Żołnierze nie będą strzelali? - Oszczędności w polskiej armii

2013-09-03 14:30

Rząd oszczędza na armii. Wojsko ma zrezygnować z części zaplanowanych ćwiczeń, a dzięki temu resort obrony zaoszczędzi ponad 300 milionów złotych. Eksperci ostrzegają jednak: sytuacja na świecie jest niepewna. To lekkomyślność!

- Z planowanych do końca roku 15 ćwiczeń odbędzie się 12 – stwierdził w „Rzeczpospolitej" płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego.

Sztab nie podaje szczegółów dotyczących odwołanych działań na poligonach. "Rzeczpospolita" dotarła do informacji, że zagrożone są największe w tym roku manewry sił powietrznych pod kryptonimem „Orzeł-13/Falcon-13", a ćwiczenia wojsk lądowych „DRAGON-13" odbędą się tylko w sztabach.

>>> Zmarł polski żołnierz ranny w Afganistanie

Do Sejmu wpłynął już projekt nowelizacji budżetu, z którego wynika, że cięcia w budżecie MON wyniosą 3,2 mld. - Niektóre ćwiczenia zostaną połączone. Ale problemy mogą także dotyczyć zwykłych ćwiczeń poligonowych żołnierzy – dodaje Mariusz A. Kamiński z PiS-u, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony. – Największe oszczędności, na kwotę 1,87 mld, dotykają wydatków na zakup nowego sprzętu. Oznacza to, że resort zmniejszy wydatki na modernizację armii aż o 23 proc. – mówi "Rzeczpospolitej" poseł Kamiński. Konieczna będzie również rezygnacja z podpisania niektórych kontraktów na zakup broni.

"Nie można oszczędzać na szkoleniu"

Żołnierze wprost przyznają, że najłatwiej oszczędzać na szkoleniach, w których bierze udział lotnictwo i organizowane jest strzelanie. Są one zdecydowanie najdroższe.

Cięcia niepokoją ekspertów. – Nie można oszczędzać na szkoleniu, to sedno funkcjonowania wojska w państwie. Sytuacja na całym świecie jest niepewna, działanie rządu jest lekkomyślne – stwierdza kategorycznie dr Grzegorz Kwaśniak, były oficer Sztabu Generalnego, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE