Zobacz jak powstanie orkan

2013-12-07 1:00

Zanim huragan Ksawery przybył do Polski, szalał na północny zachód od naszego kraju. - Ten głęboki niż wytworzył się w rejonie południowej Grenlandii, potem przemieszczał się znad Morza Północnego do Skandynawii i trafił do krajów nadbałtyckich - tłumaczy Piotr Żurowski, rzecznik meteorologicznego stowarzyszenia Łowcy Burz.

Rezultaty pogodowych zawirowań były przerażające. W Wielkiej Brytanii takiego zagrożenia ze strony morza nie odnotowano od 60 lat. Wielkie fale wylewały się na ulice, ludzie uciekali w popłochu. Ewakuowano 10 tys. mieszkańców brytyjskich wybrzeży.

By ratować Londyn, zamknięto stalową barierę na Tamizie. W Szkocji zginął kierowca wywróconej przez wichurę ciężarówki, w Szwecji dwóch żeglarzy wichura zmiotła z pokładu statku. W wielu miejscach odwoływano zajęcia w szkołach i zalecano mieszkańcom, by nie opuszczali domów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE