grzebień, alfabet fenicki

i

Autor: Izraelski Urząd Starożytności

Odkrycia

3700 lat temu Fenicjanie posługiwali się alfabetem i nawet bogatym doskwierały… wszy

2022-11-20 14:36

Uznaje się, że najstarszym alfabetem świata jest ten, którym posługiwali się Fenicjanie. Z niego wywodzą się wszystkie aktualnie używane. Najczęściej uważa się, że Fenicjanie wynaleźli alfabet 1600 lat p.n.e. Znalezisko w środkowym Izraelu, sprzed kilku lat, przesunęło to datowanie do ok. 1700 r. p.n.e. A tę korektę wprowadzono do historii dzięki grzebieniowi z kości słoniowej do… wyczesywania wszy. Niedawno naukowcy zauważyli, że na grzebieniu, wyryto 17 liter. Odkryli nie tylko inskrypcję...

Tak to się zdarza, że na rzeczach odkrytych przed laty, później odkrywa się jeszcze coś, czego wcześniej nie zauważono. Posiadacz grzebienia, a może jego wytwórca, wyrył na nim, w dialekcie kananejskim, odmianie fenickiego, taką oto informację: „Niech ten kieł wykorzeni wszy na brodzie”. Chodzi zapewne o kieł z kości słoniowej. O tym, że nie nie jest, a raczej nie był, on do zaczesywania czupryny świadczą jego kilkucentymetrowe wymiary. Sześć grubych zębów służyło do rozplątywania zmierzwionej brody, a czternastoma cienkimi usuwano wszy i ich jaja, potocznie zwane gnidami.

Sam artefakt (znaleziony w 2017 r.) jest cenny, ale na historycznej wartości zyskał, gdy niedawno zauważono i odczytano napis na nim wyryty. Wyniki badań opublikowano w „Jerusalem Journal of Archaeology”. – To pierwsze zdanie, jakie kiedykolwiek znaleziono w języku kananejskim w Izraelu. Napis grzebień jest bezpośrednim dowodem na użycie alfabetu w codziennych czynnościach około 3700 lat temu. To punkt zwrotny w historii umiejętności pisania – podkreśla Yosef Garfinkel z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Przed Fenicjanami inne ludy też potrafiły pisać. Posługiwały się jednak piktogramami (Chiny, Egipt) lub sylabami (Sumerowie i ich pismo klinowe w dalszym rozwoju). Alfabet stworzyli Fenicjanie. Z niego wywodzi się większość współczesnych alfabetów. Nasza litera „a” w alfabecie fenickim, to „alef”. Przy okazji odkrycia inskrypcji, na grzebieniu naukowcy znaleźli resztki… wszy, co tylko potwierdziło, że odczytane zdanie nie było jakąś przenośnią. W tym względzie odkrycie jest o tyle ważne, że wskazuje, iż nawet bogatych w tamtym czasie (kość słoniowa nie była dla biedaków) dopadały insekty.

Mianem Fenicji określa się zespół miast-państw, a ich mieszkańców Fenicjanami. Jako że zamieszkałe przez nich tereny były mało rolnicze, więc Fenicjanie znaleźli sposób na życie w handlu. To im zawdzięczamy nie tylko alfabet, ale i pieniądze, które stworzyli ok. 1000 r. p.n.e. oraz rozwój żeglugi. By handlować musieli przemieszczać się, a droga morska była najlepszą do rozwinięcia kontaktów handlowych. Żeglarzami byli na tyle wyśmienitymi, że dopiero po prawie 2 tysiącach lat dorównali im w tej sztuce Portugalczycy i Hiszpanie. Fenicjanie bowiem w roku 595 p.n.e. (na zlecenie faraona Necho II) opłynęli Afrykę. Niektórzy z historyków uważają, że Fenicjanie dopłynęli nawet do Ameryki. Że to było możliwe, udowodnił w 2019 r. brytyjski oficer Royal Navy. Zbudował replikę fenickiego statku. I po trzech miesiącach pokonał nią trasę z Tunezji do Dominikany. Fenicjanie zakładali kolonie-osady na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To oni byli założycielami Kartaginy, która z czasem – gdy Fenicja przeszła już do historii – zagroziła istnieniu Rzymu. Kościany grzebień, z inskrypcją i szczątkami wszy, jest więc cząstką historii Fenicjan.

Sonda
Czy piszesz jeszcze odręcznie listy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki