12-latki będą mogły zmienić płeć bez zgody rodziców. Ustawa przegłosowana!

i

Autor: Shutterstock

Nowe prawo wprowadzone

12-latki będą mogły zmienić płeć bez zgody rodziców. Ustawa przegłosowana!

2022-12-23 11:10

Zmiana płci już u dwunastolatków? W Hiszpanii będzie to teraz możliwe. Parlament przegłosował wywołującą wiele sporów ustawę. Teraz 12-latek może samodzielnie zdecydować o zmianie płci, nawet wbrew woli swoich rodziców. W takich przypadkach decydować będzie sąd, a 12-latka będzie reprezentował prawnik. Przesada czy słuszna decyzja? Głosuj w sondzie!

12-latki będą mogły zmieniać płeć wbrew woli rodziców. Kontrowersyjna ustawa przegłosowana w Hiszpanii

Zmiana biologicznej płci, przez niektórych zwana korektą płci, to w ostatnich latach niewątpliwie gorący temat. Awantura o szeroko rozumianą tematykę LGBT przetoczyła się także przez Polskę. O ile trudno nie zgodzić się z tym, że osoba pełnoletnia ma prawo robić w swoim życiu prywatnym cokolwiek chce, o ile nie krzywdzi innych, w tym również zmienić biologiczną płeć, to w przypadku niepełnoletnich nie jest to już takie oczywiste. Co zrobić, jeśli chłopiec mówi, że czuje się dziewczynką lub dziewczynka, że chce być chłopcem? Według niektórych - zacząć zmianę płci. Nawet, jeśli takie dziecko ma zaledwie 12 lat, a rodzice nie chcą się zgodzić na operację. Taka propozycja zmiany w prawie, przygotowana przez skrajnie lewicową partię Podemos, została właśnie przegłosowana w Hiszpanii. 188 posłów głosowało za, 150 przeciw. Teraz trafi do Senatu.

Sąd zdecyduje o zmianie płci dziecka na wniosek jego adwokata. 12-latek może przejść przemianę na własny wniosek

Co zakłada nowa ustawa o zmianie płci w Hiszpanii? Jeśli przejdzie ona przez Senat, to już 12-letnie dzieci będą mogły zgodnie z prawem zacząć przemianę z biologicznej kobiety w biologicznego mężczyznę lub odwrotnie. W przypadku dzieci w wieku 12-14 lat decydować będzie sąd, a wola rodziców nie będzie tu miała nic do rzeczy. Jeśli sąd pod wpływem argumentów adwokata przydzielonego 12-latkowi orzeknie, że płeć należy zmienić, a dziecko będzie tego chciało, to zostanie ona zmieniona. Z kolei 16-latki będą mogły zmienić również swoje dane w dokumentach - na przykład imię męskie zmienić na żeńskie. Nie będą do tego wymagane żadne badania lekarskie, wystarczy deklaracja, że ktoś czuje się przedstawicielem odmiennej płci niż ta, która została mu przypisana przy narodzinach.

Sonda
Czy 12-latek powinien mieć możliwość korekty płci?

QUIZ. Z czego są znani ci ludzie? Zobacz, jak odnajdujesz się w świecie celebrytów, biznesu i twórców

Pytanie 1 z 10
Co robiła Ewa Wachowicz, zanim trafiła do telewizji?
Krzysztof Jackowski o cenach benzyny w 2023
Nasi Partnerzy polecają