Niemcy/ 101-letni były strażnik obozu koncentracyjnego Sachsenhausen skazany na pięć lat więzienia

i

Autor: AP Obrońca mężczyzny domagał się uniewinnienia

101-letni były strażnik obozu Sachsenhausen skazany na 5 lat. Pomógł zabić 3,5 tys. osób

2022-06-28 12:12

101-letni Josef Schuetz, były członek oddziału Waffen-SS "Totenkopf", został właśnie skazany za "świadomą i dobrowolną" pomoc w zamordowaniu 3,5 tys. więźniów w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Do końca zaprzeczał, że w ogóle był tam strażnikiem. W sądzie w Berlinie usłyszał wyrok pięciu lat pozbawienia wolności.

Kim jest skazany Josef Schuetz?

Z aktu oskarżenia wynika, że Josef Schuetz jest współodpowiedzialny za zabójstwo i śmierć 3516 więźniów w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Jako strażnik pracował tam między październikiem 1941 roku, a lutym 1945 roku. Pomagał zabijać w sposób "świadomy i dobrowolny". Niemiecka prokuratura wnioskowała o pięć lat więzienia, obrońca 101-latka o całkowite uniewinnienie. Sąd przychylił się do oskarżyciela: Schuetz najbliższe pięć lat spędzi za kratami. Proces oprawcy trwał od października ubiegłego roku. 

101-letni kat z Sachsenhausen do końca się bronił

Przez cały ten czas konsekwentnie zaprzeczał, że w ogóle pracował w tym obozie. Przekonywał, że między 1942 a 1945 rokiem był robotnikiem rolnym w okolicach Pasewalku (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Jednak w dokumentach, będących dowodem w sprawie, znajdują się jego nazwisko, data i miejsce urodzenia, a także inne istotne dane. 

CZYTAJ TAKŻE: Putin pozbył się swojego „pupila”. Był pijakiem i "wydawał śmieszne rozkazy"

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Putin musi skończyć jak Hitler

Obóz Sachsenhausen: 200 tysięcy więźniów

W obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, który został zbudowany latem 1936 r., od jego powstania do zakończenia II wojny światowej w 1945 r. uwięziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub padło ofiarą systematycznej eksterminacji prowadzonej przez SS - przypomina PAP.

CZYTAJ TAKŻE: "Stosy ciał upchnięte w ciężarówce, wśród nich żywe dzieci". Przerażające odkrycie w USA!

Sonda
Co sądzisz o komentarzach i ocenach Obozu Koncentracyjnego Yodŏk?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE