które przeszły na tzw. wcześniejszą emeryturę lub pobierają rentę, bez żadnych konsekwencji mogą maksymalnie dorobić 2179 zł miesięcznie (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Jeśli przekroczą tę sumę, ich świadczenie zostanie zmniejszone o wysokość nadwyżki, ale nie więcej niż 467,09 zł, jeśli chodzi o emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; 350 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 397 zł w przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby. Jeżeli natomiast pracujący senior do swojego świadczenia dorobi więcej niż 4048 zł, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłacanie mu emerytury.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany